archirama.pl

Młode pracownie: WWAA

Pokoleniowa zmiana warty stała się faktem. Do konkursu na Expo Paszkowska i Mostafa z pracowni WWAA stanęli wraz ze starszym kolegą, Wojciechem Kakowskim, autorem m.in. ratusza warszawskiej dzielnicy Ursynów. Mogło to rodzić podejrzenie, że bez takiej pomocy by sobie nie poradzili, ale sceptycyzm ostatecznie uciszył zrealizowany pawilon, który był perłą Expo 2010 w Szanghaju

WWAA

WWAA we własnej osobie, czyli Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska.

Fot: Marcin Czechowicz

Gdy w 2000 roku Marlena Wolnik i Robert Konieczny uzyskali wyróżnienie w konkursie na świątynię Opatrzności, wydawało się to cudem, który opatrzności właśnie należy zawdzięczać. W prestiżowych konkursach od lat wygrywali głównie uznani architekci średniego i starszego pokolenia.

Tymczasem w 2006 roku równie młoda para wygrała konkurs na pawilon polski na Expo 2010 w Szanghaju, wyprzedzając autorów nagradzanego wiklinowego pawilonu w Aichi. Pracownia Ingarden & Ewý odwoływała się od werdyktu, ale bezskutecznie. Pokoleniowa zmiana warty stała się faktem.

Do konkursu na Expo Paszkowska i Mostafa stanęli wraz ze starszym kolegą, Wojciechem Kakowskim, autorem m.in. ratusza warszawskiej dzielnicy Ursynów. Mogło to rodzić podejrzenie, że bez takiej pomocy by sobie nie poradzili, ale sceptycyzm ostatecznie uciszyła kolejna wygrana. Wraz z rówieśnikiem i kolegą z warszawskiego Wydziału Architektury, Janem Sukiennikiem, wygrali w 2009 roku dobrze obsadzony konkurs na dom kultury na warszawskim Służewie.

Paszkowska i Mostafa mają duże wyczucie formy, ich projekty są stylowe i dobrze wpisują się w architektoniczną modę. Ale za każdym razem wybór estetyki jest uzasadniony. Wycinankowy pawilon Expo to przestrzenna „pocztówka z Polski”, a dom kultury jest kompleksem neorustykalnych pawilonów przypominającym nieodległe czasy, gdy teren blokowiska był podwarszawską wioską.

Szczęśliwe przeprowadzenie szanghajskiego pawilonu przez zmiany programowe, cięcia budżetowe oraz zaostrzenie chińskich przepisów przeciwpożarowych dowodzi przy tym dużej sprawności zawodowej bardzo przecież młodych architektów.

Zrealizowany pawilon na EXPO okazał się wielkim sukcesem WWAA. Od początku cieszył się olbrzymim powodzeniem i należał do najczęściej odwiedzanych. W sumie przewinęło się przez niego 8 milionów zwiedzających. Pawilon został nagrodzony srebrnym medalem za najbardziej kreatywną prezentację. Taki udany start to dla młodej pracowni spore wyzwanie na przyszłość. Czy kolejne budynki WWAA powtórzą sukces chińskiej wycinanki, czas pokaże.

Źródło: "Architektura- murator" 10/2009
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, dzięki uprzejmości pracowni WWAA
Data publikacji: 9.06.2011 14:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!