Nowa siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma stać się jednym z najbardziej interesujących obiektów muzealnych w Polsce. Projekt gdyńskiego Studia Architektonicznego Kwadrat zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym dzięki śmiałej wizji projektantów. Architekci zdecydowali się ukryć większą część obiektu pod ziemią. Dach nowego muzeum ma być nową przestrzenią publiczną, charakterystycznym czerwonym placem z dominantą wieży. Sale wystawowe mieścić się mają poniżej – nie tylko poniżej poziomu gruntu, ale i wód gruntowych.
Działka, na której od 2012 roku powstaje gmach jest bardzo trudna do zabudowy. Wyzwaniem dla budowniczych był przede wszystkim przesycony wodą grunt. Lustro wody pojawia się już na głębokości 2 metrów, położone poniżej nośne warstwy piasków i żwirów również są nawodnione. Nic dziwnego, że wykop na placu budowy przypominał początkowo jezioro. Budowa wymagała więc wykonania ścian szczelinowych sięgających 25 metrów w głąb, a następnie wylania tzw. korka betonowego, chroniącego przed przesiąkaniem. W ten sposób powstała szczelna „wanna” otoczona ze wszystkich stron wodą. Dopiero wewnątrz tak urządzonej przestrzeni można było budować kolejne kondygnacje. Łącznie 8/10 kubatury muzeum mieści się pod ziemią.
Wykład na temat problemów związanych nieodłącznie z tak skomplikowaną budową wygłosi mgr inż. Karol Kalinowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, a obecnie kierownik budowy gmachu. Miejscem prezentacji jest aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.
Wykład Muzeum II Wojny Światowej. Wyzwania inżynierskie i organizacyjne
mgr inż. Karol Kalinowski, absolwent Politechniki Gdańskiej
kierownik projektu budowy Muzeum II Wojny Światowej,
26 kwietnia 2016 r. (wtorek), godz. 17.00
Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej
ul. G. Narutowicza 11/12, Gdańsk
