archirama.pl

Modernistyczna bryła chłodni może znowu ożyć. Politechnika zaprasza do konkursu

Modernistyczna bryła białostockiej chłodni to jeden z ciekawszych przykładów architektury PRL. Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zapraszają do udziału w ogólnopolskim studenckim konkursie "Odmrażamy Chłodnię".

Konkurs architektoniczny

Modernistyczna bryła białostockiej chłodni to jeden z ciekawszych przykładów architektury PRL. Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zapraszają do udziału w ogólnopolskim studenckim konkursie "Odmrażamy Chłodnię".

Fot: materiały prasowe

Celem konkursu jest znalezienie najciekawszych odpowiedzi na pytanie o przyszłość budynku białostockiej chłodni i jego otoczenia. Prace konkursowe mają za zadanie promowanie tego obiektu, zaprezentowanie go szerszemu gronu odbiorców i przekonanie ich o jego wysokiej wartości architektonicznej. Konkurs ma również na celu otwarcie debaty na temat przyszłości modernistycznej bryły budynku chłodni, jak i innych obiektów świadczących o kulturze architektonicznej lat 50-tych i 60-tych, popularyzację i propagowanie tej spuścizny jako dóbr kultury wartych zachowania, a także przedstawienie potencjalnym inwestorom interesujących propozycji rewitalizacji chłodni.

Modernistyczna bryła

Budynek białostockiej chłodni mimo, iż powstał w okresie panującego w polskiej sztuce socrealizmu, jest znakomitym przykładem architektury modernizmu. Jego masywna bryła, zaakcentowana jedynie niewielkimi otworami okiennymi i wentylacyjnymi, została całkowicie podporządkowana funkcji. Jest to jedyny tego rodzaju i skali obiekt na terenie województwa i jeden z niewielu tego typu budynków w Polsce. Ta charakterystyczna, pod wieloma względami wyjątkowa architektura mogłaby stać się jednym z symboli Białegostoku. Niestety, w ostatnim czasie konserwator zabytków umorzył postępowanie dotyczące wpisu budynku do rejestru zabytków. Zachowanie obiektu jest więc uzależnione od charakteru zrealizowanej na tym terenie w przyszłości inwestycji.      

Dwie kategorie konkursu      

Konkurs dzieli się na dwie kategorie. Kategoria A dotyczy koncepcji rewitalizacji budynku chłodni i objętych opracowaniem terenów przyległych. Prace w tej kategorii mogą nadsyłać studenci architektury i urbanistyki. Kategoria B obejmuje wszelkie graficzne formy wypowiedzi dotyczące przyszłych losów chłodni i adresowana jest do studentów kierunków artystycznych, architektury wnętrz oraz architektury i urbanistyki. W każdej z kategorii przyznawane są osobne nagrody, ufundowane przez firmę Procad.           

W skład sądu konkursowego wchodzą: dr inż. arch. Romuald Loegler, historyk sztuki dr hab. Małgorzata Dolistowska, artysta grafik i architekt prof. nzw. Tomasz Kukawski, artysta sztuk wizualnych Kobas Laksa, architekt Bogdan Pszonak, architekt Mirosław Siemionow oraz dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku Monika Szewczyk.
Partnerami konkursu są Agencja Kreatywna Fabryka Barw, Agencja Reklamowa 4e oraz Stowarzyszenie Białostocka Przestrzeń Publiczna.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Termin nadsyłania pytań: do 1 stycznia 2013

Termin składania prac konkursowych: do 1 marca 2013

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 11.12.2012 14:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!