archirama.pl

Najdłuższy drapacz chmur na świecie. Czy rzeczywiście ma szansę powstać?

Tym razem nie najwyższy, a najdłuższy drapacz chmur ma szansę na realizację. Być może we współczesnej architekturze rozpocznie się nowy wyścig? Czy to oznacza, że w krajobrazie miast zaczną dominować powyginane wieżowce, które będą bić rekordy długości? Właśnie powstał taki pomysł.

Najdłuższy drapacz chmur na świecie

Konstrukcja miałaby mieć 1219 metrów długości (4000 stóp). Jak wskazuje architekt, byłby to najdłuższy wieżowiec świata

Fot: Descubre tu Mundo (źródło: youtube.com)

Manhattan ma szansę zyskać nową ikonę współczesnej architektury. Big Bend (w dosłownym tłumaczeniu – wielkie zgięcie), bo tak ma nazywać się drapacz chmur, to pomysł greckiego architekta Ioannisa Oikonomou. Zgodnie z projektem, drapacz chmur miałby stanąć między wieżą One57 - ósmym najwyższym budynkiem w Nowym Jorku - a VIA 57 West, projektem który ma być ukończony w przyszłym roku.

Najdłuższy drapacz chmur na Manhattanie

Z reguły wszędzie piszemy, czytamy, uczymy się o najwyższych budynkach świata. Zarówno dla architektów, jak i mieszkańców miast, oczywistością stała się walka o miano najwyższego budynku naszego globu. Większość z nich budowana jest na cele mieszkaniowe i znajdują się w centrach aglomeracji miejskich. Wysokość buduje prestiż inwestycji, a co za tym idzie, ceny mieszkań w takich budynkach się ogromne. Można zaryzykować stwierdzenie, że wysokość obiektu, jest licencją na zawyżanie cen.

Drapacz chmur, który pobije rekord….długości

Wybrana lokalizacja drapacza chmur Big Bend nie jest przypadkowa. W Nowym Yorku weszły w życie przepisy, które mówią o sposobie dalszego zabudowywania strefy przybrzeżnej, powodując pewne ograniczenia w wysokości budynków. Dało to zielone światło deweloperom na budowę drapaczy chmur najwyższych, jakie są możliwe w tej prestiżowej dzielnicy, a co za tym idzie na windowanie cen mieszkań – skoro budynek jest wysoki to jest luksusowy, a za luksus trzeba płacić.

Pomysłodawca najdłuższego drapacza chmur, zadał jednak pytanie: co w takim razie z cenami, jeżeli zastąpimy wysokość długością i zaczniemy budować drapacze chmur najdłuższe a nie najwyższe? Jest to pewna możliwość, która pozwoli ominąć ograniczenia wysokości na Manhattanie, a może pozwoli również niego ograniczyć ceny lokali?

Nie ma jeszcze gotowych rozwiązań konstrukcyjnych najdłuższego drapacza chmur

Na wizualizacjach widać, że drapacz chmur będzie miał kształt podkowy – dwie wieże zostaną połączone półkolistym łącznikiem. W sumie konstrukcja miałaby 1219 metrów długości (4000 stóp). Jak wskazuje architekt, byłby to najdłuższy wieżowiec świata. Sama wysokość każdej z wież również robi wrażenie. Big Bend miałby osiągnąć wysokość 600 m, co dałoby mu czwarte miejsce na liście najwyższych budynków świata.

Zdjęcia: Descubre tu Mundo (źródło: youtube.com)
Data publikacji: 24.03.2017 14:02

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!