archirama.pl

Młode pracownie: VROA i CH+

Łukasz jeszcze nie zbudował żadnego bloku ani szkoły, ale wraz z Martą Mnich (w duecie VROA) oraz Agnieszką i Wojtkiem Chrzanowskimi (pracownia CH+) tworzy koncepcje równie świeże.

VROA i CH+

Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, projekt konkursowy VROA i CH+, 2009 (Współautorzy: Agata Kurto, Andrzej Chrzanowski, Grzegorz Kaczmarowski z pracowni Architects & Co.)

Fot: dzięki uprzejmości pracowni VROA i CH+

W upalny lipcowy dzień korytarze Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej są martwe, ale w dwóch salach wre praca. Studenci pierwszego roku w skupieniu kleją wielkie makiety wybitnych wrocławskich modernistycznych budynków. Nad wszystkim czuwa Łukasz Wojciechowski, który właśnie opracował o tych obiektach książkę. Szybko i młodo to prezentacja pięciu realizacji, które stworzyli architekci niewiele wtedy starsi od niego.

Łukasz jeszcze nie zbudował żadnego bloku ani szkoły, ale wraz z Martą Mnich (w duecie VROA) oraz Agnieszką i Wojtkiem Chrzanowskimi (pracownia CH+) tworzy koncepcje równie świeże. Wysyłając pracę na konkurs na Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, sami się zdyskwalifikowali, podważając założenia programowe budynku. Zakwestionowali sztywny podział na pomieszczenia o różnej funkcji i zaproponowali gmach złożony z modularnych, wielofunkcyjnych, elastycznych sal, w których ekspozycja sztuki byłaby tłem dla wymaganych funkcji dodatkowych czy okazjonalnych imprez.

Polemiczność nie przeszkodziła za to w wygraniu konkursu na modernizację dawnej restauracji przy Hali Stulecia na centrum konferencyjne. To z kolei wariacja na temat konserwacji zabytków. Budynek Maksa Berga powstał jako tymczasowy i zawierał wiele rozwiązań, które nie wytrzymały próby czasu.

Zamiast mozolnie odtwarzać utracone detale czy maskować niedoskonałości, VROA i CH+ prowadzą krytyczną modernizację. Przywrócony będzie zniekształcony przybudówkami kształt bryły, podkreślone zostaną obsesje modernistycznej architektury: horyzontalność, przejrzystość, jednoprzestrzenność. Te postulaty istniały w pierwszych koncepcjach Berga, ale nie mogły zostać w pełni zrealizowane ze względu na prymitywne technologie. Zamiast szminkować trupa, VROA i CH+ wywołują ducha wczesnego modernizmu. Efekty tego seansu będzie można zobaczyć oglądając realizację projektu.

Źródło: "Architektura- murator" 10/2009
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, dzięki uprzejmości pracowni VROA i CH+
Data publikacji: 9.06.2011 15:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!