archirama.pl

Modernizm w Gdyni. IV edycja Weekendu Architektury

Modernizm, współczesna architektura i design zostaną zaprezentowane w formie licznych atrakcji dla gości IV edycji Weekendu Architektury. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28-31 sierpnia 2014 roku. Wakacje kończą się, jednak tych, którzy mają ochotę na jeszcze kilka dni aktywnego odpoczynku, zapraszamy do Gdyni

Rusza IV edycja Weekendu Architektury w Gdyni

Plakat IV edycji Weekendu z Architekturą, który odbywać się będzie w Gdyni w dniach 28-31 sierpnia 2014 roku

Fot: Agencja Rozwoju Gdyni

O weekendzie z architekturą

Tegoroczny weekend z architekturą to już czwarta edycja imprez, które organizowane są co roku w Gdyni. Gdynia kojarzona jest silnie z modernizmem, co również stanowi bardzo ważny element pokazów filmowych, wystaw i wykładów, które odbędą się w dniach 28-31 sierpnia 2014 roku. Wszystkie propozycje są otwarte dla zainteresowanych osób bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji. Wystarczy wysłać e-mail na adres: prelekcje@arg.gdynia.pl, spacery@arg.gdynia.pl lub film@arg.gdynia.pl.

Ideą przewodnia tegorocznego wydarzenia będzie hasło „Na styku architektury”. Będzie to okazja aby porozmawiać o współczesnej architekturze w miastach oraz planowaniu przestrzennym, a także związanych z tym aspektach kulturowych, społecznych czy historycznych. Przy tej okazji odbędą się wykłady architektów o nowych inwestycjach w Gdyni, Gdańsku oraz innych miastach Polski. Architekci przedstawią również historyczny aspekt miejskiej architektury - opowiedzą też o gdyńskim przedwojennym modernizmie. Wydarzenie będzie więc okazją do zaprezentowania gdyńskiego modernizmu, który jest wizytówką miasta, oraz pokazania najnowszych inwestycji.

O weekendowych atrakcjach

O piątkowych i sobotnich wykładach architektów (Archi Prelekcje) już wspominaliśmy. Będą one dotyczyły zarówno nowych inwestycji w Gdyni, Gdańsku i innych polskich miastach, jak i historycznego aspektu rozwoju miast. Bardzo ciekawym wykładem będzie prelekcja „Podróże z architekturą - Via Baltica - modernizm Litwy, Łotwy i Estonii” Bartłomieja Ponikiewskiego, który przedstawi przewodnią ideę wydarzenia, czyli modernizm, w nowej odsłonie.
Prelekcje są jednak, co warto podkreślić, tylko jedną z wielu bezpłatnych atrakcji, na które mogą się wybrać wszyscy miłośnicy współczesnej architektury i designu. Na wydarzenie złożą się również tzw. Archi Spacery, czyli wycieczki pod przewodnictwem doświadczonych architektów i fotografów. . Będą to spacery Gdyńskim Szlakiem Modernizmu oraz wycieczki przybliżające współczesną architekturę Gdyni.  Jeden z nich to „Spacer z architektem”, który poprowadzi dwójka laureatów nagrody SARP z 2013 roku -  Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski. Natomiast w dniach 30-31 sierpnia organizatorzy przygotowali bezpłatne seanse filmów dokumentalnych, przybliżające architekturę i rozwój miast (np. słynny dokument „Zurbanizowani”).

Fotograficzny raj

Dla amatorów fotografii przygotowano specjalne Fotospacery, czyli warsztaty podczas których można doskonalić swoje umiejętności fotograficzne. Jednym z nich są warsztaty w nocnej scenerii pt. „Fotografia nocna - modernizm Gdyni by night”, prowadzone przez doświadczonego gdyńskiego fotografa, Pawła Wyszomirskiego. Przewidziano również, w dniu 28 sierpnia, otworzenie wystaw fotografii. Organizatorzy przygotowali wystawy, które prezentują gdyński modernizm, lub rozwój budowy domów jednorodzinnych w tym mieście np. „Gdyński modernizm w obiektywie”, „Gdyńska czynszówka”. A jako wisienkę na torcie wszystkich atrakcji można wymienić weekendowe warsztaty projektowania, prowadzone przez Olgę Obst - projektantkę i doświadczoną instruktorkę szkoleń dla dzieci i dorosłych. Pierwszy warsztat pt. „Eko projektowanie - eko kreacja”, będzie dotyczył projektowania w zgodzie z naturą.

Dodatkowe informacje i program:

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej organizatorów. Poniżej przedstawiamy linki do pełnego harmonogramu imprez, które odbędą się 28-31 sierpnia 2014 roku:
·    Archi Prelekcje        29-31 sierpnia
·    Archi Spacery          28-31 sierpnia
·    Archi FILM               30-31 sierpnia
·    Archi Wystawy        28-31 sierpnia
·    Archi Warsztaty      30 sierpnia
·    Foto dzień              28 sierpnia

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: Agencja Rozwoju Gdyni
Data publikacji: 25.08.2014 13:11

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!