archirama.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich. Niesamowita architektura dostępna dla zwiedzających już od 20 kwietnia!

Wszyscy z niecierpliwością czekają na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Architektura obiektu sprawiła, że został on okrzyknięty najpiękniejszym budynkiem użyteczności publicznej w Warszawie. Wam też się podoba? Zobaczcie zdjęcia i oceńcie sami.

Do gmachu dostaniemy się przez szklane wejście, przypominające pęknięcie w skale

Do gmachu dostaniemy się przez szklane wejście, przypominające pęknięcie w skale

Fot: Tomasz Żylski

Na 20 kwietnia zaplanowano otwarcie gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich dla zwiedzających. Natomiast uroczyste otwarcie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich ma nastąpić 20 października 2013 roku. Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich urozmaiciła teren przy ulicy Anielewicza 6 w Warszawie. Wszystkich zachwyca jedyna w Europie architektura Muzeum, która nadaje wnętrzu klimatu i powagi. Cała inwestycja kosztowała aż 200 mln złotych. Finanse udało się uzbierać dzięki wspólnemu działaniu miasta, w tym samego inwestora w osobie Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz – Walt oraz Ministerstwa Kultury. Uroczyste otwarcie wystawy głównej ma nastąpić 20 października.

Muzeum Historii Żydów Polskich: dlaczego jest to unikalna architektura?

Fiński architekt Rainer Mahlamäki z pracowni Lahdelma & Mahlamäki, zaprojektował budynek Muzeum Historii Żydów Polskich o powierzchni blisko 13 tys. m2, który ma przyciągać pół miliona turystów rocznie. Skomplikowana architektura i konstrukcja budynku Muzeum Historii Żydów Polskich wymagała specjalnych rozwiązań, przy których pracowali najlepsi inżynierowie. To także ze względu na pierwsze tego typu rozwiązania konstrukcyjne w Polsce, a nawet Europie, opóźniało się otwarcie gmachu. Główne założenie konstrukcyjne Muzeum Historii Żydów Polskich opiera się na zastosowaniu ścian krzywolinowych. Takie rozwiązanie posiada niewielka ilość budynków na świecie. Bryła Muzeum Historii Żydów Polskich, zarówno w środku, jak i z zewnątrz, została otoczona szklaną fasadą kurtynową. Wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich sprawia wrażenie wykonanego z kamienia, jednak tak naprawdę ściany zostały obłożone betonem. W beton zostały wmontowane ogromne profile ze stali, które odpowiadają, za to, że budynek w ogóle może stać – stanowią one trzon całego budynku.

>> Przeczytaj dlaczego budowa Muzeum trwała tyle czasu!

Muzeum Historii Żydów Polskich: architektura pełna symboliki

Architekt zaznaczył, że architektura Muzeum Historii Żydów Polskich i jej charakterystyczne pęknięcie we wnętrzu, nie są tu przypadkowe. Rainer Mahlamäki w swojej koncepcji chciał zobrazować metaforę przejścia izraelitów przez Morze Czerwone. Ważną rolę w projekcie Muzeum Historii Żydów Polskich odegrał stojący nieopodal Pomnik Bohaterów Getta, który wyznaczył oś, wzdłuż której poprowadzono wspomniane przecięcie bryły gmachu. Na tej osi znajduje się też główne, przeszklone wejście do budynku. Symboliczne znaczenie mają tu także zastosowane szklane panele, które połączone zostały specjalną miedzianą siatką prosto z Finlandii. Panele pokryto sitodrukiem z napisem „Polin”. Słowo pochodzi z języka jidysz i hebrajskiego, (takie samo tłumaczenie) oznaczające „Polska” . Dodatkową symbolikę wyrazowi nadaje drugie tłumaczenie zwrotu z j. hebrajskiego, oznacza: „tutaj spocznij”.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe, Tomasz Żylski
Data publikacji: 13.04.2013 13:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!