archirama.pl

Modernizm w Gdyni – lipcowe spacery

Co zobaczyć w Gdyni? Na pewno gdyński modernizm. Jednym z najlepszych sposobów zwiedzania miasta jest udział w spacerach trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Program na lipiec  – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny

Modernizm w Gdyni - letnie spacery

Przewodnik po Gdyni: Gdyński Szlak Modernizmu. Warto!

Fot: materiały prasowe Agencji Rozwoju Gdyni


Modernizm pod letnim niebem


Gdyński Szlaku Modernizmu to świetna propozycja dla osób, którym podczas wakacji nie wystarcza leżenie na plaży. Program spacerów prezentujących najlepsze bryły i wnętrza modernistycznych budynków Białego Miasta jest uniwersalny. W spacerach mogą brać udział osoby, które nie znają jeszcze gdyńskiej architektury, ale też pasjonaci współczesnej architektury. Agencja Rozwoju Gdyni przygotowała też coś dla fotografów i dla tych, których cieszą wakacyjne konkursy.

W programie znalazły się między innymi sobotnie spacery z cyklu „Wakacje z architekturą” przygotowane przez Miejskie Biuro Konserwatora Zabytków), zwiedzanie wnętrz modernistycznych kamienic, spotkania z architektami i historykami, wreszcie pokazy filmów o architekturze.

Bezpłatne spacery w pierwszej połowie lipca:

Via Modernizm Gdyni - MIASTO + -> "Życie między budynkami" - Place, skwery, hale targowe, dworce (od dworca kolejowego do dworca morskiego)

Spacer zaczyna się 5 lipca o godz. 10:00, potrwa ok. 2 godzin. Miejsce zbiórki to Plac Konstytucji, przed wejściem głównym do dworca głównego PKP. Wśród atrakcji  –  wizyta w zespole Hal Targowych (serce kupieckie Gdyni) oraz Placu Targowym - opowieści kupców, wejście do części obiektu na co dzień niedostępnych, quizy na spostrzegawczość z nagrodami.
Trasa od Placu Konstytucji do ulicy Polskiej 1 -->  via Wójta Radtkego, Jana z Kolna, ulicę Starowiejską, Plac Kaszubski, ulicę Portową, ulicę T. Wendy. O najciekawszych onbiektach na trasie opowiadać będzie ekspert  w dziedzinie historii Gdyni.

Via Modernizm Gdyni - MIASTO + -> „Włodzimierz Prochaska - Tadeusz Jędrzejewski”
o Start 6 lipca, godz. 10:00 (czas trwania do 120 min). Empik - ulica Świętojańska 68
o Koncepcje społeczno-miejskie Gdyni na przykładzie realizacji dwóch czołowych architektów
o Architektura wnętrz, klatki schodowe wybranych kamienic
o Prowadzenie - certyfikowany przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Via Modernizm Gdyni - MIASTO +  -> „Dzielnica Działki Leśne - architektura, ludzie i opowieści”
o start 12 lipca, godz. 10:00, Miejska Informacja, ulica 10 Lutego 24
o I część spaceru ok. 60-90 min. – przygotowana z myślą o różnych grupach wiekowych, w tym rodzinach z małymi dziećmi i osobach starszych (grupy osób 5 - 30 - 60). Wyznaczenie trasy pozbawionej barier komunikacyjnych (w tym np. schody) oraz o niewielkim stopniu uciążliwości.
o II część spaceru - ok. 45 min - dodatkowa część spaceru, dedykowana głownie dla osób w wieku 30-60.
o Atrakcje: historie i opowieści o mieszkańcach, prezentacja fotografii archiwalnych, quizy z nagrodami (pamiątki Gdyńskiego Szlaku Modernizmu oraz GDD), wejścia do wybranych obiektów, punkty widokowe oraz skwerki - miejsca publiczne wypoczynku, "aorty miasta" z Lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Spotkanie prowadzi doświadczonych ekspert - historyk i przewodnik, dr Marcin Szerle


Przewodnik po Gdyni: Gdyński Szlak Modernizmu. Warto!

Via Modernizm Gdyni - MIASTO + -> „Kamienna Góra - Wzgórze Świętego Maksymiliana - koncepcja miasta ogrodów - miasta z morskim widokiem”
o Start 13 lipca, godz. 10:00, spod Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1,
Kamienna Góra - od letniska do prestiżowej dzielnicy ogrodów,
o Atrakcje:  konkurs na najciekawszą fotografie - reportaż ze spaceru (nagroda książkowa), przedstawienie sylwetek wybranych architektów - w tym Stanisław Ziołowski, Zbigniew Kupiec, Włodzimierz Prochaska, Quiz na spostrzegawczość - nagrody pamiątki szlaku modernizmu, opowieści o znanych Gdynianach - mieszkańcach, historia dzielnicy w starych fotografiach
Prowadzenie przewodnik certyfikowany Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Via architekci warszawscy w Gdyni - specjalna edycja spaceru Gdyńskiego Szlaku Modernizmu
o Start 13 lipca, godz. 14:00 - start Miejska Informacja ul. 10 Lutego 24
o Spacer po Śródmieściu Gdyni, trasą realizacji konkursowych okresu międzywojennego - architektów wykształconych i pracujących w Warszawie, a dla których Gdyni stanowiła prestiżowe, choć epizodyczne wyzwanie w ścieżce kariery zawodowej. Na spacerze pokazane zostaną także realizacje konkursowe, które nie zostały wdrożone - na specjalnie przygotowanych wydrukach.
o Spacer zostanie poprzedzony prelekcją, która odbędzie się 12 lipca  o godz. 14:00, w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 (sala multimedialna na parterze)
Prowadzenie - ekspert, badacz i popularyzator modernizmu warszawskiego, arch. inż. Grzegorz Mika


Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Agencji Rozwoju Gdyni
Data publikacji: 4.07.2014 10:36

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!