Architektura
ARCHITEKTURA

Modernizm pod ochroną? Pawilon Emilia

  • Komentarze

Meble Emilia – bryła zniknęła z ewidencji zabytków. Zbudują wieżowiec? Architektura zdjęcia
Fot: Jan Smaga, mat. pras. MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN) organizuje konferencję „Modernizm prawem chroniony” w pawilonie Emilia. To już ostatnie chwile obecnej siedziby MSN?

Wiele na to wskazuje. Jeszcze na początku 2016 niektórzy wierzyli w możliwość uratowania modernistycznego pawilonu Emilia w centrum Warszawy. Wszystko wskazuje jednak na to, że bryła zaprojektowana przez  Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera podzieli los innych modernistycznych budynków zajmujących cenne działki w stolicy. Wyburzenie Pawilonu Chemii, kina Skarpa, a przede wszystkim nowatorskiego pod względem konstrukcyjnym supersamu też przecież wzbudzało protesty, ale ekonomiczna presja okazała się nieubłagana.
Pawilon służący od lat 70. jako sklep meblowy, a w ostatnich miastach tymczasowa siedziba muzeum zostanie najprawdopodobniej zastąpiony przez znacznie większy obiekt.

Kolejny wieżowiec w centrum Warszawy

Obecny właściciel działki, firma deweloperska Griffin Real Estate zamierza wybudować na działce wieżowiec wysokości prawie 200 metrów. Wstępną koncepcję architektoniczną nowego drapacza chmur przygotowało warszawskie biuro projektowe Kuryłowicz & Associates. Przedstawiciele inwestora zaznaczają wprawdzie, że pomysł będzie ewoluował, ale wiele wskazuje na to, że powstanie następny wieżowiec z charakterystycznym prześwitem i „podpórką” - dzięki temu do budynków mieszkalnych położonych w sąsiedztwie wieży ma docierać światło. Przynajmniej w minimalnym stopniu określonym przez polskie przepisy.

Co dalej z MSN?

Jeśli wszystko pójdzie dobrze – a dotychczasowa historia niestety do takiego optymizmu nie nastraja – nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie oddana do użytku w 2020 roku. Tymczasem umowa najmu Emilii kończy się już w połowie maja. Muzealnikom zostanie budynek przy ul. Pańskiej 3. Wystawy prezentowane będą natomiast w tymczasowych lokalizacjach. Najważniejszą z nich w nadchodzących latach ma być specjalny pawilon umieszczony nad Wisłą, niedaleko biblioteki uniwersyteckiej (BUW). Pawilon został wypożyczony MSN przez Thyssen-Bornemisza Art Contemporary z Wiednia.

Pożegnanie z Emilką

Na pożegnanie muzealnicy przygotowali trzy nowe wystawy, a przede wszystkim konferencję „Modernizm prawem chroniony”. Czekający na wyburzenie pawilon to świetne miejsce na konferencję dotyczącą zmian zachodzących w polskich miastach, różnych wizji rozwoju i kosztów utrzymania budynków, które zaprojektowane zostały w warunkach bardzo różnych od obecnego stanu rzeczy. Konferencja podzielona została na dwa panele, Stan badań nad modernizmem oraz Moderna prawem chroniona. Spotkanie zakończy prezentacja książki o historii Emilii.

Konferencja Modernizm prawem chroniony
Pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51, Warszawa

Czwartek, 12 maja 2016; godz. 16:00 Maraton obrońców modernizmu

Piątek, 13 maja 2016; godz. 12:00 Stan badań nad modernizmem; godz. 15.00-17.00 Moderna prawem chroniona; godz. 18.00-19.30 Premiera książki „Emilia: meble, muzeum, modernizm”

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Jan Smaga, mat. pras. MSN
Data publikacji: 28.04.2016 16:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.