Nagroda Architektoniczna POLITYKI została przyznana już po raz piąty. Niekwestionowanymi zwycięzcami konkursu okazali się JEMS Architekci. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zdobyło główną nagrodę, zdobywając już w pierwszym głosowaniu jury dziewięć z szesnastu głosów jury. Opinie profesjonalistów podzielili uczestnicy otwartego plebiscytu, przyznając Nagrodę Internautów temu samemu budynkowi. W dodatku warszawscy projektanci nagrodę odebrali w zaprojektowanym przez siebie budynku, nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych na warszawskim Powiślu.
Jurorzy docenili wpisanie wielkiego budynku w kontekst Strefy Kultury w Katowicach. Piotr Sarzyński w artykule podsumowującym tegoroczną edycję zwraca też uwagę na zagospodarowanie otoczenia. Ogólnodostępne trawniki mogą zachęcać mieszkańców miasta do traktowania Strefy jako miejsca wypoczynku, także na co dzień.
JEMS Architekci czterokrotnie brali udział w finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W poprzednich latach wyróżnione zostały osiedle 19. Dzielnica w Warszawie, biurowiec Piksel w Poznaniu, a także rozbudowa poznańskiej Biblioteki im. Raczyńskich.
Najlepsze bryły roku
W finałowej piątce poza MCK w Katowicach znalazły się budynki o różnej skali i funkcji. W 2015 roku oddano do użytku kolejne duże obiekty użyteczności publicznej. Spośród nich wyróżnione zostały Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (Autorzy: Kuryłowicz&Associates/Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz) oraz Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (Autorzy: Menis Arquitectos/Fernando Menis, współpraca polska: Studio A4).
Przyzakładowe przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej zaprojektowane przez xystudio okrzykniete zostało niedawno „najpiękniejszym nowym przedszkolem w Polsce”. W plebiscycie POLITYKI rywalizowało z MCK o pierwsze miejsce, zdobywając ostatecznie o 3% głosów mniej.
W gronie finalistów znalazł się także Robert Konieczny z kolejnym niezwykłym domem. Tym razem występował zarówno jako projektant jak i inwestor, właściciel Arki Koniecznego w Brennej.
Więcej informacji: www.polityka.pl/tygodnikpolityka/architektura
