Architektura
ARCHITEKTURA
Dworzec w Katowicach

Na gruzach Brutala z Katowic PKP otworzyło nowoczesny dworzec

 • Komentarze

Wnętrza Dworca PKP Katowice

W poniedziałek została otwarta hala dworca PKP w Katowicach

Fot: materiały prasowe

Inteligentny system zarządzania budynkiem, 31 punktów handlowych i około 12 mln pasażerów rocznie – kolejarze właśnie oddali nowy dworzec w Katowicach. Stanął w miejscu słynnego Brutala.

Nowy dworzec w Katowicach ma 6 tysięcy metrów kw. Powierzchni. Mieści 31 punktów handlowych, dziewięć kas i dwa punkty obsługi podróżnych oraz inteligentny system zarządzania obiektem. Bezpieczeństwa strzeże 49 kamer monitoringu. 

520 pociągów na dobę

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy, inwestorzy – PKP. i NEINVER Polska – oddają pasażerom jeden z najnowocześniejszych dworców kolejowych w kraju.

Każdej doby przez dworzec w Katowicach przejeżdża 520 pociągów. Oko podróżnych ucieszy zwłaszcza wystrój wnętrz hali, w którym wykorzystano proste, ale szlachetne materiały: szkło, stal nierdzewną i surowy beton, pokryty jedynie środkami przeciwpylnymi.

Hala dworca jest przestronna, dobrze oświetlona i klimatyzowana. Co ważne dla pasażerów poruszających się na wózkach,  prawie w całości dworzec znajduje się na jednym poziomie.

Powstaje centrum przesiadkowe

Otwarcie hali obsługi pasażerów to finał pierwszego etapu inwestycji w samym centrum Katowic, realizowanej wspólnie przez PKP S.A. i NEINVER Polska. W pierwszym kwartale 2013 roku zaplanowano uruchomienie podziemnego, przelotowego terminala autobusowego, który będzie istotnym elementem komunikacji publicznej aglomeracji górnośląskiej. Natomiast w połowie roku, razem z Galerią Katowicką, oddany zostanie do użytku parking podziemny na 1200 samochodów. Te trzy elementy stworzą – jedno z największych w naszym kraju – centrum integrujące w jednym miejscu komunikację kolejową, publiczną oraz indywidualną.

Na gruzach Brutala

Nowoczesny gmach wyrósł na gruzach reprezentującego brutalizm dawnego dworca PKP Katowice.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 29.10.2012 16:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.