Architektura
ARCHITEKTURA

Najdroższe apartamenty świata – One Hyde Park w Londynie. Mieszka tam Kylie Minogue

 • Komentarze

One Hyde Park w Londynie

Obok londyńskiego Hyde Park, w miejscu dawnego Bowater House,  wyrósł kompleks luksusowych apartamentowców z lokalami, na które stać jedynie najbogatszych.

Fot: www.onehydepark.com
 • One Hyde Park w Londynie
 • One Hyde Park w Londynie
 • One Hyde Park w Londynie
 • One Hyde Park w Londynie

One Hyde Park to najdroższy kompleks mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii i najpewniej na świecie. Za pojedynczy apartament trzeba tam zapłacić od 20 milionów funtów do nawet 140 milionów funtów (700 milionów złotych!). Kogo na nie stać? Jedno z mieszkań kupiła piosenkarka Kylie Minogue, spory penthouse posiada premier bogatego Kataru

Obok londyńskiego Hyde Park, w miejscu dawnego Bowater House, wyrósł kompleks luksusowych apartamentowców z lokalami, na które stać jedynie najbogatszych. 

To One Hyde Park – zespół budynków mieszkalnych z lokalami usługowymi na parterze. Jest idealnie zlokalizowany na tle Londynu. Znajduje się przy stacji metra Knightsbridge na linii Picadilly Circus, co zapewnia komfortowy i szybki dojazd do centrum i pozostałych dzielnic Londynu.

nowoczesny luksus

Apartamentowce idealnie komponują się z istniejącą zabudową. Konkurs na ich projekt wygrała pracownia Rogers Stirk Harbour + Partners.

Koncepcja architektoniczna zakładała zamknięcie każdego z budynków w ramie składającej się z surowych, strzelistych elementów ciągnących się od ziemi aż po szczyty budowli.

Elewacje wykończone są ekranami z patynowanej miedzi. Zastosowano je, aby zapewnić prywatność mieszkańcom, jednocześnie dostarczając światło do poszczególnych lokali. Elementy te pozwalają też na kontrolowanie zakresu widoku z okien.

otwarta enklawa dla bogaczy

Pomiędzy segmentami mieszkalnymi umieszczone są szklane rdzenie koncentrujące ruch mieszkańców z i do apartamentów ­­­­– poprzez  szybkobieżne windy, lobby i schody. Spor ilość przeszkleń nadaje budynkom lżejszego wyrazu, przestają być zamkniętą enklawą dla bogaczy.

W projekcie przewidziano luksusowe mieszkania o zróżnicowanych powierzchniach – zaczynając od kompaktowego, czteropokojowego lokalu, kończąc na olbrzymim apartamencie typu penthouse (rodzaj domu na dachu z wielkim tarasem) o powierzchni 3 tys. metrów kw.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: PiKo
Zdjęcia: www.onehydepark.com
Data publikacji: 20.09.2011 15:32
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.