archirama.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich zmienia nazwę? Architektura współczesna Warszawy

Muzeum Historii Żydów Polskich – do oficjalnej nazwy nowego warszawskiego muzeum na kilka tygodni przed otwarciem wystawy głównej dodane zostało słowo „Polin”

Architektura wnętrz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Szóstego wrzesnia 2014 po raz pierwszy zaprezentowana została galeria Las w Polin, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Fot: Magda Starowieyska, Muzeum Historii Żydów Polskich - materiały prasowe

Pełna nazwa, Muzeum Historii Żydów Polskich jest dość długa i brzmi nieco sucho – „Polin” wydaje się znacznie bardziej wygodne, nie tylko dla zagranicznych turystów (dla niektórych wymówienie czteroczłonowej nazwy byłoby zapewne językową gimnastyką). Wprowadzenie zgrabnego, krótkiego słowa to na pewno dobra decyzja. Inna sprawa, że sama nazwa – podobnie jak kiedyś w przypadku MOCAK-u – brzmi dość tajemniczo.   

Legenda Polin

Polin w dwóch używanych przez Żydów językach, hebrajskim i jidysz znaczy to samo. To nazwa kraju - „Polska”, ale też hasło „tutaj odpoczniesz”. Gra słów wyjaśniona została w legendzie o przybyciu Żydów do Polski. Według tej opowieści, w średniowieczu uciekający  przed prześladowaniami Żydzi z Europie Zachodniej szukali schronienia. Bóg wysłuchał ich modlitw, a na modlący się tłum spadła karteczka każąca im iść na wschód.
Żydzi ruszyli do Polski. Kiedy już tam dotarli, ptaszyny w lasach świergotały „Po-lin! Po-lin!” Wędrowcy przetłumaczyli to z hebrajskiego i pojęli, że ptaki chcą im powiedzieć „tu spocznijcie!”... A kiedy spojrzeli na drzewa, zdawało im się, że do każdej gałęzi przyczepione są kartki Gemary. Tym samym zrozumieli, że odkryli dla siebie nowe miejsce, gdzie można się osiedlić i rozwijać żydowską duchowość oraz wielowiekową naukę.(…) Gershom Bader, Trzydzieści pokoleń Żydów w Polsce, 1927 (wyd. w jidisz).

Architektura wnętrz w warszawskim muzeum

Na konferencji, podczas której ogłoszona została zmiana nazwy Muzeum Historii Żydów Polskich, zaprezentowana też została pierwsza część nowej wystawy stałej.   Galeria Las, z ekranami na których przesuwają się sceny z wędrówki po lesie,  to wprowadzenie do historii Żydów w Polsce. Projekt koncepcyjny przygotowali projektanci z 180heartbeats + JUNG v. MATT i Bad Design, a za projekt wykonawczy odpowiada warszawskie biuro projektowe Nizio Design International.
Pierwszą publiczną prezentację galerii Las, połączoną z warsztatami ilustratorskimi i literackimi zaplanowano na 6 września 2014, a cała wystawa główna zostanie uroczyście otwarta 28 października 2014.Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Krzysztof Zięba, Muzeum Historii Żydów Polskich, Magda Starowieyska, Muzeum Historii Żydów Polskich - materiały prasowe
Data publikacji: 4.09.2014 14:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!