Architektura
ARCHITEKTURA

Muzea na świecie: nietypowa bryła towarzyszy holenderskiej architekturze renesansowej

 • Komentarze

Bryła Stedelijk Museum w Amsterdamie autorstwa Benthem Crouwel Architects

Bryła Stedelijk Museum w Amsterdamie autorstwa Benthem Crouwel Architects

Fot: www.benthemcrouwel.nl
 • Bryła Stedelijk Museum przypomina ogromną wannę
 • Bryła muzeum w Amsterdamie, wieczorową porą
 • Architektura współczesna, która wkradła się pomiędzy historyczną zabudowę Amsterdamu
 • Jedno z wnętrz nowego skrzydła muzeum
 • Wnętrze muzeum Stedelijk w Amsterdamie

Co zobaczyć w Amsterdamie? Tuż obok renesansowego budynku stanęła współczesna biała bryła, która wygląda jak wielka wanna. Przy okazji zwiedzania Amsterdamu nie zapomnijcie odwiedzić historycznego placu Museumplein, przy którym architektura współczesna narobiła nieco zamieszania

Zwiedzanie Amsterdamu czas zacząć: Plac Museumplein

Muzeum Miejskie Amsterdamu – tzw.  Stedelijk Museum z końca XIX wieku, to budynek autorstwa holenderskiego architekta Adriaana Willema Weissmana. Bryłę wzniesiono z cegły i wykończono okładziną kamienną. Szczyty zdobią ozdobne wieżyczki. Styl nawiązuje do renesansowej architektury holenderskiej. W zbiorach tego muzeum znajdują się dzieła takich artystów jak Claude Monet, Paul Cézanne, Pablo Picasso czy Piet Mondrian. Kapitalny remont budynku w 1895 roku miał na celu dostosowanie obiektu do ówczesnych standardów jeśli chodzi o muzea na świecie. Dziś, gdy czasy się zmieniły, czas na kolejną renowację...

Projekt nowego skrzydła muzeum, zaprojektowanego w duchu architektury współczesnej, powstał w pracowni Benthem Crouwel Architekten z Amsterdamu. Biały kolos przylega do historycznej galerii – budynku  z 1895 roku. Ta historyczna część ma ok. 10 000 mkw, w tym ok. 4600 przestrzeni ekspozycyjnej. Powierzchnia nowego skrzydła, które odbiega stylistycznie od budynków w pobliskim otoczeniu, to 9000 mkw, z czego galerię zajmuje 3400 mkw. Zespół muzealny mieści się tuż przy placu Museumplein, wokół którego znajdują się również inne historyczne obiekty kulturalne, np. Rijksmuseum (Muzeum Państwowe) i Concertgebouw (sala koncertowa), a także muzeum Van Gogha. Plac i otoczenie to jedna z najstarszych dzielnic Amsterdamu.

Forma zewnętrzna budynku nowego muzeum – skąd pomysł na taką bryłę?

Nowe skrzydło budynku to biały, gładki masyw wsparty na podporach. Budynek mieści galerię na wystawy czasowe, punkt obsługi turystycznej, przestrzeń wypoczynkową, bibliotekę i biura. Przeniesienie wejścia głównego przed wielki trawnik publiczny wygenerowało jeszcze więcej  przestrzeni tętniącej życiem.

Co zobaczyć w Amsterdamie? Wielka wanna...

Podłużny kształt przypomina monstrualnych rozmiarów wannę. Efektem „wtłoczenia” tak charakterystycznej bryły w strukturę historycznych budynków jest spektakularny. Patrząc na tą konfrontację historycznego budynku  z architekturą współczesną zdajemy sobie sprawę, że idea muzeów jest wciąż żywa. Nowoczesne obiekty muzealne mają za zadanie zmieniać odbiór sztuki. Przenosić ją z głuchych, zamkniętych i zakurzonych renesansowych sal do przestrzeni, gdzie dzieła „odradzają się”. Nowa część obiektu Stedelijk Museum spełnia swoją powinność.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.