archirama.pl

Motel One Berlin-Ku’Damm w centrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewację robioną na specjalne zamówienie

Architektura Berlina. Motel One Berlin-Ku'Damm wyróżnia się nietypową elewacją. Specjalnie na potrzeby tej realizacji wyprodukowano cztery odcienie szarego klinkieru, które połączono z cegłami glazurowanymi w unikalną klinkierową mozaikę

Motel One Berlin-Ku’Damm w cetrum Berlina. Zobaczcie nietypową elewcję robioną na specjalne zamówienie

Elewacja hotelu Motel One Berlin-Ku'Damm to prawdziwy majstersztyk. Specjalnie na potrzeby tej realizacji wyprodukowano cztery odcienie szarego klinkieru, które połączono z cegłami glazurowanymi w unikalną klinkierową mozaikę

Fot: Röben

Architektura Berlina. W samym centrum Berlina, bezpośrednio przy słynnym dworcu ZOO, otwarto w 2007 roku Motel One Berlin-Ku'Damm, w którym znajduje się 249 pokoi. Szef Motel One, Philippe Weyland, zatroszczył się o to, żeby w tej wyjątkowej lokalizacji powstał równie wyjątkowy obiekt. NIetypowa elewacja gmachu ma niewiele wspólnego z ideą niskobudżetowych noclegów, oferowanych przez Motel One. Projekt wykonała pracownia renomowanego berlińskiego architekta, Benedicta Tonon. W efekcie ich prac powstał bardzo wyrazisty obiekt, z jedyną w swoim rodzaju elewacją o charakterze klinkierowej mozaiki.

Elewacja nawiązująca do przeszłości

Wszystkie powierzchnie ścian berlińskiego Motel One Berlin-Ku'Damm zostały podzielone optycznie przez uformowany piętrowo, uporządkowany i rytmicznie powtarzający się raster z klinkieru w różnych odcieniach szarości oraz z kolorowych, glazurowanych cegieł. Ta niezwykła realizacja, nawiązuje stylistycznie do estetyki lat 50. ubiegłego wieku i subtelnie przypomina o czasach, gdy dzielnica Ku'Damm po podziale miasta stała się nowym centrum Berlina Zachodniego. Aby stworzyć jednolity, spójny obraz fasady, klinkierową ścianą osłonową otoczono nie tylko strefę hotelową, ale także piętrowy parking (inwestor tego obiektu to Berliner Parking Partner GmbH). Wzdłuż budynku elewacja podzielona została na równe fragmenty poprzez osie okien rozmieszczone w regularnych odstępach. W tym względzie wyróżnia się fasada wschodnia, gdzie ma się wrażenie, że odległości między osiami okien od prawej do lewej strony sukcesywnie maleją. Prowadzi to do optycznego wydłużenia elewacji.

Z firmą Röben wszystko jest możliwe

Partnerem przy tworzeniu tej niezwykle skomplikowanej elewacji był dział techniczny firmy Röben, który nadzorował wymagającą dużych nakładów produkcję cegły klinkierowej i gotowych elementów budowlanych w zakładach Röben. Ogromnym wyzwaniem okazało się uzyskanie unikalnych kolorów cegieł: Benedict Tonon wybrał jako podstawę elewacji klinkier w 4 odcieniach szarości: świetlistym, jasnym, średnim i ciemnym. Cegły w tych barwach zostały wyprodukowane specjalnie na potrzeby projektu. Do tego dopasowano biały, czerwony oraz turkusowy klinkier glazurowany. Ten ostatni kolor musiał być w takim samym odcieniu, jak turkus w logo Motel One. Bazowano na oznaczeniach kolorów ze szwedzkiej palety NaturalColorSystems, które ceramicy Röben dokładnie odtworzyli. Już w czasie projektowania, by wydobyć niezwykłą głębię struktury, architekt zaproponował czerwony czerep jako podłoże pod glazurę. Było to dodatkowe wyzwanie dla produkcji, ponieważ zwykle w firmie Röben glazury nanosi się na biały czerep.

Waga detali

Kolejną trudność przy wykonywaniu materiału na elewację Motel One stanowiła skomplikowana powierzchnia, w której przewidziano liczne występy i kąty. Z tego względu cegły trzeba było modelować ręcznie. Kształtki wypalono razem z cegłami licowymi tego samego koloru. Liczba wyprodukowanych w ten sposób kształtek wahała się między 5 a 500. Wiele z tych kształtek wykorzystano ostatecznie do produkcji gotowych elementów budowlanych, które były montowane na miejscu z odpowiednimi cegłami klinkierowymi. Miało to znaczny wpływ na przebieg całej budowy - podczas gdy produkcja pojedynczych cegieł w najróżniejszych kolorach i ich dostawa w określonym czasie nie stanowi problemu, tutaj trzeba było zgrać cały proces z licznymi elementami gotowymi.

Precyzja na każdym etapie

Prawdziwym wyzwaniem dla głównego wykonawcy, firmy budowlanej Hermann Kirchner, była nie tyle sama praca murarzy, co raczej logistyka na budowie – począwszy od ustaleń odnośnie szczegółowych planów montażu, aż po precyzyjną czasową koordynację produkcji i dostawy kształtek oraz elementów gotowych. Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy pracownią architektoniczną a firmami prowadzącymi prace budowlane i działem technicznym oraz produkcyjnym firmy Röben można było pokonać wszystkie etapy budowy bez przeszkód. Aby odpowiednia cegła i gotowy element budowlany został dostarczony w odpowiednim czasie i wbudowany we właściwym miejscu, wszystkie cegły zostały w fabryce precyzyjnie ponumerowane. Natomiast gotowe elementy budowlane, które produkowano w małych ilościach, były pakowane pojedynczo na małe palety.

Bez rysunków ani rusz

Konstrukcja budynku została wykonana z żelbetonu. Gdy surowa budowla była całkiem gotowa (łącznie z osadzonymi oknami), rozpoczęto prace nad elewacją, w całości murowaną na konsolach. Dopiero na koniec wmontowano gotowe elementy. Interesującym szczegółem są tu wystające, dostarczone jako gotowe elementy budowlane gzymsy w trzech warstwach, które doskonale wtapiają się w elewację.

By móc wykonać wszystkie powierzchnie elewacji zgodnie z założeniami projektu, murarze otrzymali szczegółowe rysunki z wymiarem warstw i umiejscowieniem każdej cegły. Musieli skopiować ten wzór i niejako nakleić na elewację. Czynności te powtarzano przy każdym fragmencie elewacji. Podobnie do dyspozycji pracowników w zakładzie gotowych elementów budowlanych były precyzyjne rysunki produkcyjne działu technicznego, na których każda cegła pokazana była oddzielnie. Klinkier ułożono w szalunku zgodnie z wytycznymi, niczym puzzle. W ten sposób przygotowano w sumie 250 różnorodnych gotowych elementów budowlanych dla tego obiektu, w tym gzymsy, podokienniki, przykrycia murków i słupów, jak również ogromne, prefabrykowane, stropowe płyty z trzema widocznymi powierzchniami lica, które zostały wmurowane na budowie pod betonowymi stropami. Pomimo dużych wyzwań na budowie hotel został ukończony zgodnie z harmonogramem, w krótkim czasie. Gościom to odpowiada, ponieważ mogą już korzystać z doskonałego położenia nowego hotelu Motel One. I podziwiać jego kunsztowną, mozaikową elewację.

DZIAŁ TECHNICZNY RÖBEN – WSZYSTKO JEST MOŻLIWE

Od ponad 20 lat dział techniczny firmy Röben opracowuje specjalne rozwiązania na potrzeby różnych projektów. Zespół składa się z inżynierów budownictwa i osób, które pracowały wcześniej jako mistrzowie murarstwa oraz twórcy projektów podstawowych. Rzemieślnicze doświadczenie, inżynierska wiedza i kreatywność zespołu sprawia, że możliwa jest realizacja każdego, nawet najbardziej skomplikowanego i oryginalnego pomysłu architekta. Po konsultacjach z projektantami powstają gotowe ceramiczne elementy budowlane, cegły wypalane specjalnie na potrzeby danego obiektu, cegły dla architektów, specjalne glazury oraz kształty. Dział techniczny Röben otwiera zupełnie nowe wymiary twórczych i konstrukcyjnych możliwości, doradza we wszystkich pytaniach dotyczących murowania ścian, pomaga przy przetargach, konstruuje i kalkuluje elementy budowlane zgodnie z życzeniem architektów. Oprócz tego przejmuje logistykę i nadzoruje budowę aż do fazy końcowej.

Zdjęcia: Röben
Data publikacji: 16.10.2013 09:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!