Architektura
ARCHITEKTURA

MVRDV projektuje skręcony wieżowiec z „wcięciem w talii”

  • Komentarze

Wieżowiec spod ręki biura MVRDV. Bryła wygrała w konkursie architektonicznym i ma stanąć pod Wiedniem już w 2018

Wieżowiec spod ręki biura MVRDV. Bryła wygrała w konkursie architektonicznym i ma stanąć pod Wiedniem już w 2018

Fot: © MVRDV

Najnowszy wieżowiec zaprojektowany przez MVRDV powstanie w Wiedniu i kształtem przypominać będzie klepsydrę. Bryła wygrała I miejsce w konkursie architektonicznym i ma zostać zbudowana już w 2018

Zgrabny wieżowiec ze smukłą talią – najnowsze dzieło MVRDV

Skręcowny wieżowiec to propozycja architektury współczesnej od MVRDV dla okolic Wiednia, a dokładniej miejsca, w którym znajduje się historyczny zespół słynnych gazometrów wiedeńskich. Inwestor, który posiadał działkę tuż przy gazometrach zorganizował konkurs architektoniczny. Najważniejszym wymogiem była budowa takiego budynku, który wpisze się w historyczne otoczenie.

Cztery gigantyczne silosy na gaz powstały pod Wiedniem pod koniec XIX wieku. Każdy z nich ma pojemność 90 tys. m3. W 1984, gdy miasto zaczęło czerpać energię z innego źródła, obiekty przestały spełniać swoją funkcję magazynów na gaz, zamieniając się( przy pomocy architektów) w osiedle mieszkaniowe. Oprócz ok. 800 mieszkań w silosach pojawiły się również dodatkowe funkcje, takie jak akademik, hala muzyczna, kino czy archiwum miejskie. Dziś jest to jedno z najbardziej znanych osiedli na świecie. Twórcami adaptacji wiedeńskich gazometrów byli najznamienitsi, światowi twórcy architektury: stararchitekt Jean Nouvel (Gazometr A), biuro Coop Himmelblau (Gazometr B), architekt Manfred Wehdorn (Gazometr C) oraz architekt Wilhelm Holzbauer (Gazometr D).

Skręcony wieżowiec zaprojektowany przez MVRDV, który ma stanąć w pobliżu w XIX-wiecznych gazometrów, nie wpisał się w stawiane przez twórcę konkursu warunki. Według załozeń budynek miał być przede wszystkim dużo niższy. Maksymalna wysokość podana w wytycznych nie sugerowała również obiektu w formie...wieży. Pracownia MVRDV poddała jednak teren i uwarunkowania własnej analizie, w wyniku której powstał ten oto smukły wieżowiec z „wcięciem w talii”. Mimo wyjścia poza wytyczne jakie ustalił konkurs, specyficzna architektura współczesna i interesujące ząłożenia zaciekawiły jury do tego stopnia, że bryła wygrała.

Oprócz nietuzinkowej formy i efektu „klepsydry”, która została uzyskana dzięki skręceniu wydłużonego sześcianu w 1/3 jego długości, do zalet obiektu należą również pozwiązane z nią rozwiązania funkcjonalne. Dolna część wieżowca „ożywiona” została na kilka sposobów. W skręconym miejscu powstały nietypowe rzuty (w najwęższej części jest to zaledwie kilka metrów szerokości!), tarasy zielone, tereny wspólne oraz lokale i placyki o funkcji rekreacyjej, które otwierają dolną część budynku na naziemny plac. Jak na wieżowiec jest to wiec bardzo przyjazny ludziom projekt. Sam „skręt” również nie jest przypadkowy. Jego kształt został obliczony i zaprojektowany w taki sposób, aby skośne poziomy chroniły teren poniżej przed wiatrami pojawiającymi się jesienią w tamtych okolicach.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.