Architektura
ARCHITEKTURA
Najdłuższy budynek świata

Najdłuższy drapacz chmur na świecie. Czy rzeczywiście ma szansę powstać?

  • Komentarze

Najdłuższy drapacz chmur na świecie

Konstrukcja miałaby mieć 1219 metrów długości (4000 stóp). Jak wskazuje architekt, byłby to najdłuższy wieżowiec świata

Fot: Descubre tu Mundo (źródło: youtube.com)

Tym razem nie najwyższy, a najdłuższy drapacz chmur ma szansę na realizację. Być może we współczesnej architekturze rozpocznie się nowy wyścig? Czy to oznacza, że w krajobrazie miast zaczną dominować powyginane wieżowce, które będą bić rekordy długości? Właśnie powstał taki pomysł.

Manhattan ma szansę zyskać nową ikonę współczesnej architektury. Big Bend (w dosłownym tłumaczeniu – wielkie zgięcie), bo tak ma nazywać się drapacz chmur, to pomysł greckiego architekta Ioannisa Oikonomou. Zgodnie z projektem, drapacz chmur miałby stanąć między wieżą One57 - ósmym najwyższym budynkiem w Nowym Jorku - a VIA 57 West, projektem który ma być ukończony w przyszłym roku.

Najdłuższy drapacz chmur na Manhattanie

Z reguły wszędzie piszemy, czytamy, uczymy się o najwyższych budynkach świata. Zarówno dla architektów, jak i mieszkańców miast, oczywistością stała się walka o miano najwyższego budynku naszego globu. Większość z nich budowana jest na cele mieszkaniowe i znajdują się w centrach aglomeracji miejskich. Wysokość buduje prestiż inwestycji, a co za tym idzie, ceny mieszkań w takich budynkach się ogromne. Można zaryzykować stwierdzenie, że wysokość obiektu, jest licencją na zawyżanie cen.

Drapacz chmur, który pobije rekord….długości

Wybrana lokalizacja drapacza chmur Big Bend nie jest przypadkowa. W Nowym Yorku weszły w życie przepisy, które mówią o sposobie dalszego zabudowywania strefy przybrzeżnej, powodując pewne ograniczenia w wysokości budynków. Dało to zielone światło deweloperom na budowę drapaczy chmur najwyższych, jakie są możliwe w tej prestiżowej dzielnicy, a co za tym idzie na windowanie cen mieszkań – skoro budynek jest wysoki to jest luksusowy, a za luksus trzeba płacić.

Pomysłodawca najdłuższego drapacza chmur, zadał jednak pytanie: co w takim razie z cenami, jeżeli zastąpimy wysokość długością i zaczniemy budować drapacze chmur najdłuższe a nie najwyższe? Jest to pewna możliwość, która pozwoli ominąć ograniczenia wysokości na Manhattanie, a może pozwoli również niego ograniczyć ceny lokali?

Nie ma jeszcze gotowych rozwiązań konstrukcyjnych najdłuższego drapacza chmur

Na wizualizacjach widać, że drapacz chmur będzie miał kształt podkowy – dwie wieże zostaną połączone półkolistym łącznikiem. W sumie konstrukcja miałaby 1219 metrów długości (4000 stóp). Jak wskazuje architekt, byłby to najdłuższy wieżowiec świata. Sama wysokość każdej z wież również robi wrażenie. Big Bend miałby osiągnąć wysokość 600 m, co dałoby mu czwarte miejsce na liście najwyższych budynków świata.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Descubre tu Mundo (źródło: youtube.com)
Data publikacji: 24.03.2017 14:02
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.