archirama.pl

Nagrody SARP: najlepsze bryły 2014

Teatr Szekspirowski i Cricoteka zdobyły Nagrodę Roku 2014 oraz Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2014 roku

Bryła Cricoteki w Krakowie

Nagroda Roku SARP 2014. Bryła Cricoteki w Krakowie. Fot. Wojciech Kryński

Fot: materiały prasowe SARP

Cricoteka

Nagroda Roku 2014 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce przyznano Muzeum Tadeusza Kantora i siedzibie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Zaprojektowany przez IQ2 Konsorcjum NsMoonStudio i Wizja budynek powstał w rewitalizowanej części Krakowa.

Jurorzy podkreślili znaczenie nowej bryły dla miasta i związki formy z twórczością Tadeusza Kantora. W uzasadnieniu werdyktu mowa m.in. o stworzeniu sceny, mimowolne włączającej przechodniów do kantorowskiego happeningu.
Nagroda została przyznana za piękną rzeźbę, która  dzięki swojej formie i materiałowi, skali i proporcjom, a także dzięki wykorzystanym walorom miejsca i specyficznemu kodowi DNA obiektu, pozwala  na wewnętrzną spójność formalną wszystkich  elementów i przestrzeni zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu (z opinii jury).
Zdaniem jurorów, nowa bryła ma szansę stać się nową ikoną architektury Krakowa. Znaczenie nowego obiektu zostało zauważone także w innych konkursach, Cricoteka została nagrodzona w tegorocznej edycji konkursu Polityki.

Nowy Teatr Szekspirowski

Nagroda za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za rok 2014 przyznana została budynkowi Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nowy teatr w Gdańsku został zaprojektowany przez Renato Rizziego i Q-Arch. Projektant osobiście odebrał nagrodę.
Jurorzy uznali nową bryłę za niezwykle inspirującą, autorską i ponadczasową architekturę -spoza głównego nurtu architektury współczesnej. 

Konkurs architektoniczny

W tegorocznej edycji konkursu architektonicznego SARP brało udział 55 obiektów oddanych do użytku w 2014 roku. Do finału zakwalifikowano 16 z nich. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 25 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) w Warszawie.


Autor: materiały prasowe SARP
Zdjęcia: materiały prasowe SARP
Data publikacji: 26.06.2015 14:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!