Architektura
ARCHITEKTURA
Najdłuższy budynek świata

Najdłuższy drapacz chmur na świecie. Czy rzeczywiście ma szansę powstać?

  • Komentarze

Najdłuższy drapacz chmur na świecie

Konstrukcja miałaby mieć 1219 metrów długości (4000 stóp). Jak wskazuje architekt, byłby to najdłuższy wieżowiec świata

Fot: Descubre tu Mundo (źródło: youtube.com)

Tym razem nie najwyższy, a najdłuższy drapacz chmur ma szansę na realizację. Być może we współczesnej architekturze rozpocznie się nowy wyścig? Czy to oznacza, że w krajobrazie miast zaczną dominować powyginane wieżowce, które będą bić rekordy długości? Właśnie powstał taki pomysł.

Manhattan ma szansę zyskać nową ikonę współczesnej architektury. Big Bend (w dosłownym tłumaczeniu – wielkie zgięcie), bo tak ma nazywać się drapacz chmur, to pomysł greckiego architekta Ioannisa Oikonomou. Zgodnie z projektem, drapacz chmur miałby stanąć między wieżą One57 - ósmym najwyższym budynkiem w Nowym Jorku - a VIA 57 West, projektem który ma być ukończony w przyszłym roku.

Najdłuższy drapacz chmur na Manhattanie

Z reguły wszędzie piszemy, czytamy, uczymy się o najwyższych budynkach świata. Zarówno dla architektów, jak i mieszkańców miast, oczywistością stała się walka o miano najwyższego budynku naszego globu. Większość z nich budowana jest na cele mieszkaniowe i znajdują się w centrach aglomeracji miejskich. Wysokość buduje prestiż inwestycji, a co za tym idzie, ceny mieszkań w takich budynkach się ogromne. Można zaryzykować stwierdzenie, że wysokość obiektu, jest licencją na zawyżanie cen.

Drapacz chmur, który pobije rekord….długości

Wybrana lokalizacja drapacza chmur Big Bend nie jest przypadkowa. W Nowym Yorku weszły w życie przepisy, które mówią o sposobie dalszego zabudowywania strefy przybrzeżnej, powodując pewne ograniczenia w wysokości budynków. Dało to zielone światło deweloperom na budowę drapaczy chmur najwyższych, jakie są możliwe w tej prestiżowej dzielnicy, a co za tym idzie na windowanie cen mieszkań – skoro budynek jest wysoki to jest luksusowy, a za luksus trzeba płacić.

Pomysłodawca najdłuższego drapacza chmur, zadał jednak pytanie: co w takim razie z cenami, jeżeli zastąpimy wysokość długością i zaczniemy budować drapacze chmur najdłuższe a nie najwyższe? Jest to pewna możliwość, która pozwoli ominąć ograniczenia wysokości na Manhattanie, a może pozwoli również niego ograniczyć ceny lokali?

Nie ma jeszcze gotowych rozwiązań konstrukcyjnych najdłuższego drapacza chmur

Na wizualizacjach widać, że drapacz chmur będzie miał kształt podkowy – dwie wieże zostaną połączone półkolistym łącznikiem. W sumie konstrukcja miałaby 1219 metrów długości (4000 stóp). Jak wskazuje architekt, byłby to najdłuższy wieżowiec świata. Sama wysokość każdej z wież również robi wrażenie. Big Bend miałby osiągnąć wysokość 600 m, co dałoby mu czwarte miejsce na liście najwyższych budynków świata.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Descubre tu Mundo (źródło: youtube.com)
Data publikacji: 24.03.2017 14:02
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.