Co zobaczyć w Tychach? Przewodnik po architekturze Śląska
Budowa Nowych Tychów rozpoczęła się na początku lat 50. XX wieku. Miasto, które w pierwotnym założeniu miało być sypialnią dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, wkrótce rozwinęło się na tyle, by stać się samowystarczalne.
Dziś to w przeważającej części miasto usługowe, choć nie brakuje tu akcentów industrialnych, jak chociażby bryły fabryki FIAT-a, zlokalizowanej wraz z dziesiątkami innych firm na tyskich terenach przemysłowych.
Tychy były budowane na zupełnie innych zasadach, niż śląskie miasta o historii sięgającej średniowiecza, zawsze z obowiązkowym rynkiem. Jako urbanistyczny fenomen, były budowane od podstaw. W założeniu projektantów miały stać się nowym rodzajem socjalistycznego miasta, z szeregiem specyficznych osiedli mieszkalnych (oznaczonych od A do Z literami alfabetu), bez tworzenia jednej wspólnej przestrzeni miejskiej. Każde osiedle ma swoją wyznaczoną, indywidualną przestrzeń, każde jest w pełni autarkiczne. Ich główni projektanci, Hanna i Kazimierz Wejchertowie, z dumą twierdzili, że ich Nowe Tychy to ósmy cud świata. Dziś to stwierdzenie wydaje się, łagodnie mówiąc, trochę zbyt śmiałe, ale miasto ze swoją zróżnicowaną architekturą, od socrealizmu do postmodernizmu, jest na pewno godne uwagi. Jak wyglądało nowe miasto na początku lat 50., gdy bryły bloków stały na pustych polach? Kilka zdjęć pozwoli poczuć charakter tego młodego miasta.
