archirama.pl

Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2016: rozstrzygnięcie

JEMS Architekci zdobywają kolejną nagrodę za Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Pięć najlepszych brył 2015 roku - finał Nagrody Architektonicznej POLITYKI

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Współczesna architektura od JEMS Architekci

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach z lotu ptaka - mozaika zielonych i czarnych płaszczyzn. Współczesna architektura od JEMS Architekci zdobyła Grand Prix, Nagrodę Architektoniczną POLITYKI 2016

Fot: Wojciech Radwański (Ra2nski)

Nagroda Architektoniczna POLITYKI została przyznana już po raz piąty. Niekwestionowanymi zwycięzcami konkursu okazali się JEMS Architekci. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zdobyło główną nagrodę, zdobywając już w pierwszym głosowaniu jury dziewięć z szesnastu głosów jury. Opinie profesjonalistów podzielili uczestnicy otwartego plebiscytu, przyznając Nagrodę Internautów temu samemu budynkowi. W dodatku warszawscy projektanci nagrodę odebrali w zaprojektowanym przez siebie budynku, nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych na warszawskim Powiślu.

Jurorzy docenili wpisanie wielkiego budynku w kontekst Strefy Kultury w Katowicach. Piotr Sarzyński w artykule podsumowującym tegoroczną edycję zwraca też uwagę na zagospodarowanie otoczenia. Ogólnodostępne trawniki mogą zachęcać mieszkańców miasta do traktowania Strefy jako miejsca wypoczynku, także na co dzień.

JEMS Architekci czterokrotnie brali udział w finale Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W poprzednich latach wyróżnione zostały osiedle 19. Dzielnica w Warszawie, biurowiec Piksel w Poznaniu, a także rozbudowa poznańskiej Biblioteki im. Raczyńskich.

Najlepsze bryły roku

W finałowej piątce poza MCK w Katowicach znalazły się budynki o różnej skali i funkcji. W 2015 roku oddano do użytku kolejne duże obiekty użyteczności publicznej. Spośród nich wyróżnione zostały Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (Autorzy: Kuryłowicz&Associates/Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz) oraz Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (Autorzy: Menis Arquitectos/Fernando Menis, współpraca polska: Studio A4).

Przyzakładowe przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej zaprojektowane przez xystudio okrzykniete zostało niedawno „najpiękniejszym nowym przedszkolem w Polsce”. W plebiscycie POLITYKI rywalizowało z MCK o pierwsze miejsce, zdobywając ostatecznie o 3% głosów mniej.

W gronie finalistów znalazł się także Robert Konieczny z kolejnym niezwykłym domem. Tym razem występował zarówno jako projektant jak i inwestor, właściciel Arki Koniecznego w Brennej.

Więcej informacji: www.polityka.pl/tygodnikpolityka/architektura

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Autorzy: JEMS Architekci. Nagroda Architektoniczna Polityki

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Wojciech Radwański (Ra2nski)
Data publikacji: 8.06.2016 10:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!