archirama.pl

MVRDV i bryła nowego muzeum w stylu glamour. Współczesna architektura skandynawska

Biuro architektoniczne MVRDV rozpoczyna budowę nowej siedziby Duńskiego Muzeum Rocka. Powstanie nowa ikona skandynawskiej architektury współczesnej?

Duńskie Muzeum Rocka w Roskilde. Złoty punkt na mapie współczesnej architektury skandynawskiej

Współczesna architektura skandynawska: nowe muzeum w Roskilde zaprojektowały biura architektoniczne MVRDV i COBE

Fot: www.mvrdv.nl

Duńskie Muzeum Rocka w Roskilde ma być otwarte dla zwiedzających już w 2015 roku. Za bryłę nowego muzeum odpowiedzialne są biura architektoniczne MVRDV i COBE, wspierane przez firmy Wessberg i LIWplanning.
Ta mocna grupa przygotowuje pierwszy budynek Roskilde ROCKmagneten – kompleksu, stworzonego dla muzyki rockowej. Po rewitalizacji na zrewitalizowanym terenie dawnej fabryki betonu powstanie królestwo muzyki, z salami nagrań i oczywiście miejscami do koncertownaia.

Nowe muzeum wyróżnia bryła z wysuniętym na dwadzieścia metrów wspornikiem ponad głównym wejściem. Równie charakterystyczna ma być elewacja, pokryta złocistymi piramidami z anodowanego aluminium.
Przetłumaczyliśmy estetykę muzyki rockowej na doświadczenia architektoniczne (...) Połączenie złota i aksamitnej czerwieni wyraża „glamour” muzyki rockowej – twierdzi Jacob van Rijs, współzałożyciel i główny architekt biura architektonicznego MVRDV.

Bryła nowego muzeum będzie mieć powierzchnię 3100 mkw i 5 kondygnacji. Wewnątrz najdzie się obszerna sala wystawowa, audytorium (architektura wnętrz tej części muzeum pozwoli na różne aranżacje), kawiarnia, sklep z pamiątkami i biura.

Nowa bryła – nowe doświadczenia
Muzeum nie będzie na pewno placówką w starym stylu. Interaktywne eksponaty, studia nagrań i  specjalne pomieszczenia edukacyjne mają zmienić zwiedzanie w rockową przygodę.  Foyer muzeum będzie używane jako zewnętrzna scena koncertowa.


Całe przedsięwzięcie obejmuje przekształcenie 45 000 mkw terenów przemysłowych w nową dzielnicę. Rozstrzygnięty w 2011 roku konkurs na projekt muzeum wygrało biuro architektoniczne MVRDV wraz z COBE.

Autor: KZ
Zdjęcia: www.mvrdv.nl
Data publikacji: 30.06.2014 15:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!