Architektura
ARCHITEKTURA

Najdłuższy dom letniskowy w Polsce. Będzie mieć ponad 200 metrów długości

 • Komentarze

Dom letniskowy w Ceranowie

Dom letniskowy w Ceranowie będzie oparty na drewnianym pomoście, który przecina całą działkę. W sumie długość obiektu to ponad 200 metrów!

Fot: Centrala
 • Dom letniskowy w Ceranowie
 • Dom letniskowy w Ceranowie
 • Dom letniskowy w Ceranowie
 • Dom letniskowy w Ceranowie

W środku lasu nad brzegiem Bugu w Ceranowie powstaje drewniany dom letniskowy. Zapowiada się na najdłuższy dom jednorodzinny w Polsce, a może i na świecie. Jego architektura ciągnąć się będzie przez całą długości działki – od bramy wjazdowej aż po pomost wychodzący na rzekę. W sumie obiekt projektu Centrali ma mieć 206 metrów długości!

Dom letniskowy w środku lasu, a do tego graniczący z rzeką – to chyba marzenie każdego mieszczucha, który szuka wytchnienia od zgiełku wielkiego miasta. Ale choć każdy z nas lubi wypoczywać na łonie natury, to jednak nie wszyscy chcemy rezygnować z miejskich wygód.

Inwestorzy niecodziennego domu letniskowego, który powstaje w gminie Ceranów na wschodnich rubieżach województwa mazowieckiego, chcieli dla siebie wygodnego ustronia. Takie, które da im pełny kontakt z przyrodą, ale zarazem nie będzie oznaczać brodzenia w liściach i błocie, czy dreptania ścieżyną do prymitywnej chatki.

dom letniskowy w lesie

Kupili więc piękną działkę leśną wychodzącą na starorzecze Bugu. Ich marzenie wydawało się jednak nie do pogodzenia – dom miał być w środku lasu, ale z widokiem na rzekę, miał dawać kontakt z przyrodą, ale być wygodny jak podmiejska willa.

Na szczęście znaleźli się architekci, którzy swoim projektem odpowiedzieli na wszystkie sprzeczne oczekiwania. Warszawska pracownia Centrala słynąca z niecodziennych i wręcz ekstremalnych projektów, w tym koncepcji najwęższego dom jednorodzinnego na świecie, wywiązała się z postawionego przed nimi zadania idealnie.

Architektów ograniczały zapisy planu. Dom nie mógł powstać bliżej niż 100 metrów od linii brzegowej Bugu. Jak w takim razie dać jego mieszkańcom kontakt z rzeką? Centrala cały koncept oparła na jednej prostej idei, którą zamknęła w… linii prostej.

Projektanci postanowili bowiem przez całą działkę – od bramy wjazdowej aż po samą wodę – poprowadzić długi na 206 metrów drewniany pomost. Na niego zdecydowali nanizać, niczym korale, wszystkie niezbędne kubatury i funkcje.

drewniany dom jak pomost

I tak pomost od ulicy prowadzi wpierw do wiaty garażowej, przez którą można przejść dalej. Za nią idziemy 30 metrów drewnianym zawieszonym chodnikiem do właściwego budynku.

Domek letniskowy składa się z dwóch brył. Jedna, długa niczym wagon jest idealnie na linii pomostu, stanowi jakby jego zadaszoną część. To strefa dzienna domu o długości 30 metrów, szeroka w świetle na 4,2 metra – tu jest salon, kuchnia i jadalnia. Krzyżuje się z nią pod kątem bryła mieszcząca sypialnie, łazienki oraz sauny. W ten sposób dom ma formę wiatraka – tworzonego przez przecinające się długie bryły-tunele.

Dom letniskowy będzie mieć drewniany szkielet i zostanie obłożony deskami. Przeszklone otwory u wylotów obu tuneli przesłonięte będą stalowo-wiklinową kratownicą nawiązującą do wyplatanych opłotków Podlasia.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: Centrala
Data publikacji: 11.01.2012 16:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.