archirama.pl

Muzeum sztuki malarskiej Changa Ucchina w Korei. Dobitna bryła w subtelnym wydaniu

Muzeum malarstwa Changa Ucchina nie jest zwyczajnym budynekiem wystawienniczym. Od samego początku architekci skupieni byli na projektowaniu konkretnej bryły i miejsca, które odzwierciedlać ma charakter specyficznego malarstwa Changa Ucchina. Budynek miał nawiązywać do dzieł malarza. Architekci nie chcieli stworzyć typowego, modernistycznego muzeum, ani również tradycyjnego koreańskiego dzieła architektonicznego - ale coś pomiędzy

Muzeum sztuki malarskiej Changa Ucchina  autor: Chae–Pereira Architects

Muzeum sztuki malarskiej Changa Ucchina

autor: Chae–Pereira Architects

Architektura współczesna muzeum - labirynt z dziełami sztuki

Chang Ucchin to wybitny koreański malarz żyjący w latach 1917-1991. Projekt muzeum sztuki malarskiej Changa został zainicjowany przez fundację Chang i miasto Yangju położone 10 km na północ od Seulu. Działka znajduje się w malowniczej okolicy - na górzystym, leśnym terenie, u zbiegu dwóch rzek.

Tworząc koncepcję architektury współczesnej dla muzeum architekci z pracowni Chae–Pereira Architect zaczęli od szczegółowej analizy kilku dzieł Changa. Obrazy przedstawiały abstrakcyjne formy pokoju, domu oraz krajobrazu ze zwierzętami (tygrys, ptak drzewo oraz wzgórze). W ten sposób powstał kształt bryły. Budynek jest jednocześnie abstrakcyjny i tradycyjny. Pojedyncze „pokoje” zespolone są ze sobą w jedno „ciało” – tak jak ciało zwierzęcia na jednym z obrazów.

Program użytkowy zajmuje 1650 mkw i  zorganizowany jest na trzech poziomach. Jasna przestrzeń pierwszej kondygnacji w kształcie „pętli” oferuje liczne otwarcia widokowe i przestrzenie wystawiennicze dla dzieł malarstwa prezentującego się na tle wysokich sufitów. Drugi poziom składa się z oddzielonych od siebie pomieszczeń. Ta część znajduje się na poddaszu i w większości pogrążona jest w mroku. Najlepiej prezentować się tu będą niewielkie szkice artysty. Właściwie wszystkie elementy wnętrz, nawet podłogi, schody i barierki, utrzymane są w bieli. Bryła wygląda więc jak ogromna makieta w skali 1:1.

W piwnicy znajdują się m. in. pomieszczenia do obsługi muzeum, sale konferencyjne, magazyn. Cała przestrzeń tej architektury współczesnej ukształtowana jest w formę labiryntu, ale takiego, w którym nie sposób się zgubić. Kontrastujące ze sobą duże i ciasne przestrzenienie nie przypominają konwencjonalnego muzeum.


Fasady pokryte są panelami z poliwęglanu. Materiał ten wybrano aby nadać bryle lekkości i subtelności. Obiekt wygladający jak „plastikowy” to efekt zamierzony. Dzięki temu forma komponuje się z lokalnym, nieskomplikowanym budownictwem. Mimo funkcji, nie jest to architektura „oficjalna” a raczej prosta – zupełnie jak malarstwo Changa Ucchina.

Krajobraz zorganizowany jest na podstawie zastałej sytuacji na działce. Interwencja jest ograniczona do minimum – tu liczy się naturalność.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 6.10.2014 16:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!