Architektura
ARCHITEKTURA
"Chłodna" bryła

Modernistyczna bryła chłodni może znowu ożyć. Politechnika zaprasza do konkursu

 • Komentarze

Konkurs architektoniczny

Modernistyczna bryła białostockiej chłodni to jeden z ciekawszych przykładów architektury PRL. Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zapraszają do udziału w ogólnopolskim studenckim konkursie "Odmrażamy Chłodnię".

Fot: materiały prasowe

Modernistyczna bryła białostockiej chłodni to jeden z ciekawszych przykładów architektury PRL. Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zapraszają do udziału w ogólnopolskim studenckim konkursie "Odmrażamy Chłodnię".

Celem konkursu jest znalezienie najciekawszych odpowiedzi na pytanie o przyszłość budynku białostockiej chłodni i jego otoczenia. Prace konkursowe mają za zadanie promowanie tego obiektu, zaprezentowanie go szerszemu gronu odbiorców i przekonanie ich o jego wysokiej wartości architektonicznej. Konkurs ma również na celu otwarcie debaty na temat przyszłości modernistycznej bryły budynku chłodni, jak i innych obiektów świadczących o kulturze architektonicznej lat 50-tych i 60-tych, popularyzację i propagowanie tej spuścizny jako dóbr kultury wartych zachowania, a także przedstawienie potencjalnym inwestorom interesujących propozycji rewitalizacji chłodni.

Modernistyczna bryła

Budynek białostockiej chłodni mimo, iż powstał w okresie panującego w polskiej sztuce socrealizmu, jest znakomitym przykładem architektury modernizmu. Jego masywna bryła, zaakcentowana jedynie niewielkimi otworami okiennymi i wentylacyjnymi, została całkowicie podporządkowana funkcji. Jest to jedyny tego rodzaju i skali obiekt na terenie województwa i jeden z niewielu tego typu budynków w Polsce. Ta charakterystyczna, pod wieloma względami wyjątkowa architektura mogłaby stać się jednym z symboli Białegostoku. Niestety, w ostatnim czasie konserwator zabytków umorzył postępowanie dotyczące wpisu budynku do rejestru zabytków. Zachowanie obiektu jest więc uzależnione od charakteru zrealizowanej na tym terenie w przyszłości inwestycji.      

Dwie kategorie konkursu      

Konkurs dzieli się na dwie kategorie. Kategoria A dotyczy koncepcji rewitalizacji budynku chłodni i objętych opracowaniem terenów przyległych. Prace w tej kategorii mogą nadsyłać studenci architektury i urbanistyki. Kategoria B obejmuje wszelkie graficzne formy wypowiedzi dotyczące przyszłych losów chłodni i adresowana jest do studentów kierunków artystycznych, architektury wnętrz oraz architektury i urbanistyki. W każdej z kategorii przyznawane są osobne nagrody, ufundowane przez firmę Procad.           

W skład sądu konkursowego wchodzą: dr inż. arch. Romuald Loegler, historyk sztuki dr hab. Małgorzata Dolistowska, artysta grafik i architekt prof. nzw. Tomasz Kukawski, artysta sztuk wizualnych Kobas Laksa, architekt Bogdan Pszonak, architekt Mirosław Siemionow oraz dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku Monika Szewczyk.
Partnerami konkursu są Agencja Kreatywna Fabryka Barw, Agencja Reklamowa 4e oraz Stowarzyszenie Białostocka Przestrzeń Publiczna.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Termin nadsyłania pytań: do 1 stycznia 2013

Termin składania prac konkursowych: do 1 marca 2013

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • 40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne
  40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne

  Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych więcej

 • Zapomniana solidność
  Zapomniana solidność

  Zbigniew Kupiec -  absolwent Politechniki Lwowskiej jest autorem eleganckich kamienic i willi w międzywojennej Gdyni, zespołu mieszkaniowego z czasów okupacji w Krakowie i Domu Turysty w Zakopanem więcej

 • Obrazy w architekturze
  Obrazy w architekturze

  Wystawa Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Obrazy w architekturze pokazuje bogaty dorobek pary warszawskich artystów, autorów dekoracji ściennych tak znanych stołecznych budynków jak hotel Bristol, Dom Chłopa czy Supersam więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 11.12.2012 14:44
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.