archirama.pl

Architektura: Nagroda Miesa van der Rohe. Znamy bryłę, która zdobyła najważniejsze architektoniczne wyróżnienie w Europie. Piękna galeria zdjęć!

Nagroda Miesa van der Rohe to najważniejsze architektoniczne wyróżnienie w Europie. W tym roku najpiękniejszą bryłą okazała się Harpa – Filharmonia w Reykjavíku. Zobaczcie niesamowita architekturę. Galeria zdjęć

Nagroda Miesa van der Rohe. Znamy bryłę, która zdobyła najważniejsze architektoniczne wyróżnienie w Europie. Piękna galeria zdjęć!
Fot: Henning Larsen Architects

Nagroda Miesa van der Rohe to najważniejsze architektoniczne wyróżnienie w Europie. W tym roku najpiękniejszą bryłą okazała się Harpa – Filharmonia w Reykjavíku. Autorami zwycięskiej bryły są procownie: Henning Larsen Architects, Batteríið Architects i Studio Olafur Eliasson. Architektura Harpy pokonała 335 brył z 37 krajów, które konkurowały ze sobą o miano najpiękniejszej europejskiego budynku ukończonego w ciągu dwóch ostatnich lat i tym samym o statuetkę w konkursie imienia Miesa van der Rohe.

Architektura Harpy zwycięzcy nagrody im. Miesa van der Rohe

Architektura bryły filharmonii i opery w Reykjavíku to dzieło architektów z pracowni Henning Larsen Architects oraz Batteríið Architects. Olafur Eliasson zaś odpowiedzialny jest za projekt elewacji bryły obłożonej szklanymi panelami, których uformowanie przywodzi na myśl powulkaniczne skały charakterystyczne dla islandzkiego krajobrazu. Budowa bryły Harpy to jeden z etapów rewitalizacji dzielnicy portowej i scalenia miasta Reykjavík z morzem. Budowa bryły rozpoczęła się w 2007 roku. Otwarcie gmachu nastąpiło 11 maja 2011 roku.

Architektura wnętrza bryły Harpy

Bryła o powierzchni  28 tys. mkw to nie tylko siedziba Filharmonii Islandzkiej oraz Opery Islandzkiej z czterema salami koncertowymi  (sale mogą pomieścić odpowiednio: 1800, 750, 450 i 195 osób), ale także centrum konferencyjne. Największym atutem architektury wnętrza jest niesamowita akustyka sal koncertowych, za która odpowiedzialna jest firma Artec.

Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe

Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w architekturze europejskiej. Nagroda dla najlepszej architektury przyznawana jest co dwa lata za realizację ukończoną w ciągu dwóch poprzednich lat. Pierwszy raz nagrodę przyznano w 1987 roku, czyli tegoroczne to 13  już edycja. Autor zwycięskiej realizacji otrzyma 60 tys. euro.

Zdjęcia: Henning Larsen Architects
Data publikacji: 9.05.2013 13:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!