Architektura
ARCHITEKTURA

Młode pracownie: VROA i CH+

 • Komentarze

VROA i CH+

Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, projekt konkursowy VROA i CH+, 2009 (Współautorzy: Agata Kurto, Andrzej Chrzanowski, Grzegorz Kaczmarowski z pracowni Architects & Co.)

Fot: dzięki uprzejmości pracowni VROA i CH+
 • VROA i CH+
 • VROA i CH+
 • VROA i CH+
 • VROA i CH+
 • VROA i CH+
 • VROA i CH+

Łukasz jeszcze nie zbudował żadnego bloku ani szkoły, ale wraz z Martą Mnich (w duecie VROA) oraz Agnieszką i Wojtkiem Chrzanowskimi (pracownia CH+) tworzy koncepcje równie świeże.

W upalny lipcowy dzień korytarze Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej są martwe, ale w dwóch salach wre praca. Studenci pierwszego roku w skupieniu kleją wielkie makiety wybitnych wrocławskich modernistycznych budynków. Nad wszystkim czuwa Łukasz Wojciechowski, który właśnie opracował o tych obiektach książkę. Szybko i młodo to prezentacja pięciu realizacji, które stworzyli architekci niewiele wtedy starsi od niego.

Łukasz jeszcze nie zbudował żadnego bloku ani szkoły, ale wraz z Martą Mnich (w duecie VROA) oraz Agnieszką i Wojtkiem Chrzanowskimi (pracownia CH+) tworzy koncepcje równie świeże. Wysyłając pracę na konkurs na Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, sami się zdyskwalifikowali, podważając założenia programowe budynku. Zakwestionowali sztywny podział na pomieszczenia o różnej funkcji i zaproponowali gmach złożony z modularnych, wielofunkcyjnych, elastycznych sal, w których ekspozycja sztuki byłaby tłem dla wymaganych funkcji dodatkowych czy okazjonalnych imprez.

Polemiczność nie przeszkodziła za to w wygraniu konkursu na modernizację dawnej restauracji przy Hali Stulecia na centrum konferencyjne. To z kolei wariacja na temat konserwacji zabytków. Budynek Maksa Berga powstał jako tymczasowy i zawierał wiele rozwiązań, które nie wytrzymały próby czasu.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
 • Horizontal House – nie do końca tradycyjny dom jednorodzinny w Japonii
  Horizontal House – nie do końca tradycyjny dom jednorodzinny w Japonii

  Kolejna bryła japońskiej architektury mieszkaniowej, która wcale nie wygląda jak dom jednorodzinny. Czyżby azjaci upodobali sobie estetykę betonu architektonicznego? Mimo wszystko - architektura wnętrz zachowana jest w tradycyjnym stylu japońskim. Projekt powstał w pracowni architektonicznej EASTERN design office więcej

 • Architektura wnętrz restauracji w Rumunii – wyrafinowany eklektyzm z pomysłem
  Architektura wnętrz restauracji w Rumunii – wyrafinowany eklektyzm z pomysłem

  Wnętrza restauracji The Smart Pub to nietypowe połączenie współczesnego eklektyzmu ze stylem industrialnym. Hasłem- inspiracją, które przyświecało przy projektowaniu wnętrz był „kontrast”. Piękne widoki i lokalizacja lokalu, nad jeziorem Preajba w rumuńskim mieście Krajowa, zasługiwały na projekt eleganckiej i stylowej architektury wnętrz więcej

 • Uroczyste otwarcie nowej bryły Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie projektu Jems architekci
  Uroczyste otwarcie nowej bryły Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie projektu Jems architekci

  Pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wyjątkowo uroczyście rozpoczęli rok akademicki 2014/15. W środę 8 października przy Wybrzeżu Kościuszkowskim otwarto nową siedzibę ASP – bryłę zaprojektowaną przez JEMS architekci. Architektura współczesna wyrasta na Powiślu jak grzyby po deszczu. Nowy budynek akademii to inwestycja w przyszłość edukacji kulturalnej na długie lata więcej

 • Spektakularna bryła mostu w Londynie. Kładka składa jak japoński wachlarz!
  Spektakularna bryła mostu w Londynie. Kładka składa jak japoński wachlarz!

  Konkurs architektoniczny na most w Paddington w Londynie wygrała pracownia architektoniczna Knight Architects. Pracownicy biura są specjalistami w dziedzinie projektowania tego typu konstrukcji. Architekci stworzyli ruchomą kładkę złożoną z „ostrzy” ustawionych pod różnymi kątami, które składają się jak japoński wachlarz więcej

Źródło: "Architektura- murator" 10/2009
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, dzięki uprzejmości pracowni VROA i CH+
Data publikacji: 9.06.2011 15:38
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.