Architektura

Muzeum Architektury we Wrocławiu: Ernst May. Nowe miasta na trzech kontynentach

Wystawa prezentowana w 2011 roku w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie to pierwszy zrealizowany w tak dużej skali międzynarodowy pokaz twórczości Ernsta Maya (1886–1970) - architekta i urbanisty, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu na świecie. Od marca do czerwca 2012 roku wystawa gościć będzie we wrocławskim Muzeum Architektury.

13
Kwiecień
2012
Ernst May wystawa
  • Ernst May wystawa

Muzeum Architektury we Wrocławiu: Ernst May. Nowe miasta na trzech kontynentach

Fot: materiały prasowe

Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Jerzy Ilkosz oraz Dyrektor Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie nad Menem Peter Cachola Schmal zapraszają na otwarcie wystawy "Ernst May 1886-1970. Nowe miasta na trzech kontynentach", które odbędzie się 24 marca 2012 roku o godz. 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowegooraz dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Wystawa przygotowana przez Deutsches Architekturmuseum oraz ernst-may-gessellschaft e.V. Przy wsparciu przez Kulturfonds Rheinmain.

Projekt wpierany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na podstawie decyzji Niemieckiego Budestagu. Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przekład tekstów do katalogu z języka niemieckiego wsparty finansowo przez Goethe-Institut oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Na wystawie zostaną zaprezentowane uporządkowane chronologicznie etapy twórczości Ernsta Maya: od najwcześniejszego okresu, przez działalność na Śląsku, we Frankfurcie, w Moskwie i Afryce, po Niemcy Zachodnie okresu powojennego.

Chronologicznemu układowi wystawy towarzyszyć będą obszerniejsze omówienia najważniejszych idei i koncepcji architekta, jak system miast-satelitów, funkcjonalna zabudowa linijkowa, prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym, oraz ich oddziaływanie na twórczość późniejszych architektów. Wystawa zajmuje powierzchnię ok. 850 m2. Działalność Maya została udokumentowana poprzez współczesne fotografie architektury, oryginalne rysunki i plany, fragmenty filmów archiwalnych, jak również historyczne i nowe modele. Niewątpliwą atrakcją będzie wierna rekonstrukcja słynnej frankfurckiej kuchni oraz oryginalne meble z frankfurckich domów osiedlowych.

Obiekty zostały uzupełnione tablicami z tekstami objaśniającymi. Wystawie w Deutches Architekturmuseum we Frankfurcie towarzyszył obszerny i bogato ilustrowany katalog w podwójnej wersji językowej (niemieckiej i angielskiej), przedstawiający aktualny stan badań na temat twórczości Ernsta Maya. Dwunastu autorów opracowało poszczególne aspekty jego dzieła i biografii. Wybrane rozdziały katalogu zostaną przetłumaczone na język polski dla potrzeb prezentacji wystawy we Wrocławiu. Wystawie towarzyszyć będzie również cykl wykładów przygotowanych przez polskich i zagranicznych badaczy twórczości Ernsta Maya.

Więcej na http://www.ma.wroc.pl/

Autor: materiały prasowe
Zdjęcia: materiały prasowe
Tagi: Muzeum architektury, muzeum architektury wrocław, wstawa ernst may we wrocławiu, wwrocławskie muzeum architektury ernst may,
do góry
KALENDARZ

Kwiecień 2012

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.