archirama.pl

Monolityczna bryła, w której kryje się elegancka sala koncertowa

Architektura współczesna, która wyrasta w centrum bawarskiego miasteczka Blaibach jest dość specyficzna. Wkopana w ziemię monolityczna bryła przypomina bunkier. Dopiero po zejściu schodami i wejściu do środka obiektu przez foyer możemy zdać sobie sprawę, że funkcja tego budynku to sala koncertowa

Sala koncertowa Blaibach w Niemczech

Sala koncertowa Blaibach w Niemczech

Fot: Peter Haimerl Architektur

Z zewnątrz surowa bryła wyglądająca jak bunkier -w środku architektoniczny majstersztyk

Sala koncertowa w niewielkiej niemieckiej miejscowości Blaibach ma dość nietypową warstwę zewnętrzną. Znajduje się w zakopanym w ziemi monolicie w centrum bawarskiego miasteczka. Z zewnątrz bryła przypomina bardziej bunkier, niż architekturę współczesną o tak reprezentacyjnej funkcji.

Po wejściu do budynku okazuje się, że architektura wnętrz zaprojektowana jest tu z najwyższą starannością a funkcja obiektu z całą pewnością nie należy do typowej. Zakrzywione płaszczyzny ścian z betonu architektonicznego nadają wnętrzom dynamicznego charakteru, który może się kojarzyć z muzyką. Autorem zewnętrznej i wewnętrznej formy obiektu jest biuro architektoniczne Peter Haimerl Architektur z Monachium.

Sala koncertowa Blaibach powstała w celu ożywienia niewielkiego miasteczka. Obiekt znajduje się tuż obok miejskiego centrum kultury, w przestrzeni placu. Architektura budynku ukształtowana jest w nawiązaniu do topografii terenu. Monolityczna, prostopadłościenna bryła ustawiona jest pod kątem do powierzchni ziemi. Dzieki takiemu ustawieniu tworzy się podcień, który został wykorzystany przez architektów jako wejście do tajemniczej sali koncertowej. Elewacje pokrywa mieszanka podoba do tej, która znajduje się na podłożu, co dodaje bryle surowości. Wejście prowadzi schodami w dół, gdzie znajduje się foyer sali koncertowej.

Architekci mogli wykorzystać zakrzywioną przestrzeń budynku ustawionego pod kątem do stworzenia widowni dla sali koncertowej. Płaszczyzny z betonu architektonicznego wewnątrz sali głównej oraz zaproejktowane pomiędzy nimi światła LED sprawiają, że przestrzeń jest odzwierciedleniem muzycznych wariacji wykonywanych na scenie.

Milena Glinojecka


Zdjęcia: Peter Haimerl Architektur
Data publikacji: 27.11.2014 16:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!