Architektura
ARCHITEKTURA
Nietypowa elewacja hotelu w Berlinie

Motel One Berlin-Ku’Damm w centrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewację robioną na specjalne zamówienie

 • Komentarze

Motel One Berlin-Ku’Damm w cetrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewcję robioną na specjalne zamówienie

Elewacja hotelu Motel One Berlin-Ku'Damm to prawdziwy majstersztyk. Specjalnie na potrzeby tej realizacji wyprodukowano cztery odcienie szarego klinkieru, które połączono z cegłami glazurowanymi w unikalną klinkierową mozaikę

Fot: Röben
 • Motel One Berlin-Ku’Damm w centrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewację robioną na specjalne zamówienie
 • Motel One Berlin-Ku’Damm w centrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewację robioną na specjalne zamówienie
 • Motel One Berlin-Ku’Damm w centrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewację robioną na specjalne zamówienie
 • Motel One Berlin-Ku’Damm w centrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewację robioną na specjalne zamówienie
 • Motel One Berlin-Ku’Damm w centrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewację robioną na specjalne zamówienie

Architektura Berlina. Motel One Berlin-Ku'Damm wyróżnia się nietypową elewacją. Specjalnie na potrzeby tej realizacji wyprodukowano cztery odcienie szarego klinkieru, które połączono z cegłami glazurowanymi w unikalną klinkierową mozaikę

Architektura Berlina. W samym centrum Berlina, bezpośrednio przy słynnym dworcu ZOO, otwarto w 2007 roku Motel One Berlin-Ku'Damm, w którym znajduje się 249 pokoi. Szef Motel One, Philippe Weyland, zatroszczył się o to, żeby w tej wyjątkowej lokalizacji powstał równie wyjątkowy obiekt. NIetypowa elewacja gmachu ma niewiele wspólnego z ideą niskobudżetowych noclegów, oferowanych przez Motel One. Projekt wykonała pracownia renomowanego berlińskiego architekta, Benedicta Tonon. W efekcie ich prac powstał bardzo wyrazisty obiekt, z jedyną w swoim rodzaju elewacją o charakterze klinkierowej mozaiki.

Elewacja nawiązująca do przeszłości

Wszystkie powierzchnie ścian berlińskiego Motel One Berlin-Ku'Damm zostały podzielone optycznie przez uformowany piętrowo, uporządkowany i rytmicznie powtarzający się raster z klinkieru w różnych odcieniach szarości oraz z kolorowych, glazurowanych cegieł. Ta niezwykła realizacja, nawiązuje stylistycznie do estetyki lat 50. ubiegłego wieku i subtelnie przypomina o czasach, gdy dzielnica Ku'Damm po podziale miasta stała się nowym centrum Berlina Zachodniego. Aby stworzyć jednolity, spójny obraz fasady, klinkierową ścianą osłonową otoczono nie tylko strefę hotelową, ale także piętrowy parking (inwestor tego obiektu to Berliner Parking Partner GmbH). Wzdłuż budynku elewacja podzielona została na równe fragmenty poprzez osie okien rozmieszczone w regularnych odstępach. W tym względzie wyróżnia się fasada wschodnia, gdzie ma się wrażenie, że odległości między osiami okien od prawej do lewej strony sukcesywnie maleją. Prowadzi to do optycznego wydłużenia elewacji.

Z firmą Röben wszystko jest możliwe

Partnerem przy tworzeniu tej niezwykle skomplikowanej elewacji był dział techniczny firmy Röben, który nadzorował wymagającą dużych nakładów produkcję cegły klinkierowej i gotowych elementów budowlanych w zakładach Röben. Ogromnym wyzwaniem okazało się uzyskanie unikalnych kolorów cegieł: Benedict Tonon wybrał jako podstawę elewacji klinkier w 4 odcieniach szarości: świetlistym, jasnym, średnim i ciemnym. Cegły w tych barwach zostały wyprodukowane specjalnie na potrzeby projektu. Do tego dopasowano biały, czerwony oraz turkusowy klinkier glazurowany. Ten ostatni kolor musiał być w takim samym odcieniu, jak turkus w logo Motel One. Bazowano na oznaczeniach kolorów ze szwedzkiej palety NaturalColorSystems, które ceramicy Röben dokładnie odtworzyli. Już w czasie projektowania, by wydobyć niezwykłą głębię struktury, architekt zaproponował czerwony czerep jako podłoże pod glazurę. Było to dodatkowe wyzwanie dla produkcji, ponieważ zwykle w firmie Röben glazury nanosi się na biały czerep.

Waga detali

Kolejną trudność przy wykonywaniu materiału na elewację Motel One stanowiła skomplikowana powierzchnia, w której przewidziano liczne występy i kąty. Z tego względu cegły trzeba było modelować ręcznie. Kształtki wypalono razem z cegłami licowymi tego samego koloru. Liczba wyprodukowanych w ten sposób kształtek wahała się między 5 a 500. Wiele z tych kształtek wykorzystano ostatecznie do produkcji gotowych elementów budowlanych, które były montowane na miejscu z odpowiednimi cegłami klinkierowymi. Miało to znaczny wpływ na przebieg całej budowy - podczas gdy produkcja pojedynczych cegieł w najróżniejszych kolorach i ich dostawa w określonym czasie nie stanowi problemu, tutaj trzeba było zgrać cały proces z licznymi elementami gotowymi.

Precyzja na każdym etapie

Prawdziwym wyzwaniem dla głównego wykonawcy, firmy budowlanej Hermann Kirchner, była nie tyle sama praca murarzy, co raczej logistyka na budowie – począwszy od ustaleń odnośnie szczegółowych planów montażu, aż po precyzyjną czasową koordynację produkcji i dostawy kształtek oraz elementów gotowych. Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy pracownią architektoniczną a firmami prowadzącymi prace budowlane i działem technicznym oraz produkcyjnym firmy Röben można było pokonać wszystkie etapy budowy bez przeszkód. Aby odpowiednia cegła i gotowy element budowlany został dostarczony w odpowiednim czasie i wbudowany we właściwym miejscu, wszystkie cegły zostały w fabryce precyzyjnie ponumerowane. Natomiast gotowe elementy budowlane, które produkowano w małych ilościach, były pakowane pojedynczo na małe palety.

Bez rysunków ani rusz

Konstrukcja budynku została wykonana z żelbetonu. Gdy surowa budowla była całkiem gotowa (łącznie z osadzonymi oknami), rozpoczęto prace nad elewacją, w całości murowaną na konsolach. Dopiero na koniec wmontowano gotowe elementy. Interesującym szczegółem są tu wystające, dostarczone jako gotowe elementy budowlane gzymsy w trzech warstwach, które doskonale wtapiają się w elewację.

By móc wykonać wszystkie powierzchnie elewacji zgodnie z założeniami projektu, murarze otrzymali szczegółowe rysunki z wymiarem warstw i umiejscowieniem każdej cegły. Musieli skopiować ten wzór i niejako nakleić na elewację. Czynności te powtarzano przy każdym fragmencie elewacji. Podobnie do dyspozycji pracowników w zakładzie gotowych elementów budowlanych były precyzyjne rysunki produkcyjne działu technicznego, na których każda cegła pokazana była oddzielnie. Klinkier ułożono w szalunku zgodnie z wytycznymi, niczym puzzle. W ten sposób przygotowano w sumie 250 różnorodnych gotowych elementów budowlanych dla tego obiektu, w tym gzymsy, podokienniki, przykrycia murków i słupów, jak również ogromne, prefabrykowane, stropowe płyty z trzema widocznymi powierzchniami lica, które zostały wmurowane na budowie pod betonowymi stropami. Pomimo dużych wyzwań na budowie hotel został ukończony zgodnie z harmonogramem, w krótkim czasie. Gościom to odpowiada, ponieważ mogą już korzystać z doskonałego położenia nowego hotelu Motel One. I podziwiać jego kunsztowną, mozaikową elewację.

DZIAŁ TECHNICZNY RÖBEN – WSZYSTKO JEST MOŻLIWE

Od ponad 20 lat dział techniczny firmy Röben opracowuje specjalne rozwiązania na potrzeby różnych projektów. Zespół składa się z inżynierów budownictwa i osób, które pracowały wcześniej jako mistrzowie murarstwa oraz twórcy projektów podstawowych. Rzemieślnicze doświadczenie, inżynierska wiedza i kreatywność zespołu sprawia, że możliwa jest realizacja każdego, nawet najbardziej skomplikowanego i oryginalnego pomysłu architekta. Po konsultacjach z projektantami powstają gotowe ceramiczne elementy budowlane, cegły wypalane specjalnie na potrzeby danego obiektu, cegły dla architektów, specjalne glazury oraz kształty. Dział techniczny Röben otwiera zupełnie nowe wymiary twórczych i konstrukcyjnych możliwości, doradza we wszystkich pytaniach dotyczących murowania ścian, pomaga przy przetargach, konstruuje i kalkuluje elementy budowlane zgodnie z życzeniem architektów. Oprócz tego przejmuje logistykę i nadzoruje budowę aż do fazy końcowej.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Röben
Data publikacji: 16.10.2013 09:48
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.