Architektura
ARCHITEKTURA

Muzeum Sztuki Nowoczesnej z nową fasadą

  • Komentarze

Nowa bryła Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum nad Wisłą, czyli tymczasowa przestrzeń ekspozycyjna MSN w pawilonie przy bulwarach wiślanych

Fot: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Konkurs na projekt elewacji  pawilonu MSN (Muzeum Sztuki Nowoczesnej) został przedłużony. Ściany pawilonu ma ozdabiać mural – wizytówka muzeum

Konkurs MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wchodzi w przestrzeń publiczną nad Wisłą. Bulwary koło Centrum Nauki Kopernik, tłumnie odwiedzane przez mieszkańców miasta i turystów to dobre miejsce na popularną galerię. Ważne jest jednak przyciągnięcie uwagi przechodniów, więc organizatorzy Muzeum nad Wisłą ogłosili konkurs na nową elewację. Na ścianie frontowej, albo na kilku ścianach pawilonu ma zostać namalowana wyrazista kompozycja. Mural ma być wizytówką instytucji, regulamin konkursu wspomina o różnorodnej publiczności i współczesnym charakterze MSN. Od uczestników oczekuje się powiązania pracy z kontekstem miejsca. Praca ma wpisywać się w pejzaż, albo wchodzić w dialog z otoczeniem. W sąsiedztwie działki są znane i charakterystyczne budynki, Centrum Nauki Kopernik i Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z ogrodem na dachu. Ważna jest też czytelność obrazu, między innymi z perspektywy kierowców wjeżdżających do tunelu Wisłostrady. Pawilon znajdzie się nad wjazdem do tunelu i będzie dobrze widoczny z samochodów.

Mural nad Wisłą

Zgodnie z regulaminem, preferowane będą projekty malarskie, dwuwymiarowe, w wyjątkowych przypadkach konkurs dopuszcza również realizacje zawierające elementy o charakterze przestrzennym. Takie dodatkowe elementy miałyby zostać zainstalowane na fasadzie. W konkursie mogą brać udział absolwenci uczelni artystycznych lub grupy, w których składzie będzie artysta. Termin składania projektów konkursowych mija 14 października 2016 o godzinie 16.00. W jury zasiądzie m.in. projektant pawilonu Adolf Krischanitz. Ogłoszenie wyników zapowiedziane jest na 30 września. Nagroda główna top 20 000 zł oraz realizacja projektu.

Bryła muzeum

Tymczasowa przestrzeń ekspozycyjna Muzeum Sztuki Nowoczesnej to pawilon zaprojektowany przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Budynek zmontowany zostanie nad Wisłą, na skwerze im. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, w bezpośrednim sąsiedztwie nowych bulwarów wiślanych. Podobnie jak w Berlinie, gdzie budynek ten pełnił funkcję tymczasowej galerii sztuki, jego fasada zostanie wykorzystana do prezentacji projektu artystycznego o charakterze malarskim. Pierwsza wystawa w nadwiślańskim pawilonie jest zaplanowana na marzec 2017.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.