Świecąca poduszka
Półprzezroczysta i świecąca „skóra” stadionu Allianz Arena jest jedną z największych konstrukcji membranowych na świecie – ma powierzchnię 66 000 metrów kwadratowych. Projektanci opanowali już tworzenie skomplikowanych geometrycznie membran i zapewnienie odpowiednich warunków akustycznych, termicznych i oświetleniowych wewnątrz osłoniętych nimi budynków. Również zastosowanie folii ETFE do budowy dachu czy elewacji nie stanowi nowości w budownictwie. Jednak dopiero w projekcie monachijskiego stadionu architekci i konstruktorzy napotkali w tak dużej skali jednocześnie wszystkie problemy i zalety związane z użyciem tego materiału. Wytrzymałość, przepuszczalność światła, warunki akustyczne, łączenie folii z konstrukcją nośną – to wszystko zagadnienia, które w projekcie podporządkowano koncepcji skomplikowanej przestrzennie ciągłej powłoki, otulającej stadion.
Zagadnienia projektowe
Projektanci stadionu Allianz Arena stanęli przed trudnym zadaniem spełnienia zarówno wysokich wymagań wobec nowoczesnego obiektu na Puchar Świata, jak i zmierzenia się z legendą stadionu olimpijskiego z 1972 roku, który stał się ikoną współczesnej architektury i jedną z wizytówek miasta. Równowagę pomiędzy inspirującą architekturą, wyrażającą ducha sportu a złożonymi uwarunkowaniami projektowymi, bezpieczeństwa i funkcjonalnymi uzyskano dzięki ścisłej współpracy biur Herzog & de Meuron oraz ArupSport – od opracowania konkursowego po projekty wykonawcze.
Współczesne stadiony stają się skomplikowanymi obiektami, które zapewniają szeroki zakres urządzeń dla kibiców, mediów, graczy i obsługi. Odpowiedni dobór i standard tych urządzeń ma znaczenie dla odbioru przez użytkowników, jednak kluczem do sukcesu stadionu jest zawsze jego serce – widownia.
Zasadniczym celem projektantów było stworzenie wokół trybun ekscytującej i jednocześnie kameralnej atmosfery. Wymagało to odpowiedniego wyważenia pomiędzy takimi czynnikami jak komfort siedzenia, jakość widzenia, odległość widza od pola gry. Niestety, w praktyce te czynniki ze sobą kolidują: można polepszać widoczność zmniejszając głębokość rzędów (pogarszając komfort siedzenia), lub odsuwać widownię od pola gry (pogarszając jakość widzenia).
Widownię Allianz Areny tworzą trzy rzędy trybun uzupełnione nieciągłą lożą, umieszczoną pomiędzy górną krawędzią środkowej, a dolną krawędzią górnej trybuny. Trybuna środkowa jest jednak wyjątkowo duża – może pomieścić wiele miejsc specjalnych w centrum zachodniej części widowni. Jej wielkość i odsunięcie od spodu górnej trybuny pozwoliły wprowadzić dodatkowe kondygnacje użytkowe ponad holem recepcyjnym. W ten sposób za misą widowni powstały trzy (zwykle mieszczą się dwie) kondygnacje użytkowe, generujące dodatkowy przychód, dostępne z poziomu holu. Ma on postać otwartego obejścia, okalającego podstawę środkowej trybuny, i pełni funkcję „syfonu”, który zasysa tłumy ludzi sprzed wejścia głównego do środka i rozprowadza ich do odpowiednich przejść na misę stadionu.

-
Zaprojektowany przez Pracownię Projektową arch. Janusza Pachowskiego stadion w Szczecinie coraz bliżej realizacji więcej
-
Rozpoczyna się budowa nowej bryły Centrum Sportów Motorowych w Łodzi. Nowy stadion żużlowy ma pomieścić 10 000 kibiców więcej
-
W plebiscycie Stadion Roku 2015 po raz kolejny nie zabrakło bryły stadionu z Polski więcej
-
W świętokrzyskim uzdrowisku Busko-Zdrój ma powstać tężnia z kompleksem uzdrowiskowym. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym zdobyła pracownia 2pm z Warszawy więcej
