Zwiedzanie Amsterdamu czas zacząć: Plac Museumplein
Muzeum Miejskie Amsterdamu – tzw. Stedelijk Museum z końca XIX wieku, to budynek autorstwa holenderskiego architekta Adriaana Willema Weissmana. Bryłę wzniesiono z cegły i wykończono okładziną kamienną. Szczyty zdobią ozdobne wieżyczki. Styl nawiązuje do renesansowej architektury holenderskiej. W zbiorach tego muzeum znajdują się dzieła takich artystów jak Claude Monet, Paul Cézanne, Pablo Picasso czy Piet Mondrian. Kapitalny remont budynku w 1895 roku miał na celu dostosowanie obiektu do ówczesnych standardów jeśli chodzi o muzea na świecie. Dziś, gdy czasy się zmieniły, czas na kolejną renowację...
Projekt nowego skrzydła muzeum, zaprojektowanego w duchu architektury współczesnej, powstał w pracowni Benthem Crouwel Architekten z Amsterdamu. Biały kolos przylega do historycznej galerii – budynku z 1895 roku. Ta historyczna część ma ok. 10 000 mkw, w tym ok. 4600 przestrzeni ekspozycyjnej. Powierzchnia nowego skrzydła, które odbiega stylistycznie od budynków w pobliskim otoczeniu, to 9000 mkw, z czego galerię zajmuje 3400 mkw. Zespół muzealny mieści się tuż przy placu Museumplein, wokół którego znajdują się również inne historyczne obiekty kulturalne, np. Rijksmuseum (Muzeum Państwowe) i Concertgebouw (sala koncertowa), a także muzeum Van Gogha. Plac i otoczenie to jedna z najstarszych dzielnic Amsterdamu.
Forma zewnętrzna budynku nowego muzeum – skąd pomysł na taką bryłę?
Nowe skrzydło budynku to biały, gładki masyw wsparty na podporach. Budynek mieści galerię na wystawy czasowe, punkt obsługi turystycznej, przestrzeń wypoczynkową, bibliotekę i biura. Przeniesienie wejścia głównego przed wielki trawnik publiczny wygenerowało jeszcze więcej przestrzeni tętniącej życiem.
Co zobaczyć w Amsterdamie? Wielka wanna...
Podłużny kształt przypomina monstrualnych rozmiarów wannę. Efektem „wtłoczenia” tak charakterystycznej bryły w strukturę historycznych budynków jest spektakularny. Patrząc na tą konfrontację historycznego budynku z architekturą współczesną zdajemy sobie sprawę, że idea muzeów jest wciąż żywa. Nowoczesne obiekty muzealne mają za zadanie zmieniać odbiór sztuki. Przenosić ją z głuchych, zamkniętych i zakurzonych renesansowych sal do przestrzeni, gdzie dzieła „odradzają się”. Nowa część obiektu Stedelijk Museum spełnia swoją powinność.
Milena Glinojecka
