Architektura
ARCHITEKTURA

Modularna bryła i ażurowa elewacja. Tak wyglądać będzie architektura współczesna Ambasady Finlandii w Tokio

  • Komentarze

Bryła AIKI - nowa ambasada finlandii w Tokio autorstwa architektów z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects

Bryła AIKI - nowa ambasada finlandii w Tokio autorstwa architektów z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects

  • Główne wejście do bryły AIKI - ambrasady fińskiej w Tokio
  • Główne wejście do bryły AIKI. Wieczową porą przezierność bryły widoczna jest dzięki oświetleniu z wnętrz
  • Wysokie i obszerne wnętrze wprowadza do bryły AIKI dużą ilość światła słonecznego
  • Świetlik z motywem z płyt elewacyjnych i drewniane słupy sprawiają, że to wnętrze jest eleganckie i interesujące

Projekt AIKI to bryła architektów z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects. Słowami kluczowymi dla tego projektu były: modularność, porządek i przejrzystość. Z uwagi na głęboko zakorzenione tradycje, zarówno w kulturze fińskiej jak i japońskiej, projektanci postanowili wykorzystać uniwersalne i ponadczasowe wartości w projekcie nowej architektury współczesnej dla ambasady Finlandii w Tokio

Sposób na współczesną architekturę w Tokio: ażurowa elewacja i prosta, geometryczna bryła

Idea modularności - pierwsze z trzech słów kluczowych jakim kierowali się architekci w tym projekcie - ma swoje źródło zarówno w kulturze fińskiej jak i japońskiej. Kolejnym ważnym dla projektantów hasłem, był porządek, dlatego bryła budynku ambasady - AIKI jest powściągliwa w swojej zewnętrznej formie. Mimo tego atmosfera i klimat jaki panuje w środku jest wyjątkowy.

I tu pojawia się trzecie hasło – przejrzystość. Efekt przejrzystości, który stanowi właściwie o wyjątkowości tego obiektu, został osiągnięty dzięki półprzezroczystym ażurowym elewacjom. Elementy te subtelnie przepuszczają naturalne światło do wewnątrz budynku. Wzór płyt elewacyjnych, wykonany w technice sitodruku na opalizowanym szkle, przypomina nieco skrawek tkaniny widzianej pod mikroskopem. Są to przypadkowo przecinające się linie tworzące nierównomierną siatkę, która jest kontrą dla zewnętrznej, geometrycznej formy kubików.

Elewacja z takich elementów wprowadza do wnętrz korzystny dynamizm. Drugą powłoką elewacyjną jest przestrzeń wentylacyjna z żaluzjami przeciwsłonecznymi, natomiast trzecią – szkło odpowiedzialne za izolację akustyczną. Taka warstwowość elewacji przyczynia się do udoskonalenia wielu aspektów technicznych, np. w regulowania temperatury w budynku czy wspomagania wentylacji.

Rama budynku wykonana jest z drewna. Eleganckie, drewniane słupy wyznaczają przestrzeń nie tylko dla biur i innych pomieszczeń pracowniczych charakterystycznych dla instytucji ambasady. Architekci zadbali również o wprowadzenie dodatkowych ciekawych funkcji, takich jak np. zielony ogród wewnętrzny czy przestrzeń do prezentowania sztuki fińskiej. Z głównego wejścia można dostać się do fińskich instytucji, np. Tekes, Finpro, FinNode czy Finish Institute, a także do multifunkcjonalnej przestrzeni i dużej sali konferencyjnej.

Jednym z głównych celów projektowych było znalezienie najlepszych możliwych widoków, które rozciągać się będą z tarasów obiektu. Architektom udało się osiągnąć zamierzony cel. Powierzchnia całkowita budynku to 14 700 mkw. Ten obiekt jest kolejnym przykładem architektury współczesnej, w której nieskomplikowana forma odziana w odpowiednio dobrany, wyrafinowany materiał wystarcza, aby zachwycać.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.