archirama.pl

Najdłuższy dom letniskowy w Polsce. Będzie mieć ponad 200 metrów długości

W środku lasu nad brzegiem Bugu w Ceranowie powstaje drewniany dom letniskowy. Zapowiada się na najdłuższy dom jednorodzinny w Polsce, a może i na świecie. Jego architektura ciągnąć się będzie przez całą długości działki – od bramy wjazdowej aż po pomost wychodzący na rzekę. W sumie obiekt projektu Centrali ma mieć 206 metrów długości!

Dom letniskowy w Ceranowie

Dom letniskowy w Ceranowie będzie oparty na drewnianym pomoście, który przecina całą działkę. W sumie długość obiektu to ponad 200 metrów!

Fot: Centrala

Dom letniskowy w środku lasu, a do tego graniczący z rzeką – to chyba marzenie każdego mieszczucha, który szuka wytchnienia od zgiełku wielkiego miasta. Ale choć każdy z nas lubi wypoczywać na łonie natury, to jednak nie wszyscy chcemy rezygnować z miejskich wygód.

Inwestorzy niecodziennego domu letniskowego, który powstaje w gminie Ceranów na wschodnich rubieżach województwa mazowieckiego, chcieli dla siebie wygodnego ustronia. Takie, które da im pełny kontakt z przyrodą, ale zarazem nie będzie oznaczać brodzenia w liściach i błocie, czy dreptania ścieżyną do prymitywnej chatki.

dom letniskowy w lesie

Kupili więc piękną działkę leśną wychodzącą na starorzecze Bugu. Ich marzenie wydawało się jednak nie do pogodzenia – dom miał być w środku lasu, ale z widokiem na rzekę, miał dawać kontakt z przyrodą, ale być wygodny jak podmiejska willa.

Na szczęście znaleźli się architekci, którzy swoim projektem odpowiedzieli na wszystkie sprzeczne oczekiwania. Warszawska pracownia Centrala słynąca z niecodziennych i wręcz ekstremalnych projektów, w tym koncepcji najwęższego dom jednorodzinnego na świecie, wywiązała się z postawionego przed nimi zadania idealnie.

Architektów ograniczały zapisy planu. Dom nie mógł powstać bliżej niż 100 metrów od linii brzegowej Bugu. Jak w takim razie dać jego mieszkańcom kontakt z rzeką? Centrala cały koncept oparła na jednej prostej idei, którą zamknęła w… linii prostej.

Projektanci postanowili bowiem przez całą działkę – od bramy wjazdowej aż po samą wodę – poprowadzić długi na 206 metrów drewniany pomost. Na niego zdecydowali nanizać, niczym korale, wszystkie niezbędne kubatury i funkcje.

drewniany dom jak pomost

I tak pomost od ulicy prowadzi wpierw do wiaty garażowej, przez którą można przejść dalej. Za nią idziemy 30 metrów drewnianym zawieszonym chodnikiem do właściwego budynku.

Domek letniskowy składa się z dwóch brył. Jedna, długa niczym wagon jest idealnie na linii pomostu, stanowi jakby jego zadaszoną część. To strefa dzienna domu o długości 30 metrów, szeroka w świetle na 4,2 metra – tu jest salon, kuchnia i jadalnia. Krzyżuje się z nią pod kątem bryła mieszcząca sypialnie, łazienki oraz sauny. W ten sposób dom ma formę wiatraka – tworzonego przez przecinające się długie bryły-tunele.

Dom letniskowy będzie mieć drewniany szkielet i zostanie obłożony deskami. Przeszklone otwory u wylotów obu tuneli przesłonięte będą stalowo-wiklinową kratownicą nawiązującą do wyplatanych opłotków Podlasia.

Za domem ciągnie się dalsza część pomostu – tym razem długości prawie 100 metrów. Powadzi do altany wypoczynkowej – rodzaju pokoju z widokiem na rzekę. On przechodzi z kolei w pomost wchodzący już mocno w nurt starorzecza. I tak cały dom-pomost ma w sumie 206 metrów długości. Gdy zostanie wybudowany będzie to najdłuższy dom letniskowy w Polsce, może i na świecie!

lewitujący dom letniskowy

Dom letniskowy i pomost nie będą stykać się z gruntem. Drewniany chodnik, stanowiący główną oś obiektu – ma być oparty na palach i znajdować się metr nad ziemią. Dzięki temu cała działka zachowa swój dziewiczy charakter.

W ten sposób architekci upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu. Mieszkańcy bowiem będą mieć pełną wygodę – wjeżdżają do garażu, idą szerokim trapem do domu, z niego mogą przejść do położonej nad wodą altany.

Dom Spacerowy

Zarazem przejście przez cały ponad 200-metrowy pomost to wędrówka przez las. Spacer będzie dawać pełny kontakt z przyrodą, ale… z bezpiecznego dystansu. Nic dziwnego, że Centrala nazywa ten projekt – Domem Spacerowym.

Podobno projekt domku letniskowego mocno zdziwił miejscowe władze budowlane. Inspektor wydająca pozwolenie na budowę miała powiedzieć: – Bardzośmy się tym domem nadziwowali, ale jak podsumować, to jest on całkiem prosty.

I to chyba najlepsze podsumowanie tego projektu. Dom Spacerowy to prosty, długi na 206 metrów budynek całkowicie zintegrowany z działką. To wręcz architektura topografii.

 

Czytaj też: Miarka zamiast marki, czyli modna kawalerka na 21 metrach

Autor: TM
Zdjęcia: Centrala
Data publikacji: 11.01.2012 16:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!