Architektura
ARCHITEKTURA
Polskie mosty. Zobacz najciekawsze mosty w Polsce!

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Najciekawsze mosty pylonowe i łukowe w Polsce

 • Komentarze

Most Siekierkowski w Warszawie posiada dwa pylony w kształcie litery H oraz jaskrawe, pomarańczowe liny

Most Siekierkowski w Warszawie posiada dwa pylony w kształcie litery H oraz jaskrawe, pomarańczowe liny

Fot: Aotearoa / Wikimedia Commons
 • Most Siekierkowski w Warszawie posiada dwa pylony w kształcie litery H oraz jaskrawe, pomarańczowe liny
 • Most Siekierkowski. Oba pylony mostu posadowione są na brzegu Wisły
 • Most Madalińskiego w Ostrołęce również pomalowany został odblaskowym, tym razem czerwonym kolorem
 • Most w Ostrołęce. Tu podpory mostu również zlokalizowane zostały na brzegach rzeki
 • Most w Ostrołęce został wykończony czerwonym kolorem aby uchronić ptactwo przed zderzeniem z mostem
 • Most Milenijny we Wrocławiu. Tu również są dwa pylony kształtem przypominającym literę H
 • "Most dla ludzi" w Toruniu. Tak wyglądał podczas tworzenia jego koncepcji
 • "Most dla ludzi" w Toruniu. Tak prezentuje się w całej swojej okazałości
 • Most Kotlarski w Krakowie. Skomplikowana konstrukcja mostu przypomina siatkę rozpięta nad mostem
 • Most Rędziński. Jedyny tak długi most podwieszony, którego konstrukcja opiera się na jednym pylonie
 • Most Rędziński to polski most rekordów. Najwyższy i najdłuższy, a to na pewno mówi o jego wyjątkowości wśród polskich mostów

Co zobaczyć: mosty w Polsce Mówimy, że w Polsce ciągle brakuje nam mostów. Może po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego ile już ich mamy. Co więcej niektóre z nich są naprawdę ciekawymi rozwiązaniami konstruktorskimi . Aby to udowodnić, prezentujemy wybrane przez nas najciekawsze rozwiązania mostów w Polsce!

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Siekierkowski w Warszawie

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Zaczynamy od mostu w stolicy. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami otwarcia nowego mostu na Wiśle: Mostu Północnego. Jednak to nie on stał się obiektem naszych zainteresowań. Warszawę reprezentować będzie Most Siekierkowski. Jest to typowy przykład mostu pylonowego. Nazwa pochodzi od charakterystycznych pylonów, które w tym przypadku zostały wybudowane poza nurtem rzeki. Oba pylony mostu Siekierkowskiego zaprojektowane zostały w kształcie litery H (każdy ma aż 90 metrów). Druga charakterystyczną cechą warszawskiego mostu są pomarańczowe liny. Odblaskowy kolor nie jest tu przypadkowy. Dobrze widoczne liny mają chronić ptaki przed zderzeniem z mostem. Mostem Siekierkowskim możemy jeździć już od 2002 roku.

>> Oto najdłuższy most na świecie!

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Madalińskiego w Ostrołęce

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Most nad rzeką Narew budowany był w latach 1994 – 1996. Most warty uwagi jest przede wszystkim ze względu na rzadko spotykaną w Polsce konstrukcję. Cała konstrukcja mostu została oparta na żelbetowym łuku, który zakończony został pylonami zlokalizowanymi na brzegu rzeki. Całą konstrukcję trzyma 10 par lin rozpiętych między górną częścią łuku, a podstawą mostu – sprawia to wrażenie jakby most został podtrzymany od dołu linami. Projektantem mostu jest dr hab. inż. Marek Jan Łagoda – specjalista z warszawskiego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Most wyróżnia się również dzięki zastosowaniu ostrej czerwieni, która podobnie jak na Moście Siekierkowskim ma być ostrzeżeniem dla latającego tam ptactwa.

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Milenijny we Wrocławiu

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Most Milenijny to kolejny przykład konstrukcji pylonowej. Przez to bardzo przypomina warszawski Most Siekierkowski. Dwa pylony wrocławskiego mostu są jednak dużo niższe od warszawskiego – mierzą 50 metrów. Projektantami Mostu Milenijnego są Piotr Wanecki oraz Marek Jagiełło (projektant wiodący), natomiast wykonawcą mostu we Wrocławiu jest SKANSKA S.A. Most Milenijny został oddany do użytku 29 października 2004 roku.

„Most dla ludzi” powstaje w Toruniu

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Pod hasłem „Most dla ludzi – łączy to co najważniejsze” powstaje nowa inwestycja miasta Toruń. Most będą charakteryzować dwa stalowe łuki. Cała konstrukcja oparta zostanie na trzech podporach. Obecnie na terenie budowy mostu trwają zaawansowane prace. Wszystko po to aby ukończyć wartą 753 miliony inwestycję.

>> Takie mosty buduje się w Chinach!

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Kotlarski w Krakowie

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Krakowski most został uznany za najdłuższy w Polsce most łukowy, który nie posiada filarów na rzece. Jego budowa zakończyła się w 2001 roku, a projektantem mostu był Witold Gawłowski, który stworzył projekt mostu przy współpracy z biurem architektonicznym MTWW. Budowa mostu kosztowała niespełna 133 mln złotych, a wykonawcą projektu był Mostostal Kraków S.A.

Co zobaczyć: mosty w Polsce: Most Rędziński – najwyższy w Polsce

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Otwarty w 2011 roku Most Rędziński na Odrze uznany został za najwyższy most w Polsce. Wszystko za sprawą żelbetowego pylonu, który wzbija się na wysokość aż 122 metrów. Wysokość to nie jedyny rekord, który bije Most we Wrocławiu. Równocześnie jest to najdłuższy żelbetowy most podwieszony w Polsce, jego rekord pieczętuje zawieszenie całej konstrukcji tylko na jednym pylonie (w Polsce się to wcześniej nie udało). Na koniec most pobił również rekord najdłuższego przęsła żelbetowego w Polsce, aż 256 metrów!  

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Piotr Brichacek (Briho) / Wikimedia Commons, Aotearoa / Wikimedia Commons, Masur / Wikimedia Commons, Macieias / Wikimedia Commons, Link PR, Zespół projektowy: ARCADIS Warszawa, PONT PROJEKT Gdańsk, Biuro Inżynierskie DAMART Szczecin, KONTRAKT Biuro Projektowo-Konsultingowe Gdańsk, Ja44.89 / Wikimedia Commons, Łukasz Czyżykowski / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.06.2013 11:41
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.