archirama.pl

Na gruzach Brutala z Katowic PKP otworzyło nowoczesny dworzec

Inteligentny system zarządzania budynkiem, 31 punktów handlowych i około 12 mln pasażerów rocznie – kolejarze właśnie oddali nowy dworzec w Katowicach. Stanął w miejscu słynnego Brutala.

Wnętrza Dworca PKP Katowice

W poniedziałek została otwarta hala dworca PKP w Katowicach

Fot: materiały prasowe

Nowy dworzec w Katowicach ma 6 tysięcy metrów kw. Powierzchni. Mieści 31 punktów handlowych, dziewięć kas i dwa punkty obsługi podróżnych oraz inteligentny system zarządzania obiektem. Bezpieczeństwa strzeże 49 kamer monitoringu. 

520 pociągów na dobę

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy, inwestorzy – PKP. i NEINVER Polska – oddają pasażerom jeden z najnowocześniejszych dworców kolejowych w kraju.

Każdej doby przez dworzec w Katowicach przejeżdża 520 pociągów. Oko podróżnych ucieszy zwłaszcza wystrój wnętrz hali, w którym wykorzystano proste, ale szlachetne materiały: szkło, stal nierdzewną i surowy beton, pokryty jedynie środkami przeciwpylnymi.

Hala dworca jest przestronna, dobrze oświetlona i klimatyzowana. Co ważne dla pasażerów poruszających się na wózkach,  prawie w całości dworzec znajduje się na jednym poziomie.

Powstaje centrum przesiadkowe

Otwarcie hali obsługi pasażerów to finał pierwszego etapu inwestycji w samym centrum Katowic, realizowanej wspólnie przez PKP S.A. i NEINVER Polska. W pierwszym kwartale 2013 roku zaplanowano uruchomienie podziemnego, przelotowego terminala autobusowego, który będzie istotnym elementem komunikacji publicznej aglomeracji górnośląskiej. Natomiast w połowie roku, razem z Galerią Katowicką, oddany zostanie do użytku parking podziemny na 1200 samochodów. Te trzy elementy stworzą – jedno z największych w naszym kraju – centrum integrujące w jednym miejscu komunikację kolejową, publiczną oraz indywidualną.

Na gruzach Brutala

Nowoczesny gmach wyrósł na gruzach reprezentującego brutalizm dawnego dworca PKP Katowice.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 29.10.2012 16:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!