archirama.pl

Moda na ekologię w architekturze: Polska, Włochy, ZEA

W czasach nadmiernej emisji zanieczyszczeń, w dobie śmieci i brudu, powstała inicjatywa promującą ekologię w wielu dziedzinach naszego życia. Architektura sama w sobie też pragnie być bardziej ekologiczna. Możemy nawet mówić o trendzie ekologicznej architektury. Jednak czy na pewno jest tak ekologiczna, jak myślimy? czy naprawdę pozwala chronić nasz klimat, a zarazem tworzyć coś atrakcyjnego w naszym krajobrazie?

Dom z Opału w podwarszawskim Sękocinie - ekologiczny projekt pracowni +48

Dom z Opału w podwarszawskim Sękocinie - ekologiczny projekt pracowni +48

Fot: Pracownia + 48

Ekologiczna architektura ma swoje założenia, patenty, dzięki którym dany budynek ma być przyjazny dla środowiska. Projektanci przed samym procesem projektowania zwracają uwagę na usytuowanie budynku względem stron świata. Takie przemyślane rozłożenie funkcji pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o kilkanaście proc. Kolejnym ekologicznym patentem jest stosowanie we wnętrzach atrium i przestrzeni otwartych: pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza, a dzięki temu budynek jest dobrze wentylowany w środku. Takich założeń jest pełno, jednak uwagę zwraca się przede wszystkim na wykorzystanie ekologicznych materiałów, których z dnia na dzień przybywa. W zgodzie z naturą buduje się nie tylko budynki użyteczności publicznej, czy budynki duże kubaturowao. Ekologiczne, od kilku lat staje się także budownictwo mieszkaniowe - zarówno zespoły jak i domy jednorodzinne. W promowaniu ekoarchitektury prowadzi Dubaj ze swoimi ekologicznymi wieżowcami, hotelami i domami, które w wielu przypadkach mają zerowy bilans energetyczny. Wrażenie robią stosowane tam rozwiązania technologiczne i innowacyjne pomysły.

Ekologiczna spalarnia śmieci w Krakowie

Jednak Polska także ma swoje ekologiczne budownictwo. Kraków będzie budować ekologiczną spalarnie śmieci za 1,5 miliarda zł. Konkurs ma ten projekt został rozstrzygnięty pod koniec 2010 roku. Wygranymi są: arch. Michał Teller (Teller architekci) arch. Bogusław Wowrzeczka (Manufaktura nr 1), oraz arch. Filip Łapiński. Projekt jest w pełni wkomponowany w otoczenie. Co więcej, utrzymany jest w tonacji kolorów ekologicznych: zielonych. Całe założenie wraz z centrum edukacji ekologicznej stanowi bryłę o przyjaznym dla środowiska i oka wyglądzie.

>> Dowiedz się co jeszcze jest modne w architekturze!

Ekologiczny dom od Plus48

W Polsce od kilku lat rozwija się także ekologiczne budownictwo domów jednorodzinnych. Za przykład może posłużyć projekt architektów z pracowni plus48. Dom usytuowany jest w podwarszawskim Sękocinie, a sam dom idealnie komponuje się z leśnym otoczeniem. Mowa tu o Domu z Opału. Jego elewacje wykonane zostały z łupanych pni sosnowych. Dodatkowe przeszklenia doświetlają dom i otwierają go na otoczenie. Wykorzystanie drewna w elewacji nie było przypadkowe. Poza tym, że zapewnia ono ciągłość z otoczeniem to dodatkowo wykorzystano pnie drzew które musiały zostać wycięte te pod budowę tego domu. Po co je wyrzucać skoro można zrobić z nich ciekawą elewację. W tym projekcie ważne było stworzenie domu racjonalnie gospodarującego energią, będącego budynkiem z odpadów, a jednocześnie zachwycającego swoim wyglądem.

>> Jakie domy jednorodzinne są najlepsze - poznaj ranking 10 najlepszych domów archiramy!

Ekologiczny pomysł na dom według Włochów

Ekologiczny dom jednorodzinny, który zachwyca swoim nowoczesnym designem, znajdziemy we Włoszech. Tak zwany Fincube zaprojektowany został przez Wernera Aisslingera. Co zwraca uwagę w tym projekcie to przede wszystkim fakt, że dom bez trudu może zostać złożony i przeniesiony w inne miejsce – widok z okna nigdy nam się nie znudzi. Dom o powierzchni 47 m2 ma elewacje wykonana z lokalnego drewna, które chroni przed słońcem, a także przed ciekawskimi sąsiadami którzy często lubią zaglądać przez przeszklone ściany domu.

Ekologiczne projekty prezentują się naprawdę ciekawie. Co pokazuje, że ekologia też może być fajna. Jednak rzadko wspomina się o kosztach jakie musi ponieść inwestor budując ekologicznie. Niestety są to kwoty znacznie wyższe o tych, które byśmy przeznaczyli budując budynek „normalny”. Koszty nabijane są przez niestandardowe, duże przeszklenia, często specyficzne i sprowadzane drewno czy nietypową konstrukcję. Jednak trzeba zaznaczyć, że nadwyżkowe koszty mogą się zwrócić w czasie użytkowania. Lepsza gospodarka energią, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pozwala na tańszą eksploatację budynku. Dzięki temu nasz klimat może trochę odetchnąć.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Pracownia + 48, Michał Teller (Teller Architekci), Bogusław Wowrzeczka(Manufaktura nr 1), Filip Łapiński
Data publikacji: 9.05.2012 13:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!