Architektura
ARCHITEKTURA

Najlepsze polskie budynki - 2000 rok - Modernizacja ośrodka wczasowego MK Café w Starym Drawsku

  • Komentarze

Modernizacja ośrodka wczasowego MK Café w Starym Drawsku

Modernizacja ośrodka wczasowego MK Café w Starym Drawsku (HS99 – Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski)

Fot: Wojciech Kryński
  • Modernizacja ośrodka wczasowego MK Café w Starym Drawsku
  • Modernizacja ośrodka wczasowego MK Café w Starym Drawsku
  • Modernizacja ośrodka wczasowego MK Café w Starym Drawsku

Modernizacja ośrodka wczasowego MK Café w Starym Drawsku wydobyła z niego poezję. Stworzony prostymi środkami, prawie z niczego jest przykładem przyzwoitej i subtelnej architektury

Tuzy polskiej architektury lat dziewięćdziesiątych prężyły muskuły światowości, prawie nie zauważając, że młodsze pokolenie architektów hołduje innym ideałom. Na drzwiach pracowni Hermana i Śmierzewskiego można przeczytać cytat z Miesa van der Rohe: prawie nic.

Właśnie tym potrafili oczarować w swoich wczesnych projektach. Przebudowany ośrodek wypoczynkowy pozostał ich drugorzędną realizacją, ale w roku 2000 zaskakiwał świeżością. Projektanci potrafili tu stworzyć prostymi środkami, prawie z niczego, przyzwoitą, subtelną architekturę. Tej subtelności tak bardzo już brakowało wielkomiejskim biurowcom i deweloperskim apartamentowcom, które zagrywkami architektonicznych form czasem wręcz powalały odbiorcę, ale nie potrafiły wydobyć z siebie żadnej poezji.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-Murator"11/2009
Autor: Grzegorz Stiasny
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 8.06.2011 15:38
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.