Architektura
ARCHITEKTURA

Zobacz najdłuższy most na świecie! Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge ma 55 km długości

 • Komentarze

Najdłuższy most na świecie - Hongkong Zhuhai Makao Bridge

Hongkong Zhuhai Makao Bridge

Fot: red. na podstawie materiałów prasowych inwestora
 • Najdłuższy most na świecie - Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
 • Najdłuższy most na świecie - Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
 • Najdłuższy most na świecie - Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
 • Najdłuższy most na świecie - Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
 • Najdłuższy most na świecie - Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge
 • Do niedawna najdłuższy most na świeci– Qingdao Haiwan Bridge
 • Do niedawna najdłuższy most na świecie – Qingdao Haiwan Bridge
 • Do niedawna najdłuższy most na świeci– Qingdao Haiwan Bridge
 • Do niedawna najdłuższy most na świeci– Qingdao Haiwan Bridge
 • Do niedawna najdłuższy most na świeci– Qingdao Haiwan Bridge

Najdłuższy most na świecie, Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge (HZMB) powstał w Chinach. Przeprawa pobiła dotychczasowego rekordzistę – most Qingdao Haiwan Bridge, również z Chin, który łączy centrum miasta Qingdao z jego podmiejską dzielnicą Huangdao. Nowa przeprawa ma aż 55 km.

Państwo Środka nie ustaje w gonitwie za nowymi technologiami, innowacyjną infrastrukturą. Komunistyczne władze Chin chcą pokazać całemu światu, jak świetnie radzi sobie ich gospodarka. W efekcie do wszystkich nieustannie napływają informacje o realizacji coraz ambitniejszych pomysłów. Głośno było już o najdłuższej na świecie sieci pociągów wielkiej prędkości czy budowie gigantycznych miast, które w istocie pozostają niezamieszkane. Tym razem Chińczycy chwalą się Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge. Najdłuższy most na świecie wybudowany nad wodą połączył Hongkong, Zhuai i Makau. Cała przeprawa ma 55 km i została otwarta dla ruchu samochodów 23 października 2018.

Koszt inwestycji to prawie 16 mld dolarów. Konstrukcja przeprawy składa się z trzech podwieszanych mostów oraz podmorskiego tunelu długości ponad 6 km. Wjazd do tunelu znajduje się na sztucznie wybudowanej wyspie. W ramach przedsięwzięcia powstały dwie takie wyspy.

O budowie mostu mówiło się już w 1983 roku, ale dopiero teraz ta ogromna inwestycja została zrealizowana. Prace budowlane rozpoczęły się w 2009 roku (po stronie kontynentalnej), natomiast od strony Hongkongu w 2011.

Mosty, które warto zobaczyć podróżując po Polsce>>

Most Hongkong-Zhuhai-Makau jest pierwszym projektem infrastrukturalnym na dużą skalę, opracowanym wspólnie przez trzy regiony administracyjneh Guangdong, Hongkong i Makau. Administracja Hongkong-Zhuhai-Macao Bridge, utworzona wspólnie przez Guangdong, Specjalny Region Administracyjny Hongkongu i Specjalny Region Administracyjny Makau, jest odpowiedzialna za budowę, obsługę i konserwację głównego projektu mostu Hong Kong-Zhuhai-Macao i zarządzanie nim.

Najdłuższy most w Polsce. Czy wiesz który to jest?>>


Drugi na liście najdłuższy most na świecie – Qingdao Haiwan Bridge


Qingdao Haiwan Bridge wybudowany nad wodą biegnie w poprzek zatoki Jiaozhou, łącząc centrum z przedmieściami miasta Qingdao. Ma 42 kilometry długości. Został otwarty 30 czerwca 2011 roku.

Ta wielka konstrukcja obrazuje niesamowite osiągnięcia zdolnych chińskich inżynierów. Została zaprojektowana przez specjalistów z Shandong Gausu Group. Budowa największego mostu na świecie trwała zaledwie 4 lata! Pod budowę giganta zużyto 450 tysięcy ton stali oraz postawiono na dnie zatoki 5200 żelbetowych kolumn. Szeroki na 35 metrów most ma po 3 pasy ruchu w każdą stronę, co według ekspertów pozwoli osiągnąć przepustowość 30 000 samochodów dziennie oraz skrócić czas przejazdu pomiędzy centrum Qingdao a Huangdao o 20-30 minut. Podróż wokół zatoki wymagała pokonania znacznie dłuższej drogi, bo o 30 kilometrów więcej.

Dodatkowo, Qingdao Haiwan Bridge został zaprojektowany tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi  o sile 8 w skali Richtera oraz ataki tajfunów.

Co ciekawe wśród najdłuższych mostów świata jest aż 7 konstrukcji z Chiny. W skład top ten największych mostów załapują się tylko 2 przeprawy z USA i jedna z Tajlandii. Najdłuższy most w EuropieVasco da Gama Bridge – ze swoimi 17 kilometrami długości jest na odległym 29. miejscu listy największych mostów świata.

Najdłuższy most w Polsce


Przy chińskim gigancie skromnie wygląda najdłuższy most w Polsce. Jest nim Most pod Grudziądzem w ciagu autostrady A1. Oddano go do użytku w październiku 2011. Jego całkowita długość, czyli wraz z estakadą dojazdową, przekracza 1950 m. Jednak to nie jedyny przedstawiciel naprawdę dużych i ciekawych pod wzgledem konstrukcyjnym polskich przepraw. Mimo, że polskie mosty to nie tak spektakularne budowle, jak te największe na świecie, to również są godne podziwu. Czytaj więcej na temat najdłuższych mostów w Polsce, które trzeba zobaczyć>>

Czytaj też:
Jaki jest stan techniczny mostów w Polsce?>>

przeczytaj rowniez
Autor: PiKo
Zdjęcia: red. na podstawie materiałów prasowych inwestora, Wikimedia Commons, Wikimedia Commons / Brücke-Osteuropa
Data publikacji: 22.10.2018 10:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.