archirama.pl

Młode pracownie: NArchitekTURA

Nowatorskie koncepcje, które oddziałują na wszystkie zmysły – to właśnie przyświeca projektantom z pracowni Architektura, założonej w 2007 roku przez Bartosza Haducha. Jak sama nazwa wskazuje w poszukiwaniach architektonicznych inspiracją jest natura, ale bez dosłownych nawiązań

Młode pracownie: NArchitekTURA

Bartosz Haduch

Fot: Marcin Czechowicz

Miliony euro wydane w ostatnich latach na urządzanie przestrzeni publicznej i zieleni w polskich miastach rzadko przekładają się na nowatorskie pomysły. Za większością projektów stoi rutyna i rzemiosło, czasami nawet dobre rzemiosło. Rzadkością są za to koncepcje, które chcą oddziaływać na zmysły inne niż wzrok.

Bartosz Haduch, absolwent gliwickiej politechniki od 2007 roku prowadzi w Krakowie własne studio projektowe NArchitekTURA. 

Z różnorodnego dorobku jego pracowni (domki, dizajn, grafika, wnętrza, w tym nowa aranżacja wnętrz Muzeum Etnograficznego w Krakowie), wybraliśmy właśnie propozycje dla przestrzeni publicznych, które wykraczają poza schematy. Round About / About Round to wyróżniona w konkursie koncepcja na Rondo Graniczne, położone w drodze na wrocławskie lotnisko, przy centrum handlowym. Wyspa między jezdniami została zamieniona w wielkoprzestrzenną rzeźbę – kilkaset słupów, dzięki różnej gęstości rozmieszczenia, tworzy wnętrza mniej lub bardziej domknięte, a dzięki zróżnicowanej wysokości służy różnym funkcjom – barier widokowych i komunikacyjnych, siedzisk, stolików, głośników. Pusta przestrzeń na środku rozległego ronda zamieniłaby się w przestrzeń możliwą do wykorzystania dla spontanicznych i zorganizowanych aktywności, a jej wyrazista forma stworzyłaby punkt odniesienia w przedmiejskim krajobrazie.

Również dla Wrocławia powstały projekty skweru przy alei Kochanowskiego oraz parku nad parkingiem przy Hali Stulecia – sztucznego krajobrazu będącego kontynuacją sąsiedniego parku Szczytnickiego.

NArchitekTURA ma też na koncie spory sukces międzynarodowy. W 2010 roku zaliczona została przez magazyn Wallpaper do trzydziestu najciekawszych młodych pracowni na świecie.

Obecnie biuro pracuje nad kolejną aranżacją przestrzeni publicznej - będzie to projekt "Living Room" - Plac Bni Adess w Fezie, tworzony we współpracy z Bartoszem Kardasiem, Pauliną Witaszczyk.

Źródło: "Architektura- murator" 10/2009
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, dzięki uprzejmości pracowni NArchitekTURA
Data publikacji: 9.06.2011 15:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!