archirama.pl

MOCAPE. Nowa bryła muzeum w Chinach

Nowe muzeum sztuki współczesnej w Shenzhen zostało oddane do użytku. Bryłę zaprojektowało biuro COOP HIMMELB(L)AU

Współczesna architektura Chin: główne lobby budynku MOCAPE

Stalowa, amorficzna bryła w centrum holu MOCAPE, mieszczącego m.in. muzeum sztuki współczesnej w chińskim mieście Shenzhen

Fot: © Coop Himmelb(l)au.

MOCAPE, czyli Museum of Contemporary Art & Planning Exhibition (Muzeum Sztuki Współczesnej i Wystawa Planowania) to jeden z najważniejszych budynków w nowej dzielnicy Shenzhen. Położone niedaleko Hongkongu miasto dynamicznie się rozwija, w dużej mierze dzięki wsparciu chińskiego rządu budującego przeciwwagę dla dawnej brytyjskiej kolonii. Specjalna strefa ekonomiczna, rozbudowywany intensywnie port i centra logistyczne, inwestycje w nowe technologie – wszystko to sprawia, że miasto bogaci się i przyciąga nowych mieszkańców w niespotykanym tempie. Pod względem wzrostu zaludnienia należy do ścisłej czołówki na świecie. W 2015 roku populacja samego miasta przekroczyła 10 mln, a metropolii 18 mln. Na razie nic nie wskazuje na to, by ta dynamika w najbliższych latach osłabła.

Bryła muzeum

Władze mogą więc sobie pozwolić na kosztowne inwestycje – wizytówki miasta. W centralnej dzielnicy Futian obok drapaczy chmur budowane są obiekty kultury. MOCAPE to najnowszy i najbardziej efektowny z nich. Założone w Wiedniu międzynarodowe biuro COOP HIMMELB(L)AU zaprojektowało bryłę typową dla współczesnej architektury Chin. Budynek przyciąga uwagę dość agresywną formą. Falujące płaszczyzny sąsiadują z wielkimi przeszklonymi kratownicami, rampami, ciągami schodów.
W budynku sąsiadują ze sobą dwie instytucje. Museum of Contemporary Art (MOCA) oraz Planning Exhibition (PE) mają różne programy, ich sąsiedztwo ma dać efekt synergii i przyciągnąć odwiedzających do obu przestrzeni. Zgodnie z intencjami projektantów MOCAPE ma też uzupełniać przestrzeń publiczną dostępną dla mieszkańców. Pod rozległym, dachem mają się odbywać różne wydarzenia kulturalne, zaplanowano także kawiarnię, bibliotekę, sklep i bibliotekę.

Architektura wnętrz

Wnętrze jest jasne, pełne szkła i polerowanej stali. Projektanci byli jak najdalsi od koncepcji muzealnego białego pudelka, czyli neutralnej przestrzeni wystawowej. Samo wnętrze z obłymi bryłami z polerowanej stali i lustrzanymi powierzchniami przyciąga uwagę widza, dla eksponatów miejsce znajdzie się w dalej położonych pomieszczeniach.
Do montażu stalowych elementów wykorzystano roboty. Wolf D. Prix, założyciel biura, jest entuzjastą stosowania automatów w budownictwie i uważa je za przyszłość branży. W Chinach koszt pracy wciąż pozostaje niski, co ogranicza zastosowanie robotów w wielu branżach – przy tym wprowadzenie nowych technologii oznacza bezrobocie dla rzesz niewykwalifikowanych robotników.

MOCAPE
Lokalizacja: Shenzhen, Chiny
Projekt: COOP HIMMELB(L)AU Wolf D. Prix/ W. Dreibholz & Partner ZT GmbH; ze strony Chin HSArchitects
Inwestor: Shenzhen Municipal Culture Bureau/Shenzhen
Powierzchnia terenu: 21 688 mkw
Powierzchnia użytkowa: 80 000 mkw
Maksymalna wysokość: 40 m
Długość budynku: 155 m
Liczba kondygnacji: 7
Projekt konkursowy: 2007
Rozpoczęcie budowy: 2013
Termin oddania do użytku: wrzesień 2016

Autor: KZ
Zdjęcia: © Coop Himmelb(l)au.
Data publikacji: 4.10.2016 13:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!