archirama.pl

Nagrody SARP Dyplom Roku 2012 przyznane. Zobacz zwycięski projekt

Laureatem nagrody SARP Dyplom Roku 2012 został mgr. inż. arch. Piotr Kamiński z projektem nowoczesnej biblioteki i centrum promocji czytelnictwa w centrum Poznania. Przeczytaj o zwycięskim projekcie w konkursie SARP Dyplom Roku 2012.

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Dnia 30 marca 2012 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia Dorocznej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego na najlepszy dyplom 2012 roku. W konkursie biorą udział prace dyplomowe osób ubiegających się o dyplom magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach kształcących w tym kierunku. Nagroda ta przyznawana jest od 1964 roku, przez lata tylko w niewielkim stopniu zmieniając swoje cele i charakter konkursu. Od 2000 roku nosi imię Zbyszka Zawistowskiego – wybitnego architekta i byłego prezesa Zarządu Głównego SARP, odeszłego przedwcześnie w 1998 roku.

W tym roku do nagrody nominowano 32 prace z 11 uczelni architektonicznych z całego kraju. W skład jury wchodzili architekci z oddziałów stowarzyszenia z całej Polski.

>>Widzieliście budynek lubelskiej Biblioteki Publicznej?

Nagrodzony projekt to praca Piotra Kamińskiego - centrum promocji książki i biblioteka w Poznaniu o nazwie "Przestrzeń czytania i czytanie przestrzeni". W uzasadnieniu jury podało, że jest to praca, która w przystępny sposób zachęca do powrotu do czytania książek oraz skorzystania z łatwo dostępnych zasobów słowa drukowanego. Symboliczne znaczenie ma umiejscowienie księgozbioru, przy ogromnej szklanej elewacji tak, że widoczny jest on z przestrzeni publicznej.

Ponadto ekspozycja budynku została wykorzystana w maksymalny sposób, stanowiąc sama w sobie manifest czytania. Trafne jest również umiejscowienie budynku, w samym centrum Poznania, przy skrzyżowaniu dwóch, bardzo ruchliwych ulic. Sama biblioteka zorganizowana jest w podobny sposób, co warszawska biblioteka uniwersytecka, dostęp do księgozbioru jest wolny, dostępny dla każdego, a do wnętrza budynku prowadzi wiele łatwo osiągalnych wprost z ulicy wejść.

Dodatkowe wyróżnienia otrzymali: Anna Dzierżoń za projekt "Zoo Proactive - projekt przebudowy śląskiego zoo w Chorzowie", Łukasz Stawski za projekt "Dom Studenta nr.2 PWSFTViT w Łodzi" oraz Paulina Witczak za projekt "Winoteka. Adaptacja schronu przeciwlotniczego przy ulicy Świętojańskiej w Szczecinie".

Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.04.2012 19:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!