„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA

Zobacz najdłuższy most na świecie! Qingdao Haiwan Bridge ma 42 kilometry długości

 • Komentarze

Najdłuższy most na świecie

Najdłuższy most świata – Qingdao Haiwan Bridge. Biegnie w poprzek zatoki Jiaozhou, łącząc centrum z przedmieściami miasta Qingdao. Ten największy most na świecie ma aż 42 kilometry długości!

Fot: Wikimedia Commons
 • Najdłuższy most na świecie
 • Najdłuższy most na świecie
 • Najdłuższy most na świecie
 • Najdłuższy most na świecie
 • Najdłuższy most na świecie

W Chinach oficjalnie otwarto najdłuższą przeprawę mostową, która pobiła dotychczasowego rekordzistę – most Lake Pontchartrain Causeway w amerykańskiej Luizjanie o 4 kilometry długości. Obecny najdłuższy most na świecie łączy centrum miasta Qingdao z jego podmiejską dzielnicą Huangdao. Spokojnie mógłby połączyć Anglię z Francją przez kanał La Manche

Państwo Środka nie ustaje w gonitwie za nowymi technologiami, innowacyjną infrastrukturą. Komunistyczne władze Chin chcą pokazać całemu światu, jak świetnie radzi sobie ich gospodarka. W efekcie do wszystkich nieustannie napływają informacje o realizacji coraz ambitniejszych pomysłów. Głośno było już o najdłuższej na świecie sieci pociągów wielkiej prędkości czy budowie gigantycznych miast, które w istocie pozostają niezamieszkane.

Tym razem Chińczycy chwalą się Qingdao Haiwan Bridge. Najdłuższy most na świecie wybudowany nad wodą biegnie w poprzek zatoki Jiaozhou, łącząc centrum z przedmieściami miasta Qingdao. Ma 42 kilometry długości! Oficjalnie największy most świata otwarto 30 czerwca 2011 roku.

Ta wielka konstrukcja obrazuje niesamowite osiągnięcia zdolnych chińskich inżynierów. Została zaprojektowana przez specjalistów z Shandong Gausu Group. Budowa największego mostu na świecie trwała zaledwie 4 lata! Pod budowę giganta zużyto 450 tysięcy ton stali oraz postawiono na dnie zatoki 5200 żelbetowych kolumn. Szeroki na 35 metrów most ma po 3 pasy ruchu w każdą stronę, co według ekspertów pozwoli osiągnąć przepustowość 30 000 samochodów dziennie oraz skrócić czas przejazdu pomiędzy centrum Qingdao a Huangdao o 20-30 minut. Podróż wokół zatoki wymagała pokonania znacznie dłuższej drogi, bo o 30 kilometrów więcej.

Dodatkowo, Qingdao Haiwan Bridge został zaprojektowany tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi  o sile 8 w skali Richtera oraz ataki tajfunów.

Najdłuższy most na świecie nie będzie mógł długo cieszyć się swoim tytułem –  Chińczycy już zaczęli budowę potężniejszej i dłuższej 50-kilometrowej przeprawy mającej połączyć chińską prowincję Guangdong z Hongkongiem i Macau. Budowa ma być zakończona w 2016 roku.

Przy chińskim gigancie skromnie wygląda największy most w Polsce (pod względem długości przęsła). Jest nim Most Solidarności w Płocku, którego najdłuższe przęsło ma 375 metrów rozpiętości.

Co ciekawe wśród najdłuższych mostów świata jest aż 7 konstrukcji z Chiny. W skład top ten największych mostów załapują się tylko 2 przeprawy z USA i jedna z Tajlandii. Najdłuższy most w EuropieVasco da Gama Bridge – ze swoimi 17 kilometrami długości jest na odległym 29. miejscu listy największych mostów świata.

przeczytaj rowniez
Autor: PiKo
Zdjęcia: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons / Brücke-Osteuropa
Data publikacji: 17.08.2011 10:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.