Raport Global Prime Office Occupancy Costs: Londyn na 1 miejscu
Londyńska dzielnica West End wciąż na pierwszym miejscu na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata według raportu Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), który dwa razy do roku wydaje Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Jednak Azja wciąż goni lidera: trzy z pięciu pierwszych pozycji na liście to rynki azjatyckie. Pierwszą piątkę zamyka Moskwa. Raport pokazuje również, że koszty najmu rosły najszybciej w obu Amerykach, gdzie nastąpiła poprawa na rynku nieruchomości. Na tym tle całkiem nieźle wypada stolica Polski. - Warszawa zajęła 60 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata. Stolica Polski poprawiła swoją pozycję w rankingu o trzy pozycje mimo spadku najwyższych czynszów w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Lepszy wynik w zestawieniu jest spowodowany głównie silniejszą obniżką stawek czynszowych w innych miastach biorących udział w badaniu. W zakresie najdroższych rynków biurowych obserwujemy obecnie polaryzację. Najlepsze lokalizacje stają się coraz droższe, podczas gdy wiele miast notowanych nieco niżej w rankingu zarejestrowało w ostatnim czasie spadki – mówi Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku.
Architektura współczesna na potrzeby najmu: wyniki raportu
Wyniki raportu nie są zaskakujące. Londyński West End utrzymuje pozycję lidera pod względem najdroższych kosztów najmu. Wynosi on miesięcznie 180 EUR za mkw. Na drugim miejscu listy uplasował się Honk Kong (Centrum) z wynikiem 157,42 EUR/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) z wynikiem 126,25 EUR/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centrum) - 121,75 EUR/mkw./m-c. Pierwszą piątkę listy zamyka Moskwa, w której miesięczny koszt wynajmu biura to 112,48 EUR za mkw. Na tym tle korzystnie wygląda Warszawa, w której koszt najmu wynosi 35,56 EUR/mkw./m-c. Stolica Polski uplasowała się w tym rankingu na 60 miejscu. - W związku z dużą ilością budowanej powierzchni w centrum Warszawy należy spodziewać się dalszej presji na spadek najwyższych czynszów, jednak popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie – dodaje Konrad Heidinger.
Koszty najmu w liczbach
Ogólnie rzecz biorąc koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,3% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dane pochodzą z pierwszego kwartału 2014 roku. Największy wzrost (o 3,3%) odnotowano w obu Amerykach oraz w regionie Azji i Pacyfiku (o 2,9%) . W regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (tzw. EMEA) odnotowano średni spadek kosztów najmu o 0,1% w stosunku do ubiegłego roku. Na tej podstawie analitycy przewidują jak będą zmieniać się koszty najmu w przyszłości. - Przewidujemy, że stawki czynszów utrzymają się, ale pod koniec 2014 roku mogą nieco wzrosnąć. Najemcy są nadal świadomi wysokości kosztów najmu, a popyt na najlepsze lokalizacje biurowe ciągle wzrasta – powiedział Dr Raymond Torto, Globalny Prezes CBRE Research. - Z wyjątkiem kilku lokalizacji, głównie w regionie Azji i Pacyfiku, nie ma wystarczającej liczby nowych projektów w budowie, aby nasycić rynek. W związku z tym spodziewamy się, że czynsze w najlepszych lokalizacjach będą nadal rosły, na co wpływ mają również zwiększające się koszty utrzymania budynków – dodaje ekspert.
CBRE badała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. Pierwsza 50-tka to 21 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku i 9 z obu Ameryk.
Agnieszka Ochenkowska