archirama.pl

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Najciekawsze mosty pylonowe i łukowe w Polsce

Co zobaczyć: mosty w Polsce Mówimy, że w Polsce ciągle brakuje nam mostów. Może po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego ile już ich mamy. Co więcej niektóre z nich są naprawdę ciekawymi rozwiązaniami konstruktorskimi . Aby to udowodnić, prezentujemy wybrane przez nas najciekawsze rozwiązania mostów w Polsce!

Most Siekierkowski w Warszawie posiada dwa pylony w kształcie litery H oraz jaskrawe, pomarańczowe liny

Most Siekierkowski w Warszawie posiada dwa pylony w kształcie litery H oraz jaskrawe, pomarańczowe liny

Fot: Aotearoa / Wikimedia Commons

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Siekierkowski w Warszawie

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Zaczynamy od mostu w stolicy. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami otwarcia nowego mostu na Wiśle: Mostu Północnego. Jednak to nie on stał się obiektem naszych zainteresowań. Warszawę reprezentować będzie Most Siekierkowski. Jest to typowy przykład mostu pylonowego. Nazwa pochodzi od charakterystycznych pylonów, które w tym przypadku zostały wybudowane poza nurtem rzeki. Oba pylony mostu Siekierkowskiego zaprojektowane zostały w kształcie litery H (każdy ma aż 90 metrów). Druga charakterystyczną cechą warszawskiego mostu są pomarańczowe liny. Odblaskowy kolor nie jest tu przypadkowy. Dobrze widoczne liny mają chronić ptaki przed zderzeniem z mostem. Mostem Siekierkowskim możemy jeździć już od 2002 roku.

>> Oto najdłuższy most na świecie!

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Madalińskiego w Ostrołęce

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Most nad rzeką Narew budowany był w latach 1994 – 1996. Most warty uwagi jest przede wszystkim ze względu na rzadko spotykaną w Polsce konstrukcję. Cała konstrukcja mostu została oparta na żelbetowym łuku, który zakończony został pylonami zlokalizowanymi na brzegu rzeki. Całą konstrukcję trzyma 10 par lin rozpiętych między górną częścią łuku, a podstawą mostu – sprawia to wrażenie jakby most został podtrzymany od dołu linami. Projektantem mostu jest dr hab. inż. Marek Jan Łagoda – specjalista z warszawskiego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Most wyróżnia się również dzięki zastosowaniu ostrej czerwieni, która podobnie jak na Moście Siekierkowskim ma być ostrzeżeniem dla latającego tam ptactwa.

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Milenijny we Wrocławiu

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Most Milenijny to kolejny przykład konstrukcji pylonowej. Przez to bardzo przypomina warszawski Most Siekierkowski. Dwa pylony wrocławskiego mostu są jednak dużo niższe od warszawskiego – mierzą 50 metrów. Projektantami Mostu Milenijnego są Piotr Wanecki oraz Marek Jagiełło (projektant wiodący), natomiast wykonawcą mostu we Wrocławiu jest SKANSKA S.A. Most Milenijny został oddany do użytku 29 października 2004 roku.

„Most dla ludzi” powstaje w Toruniu

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Pod hasłem „Most dla ludzi – łączy to co najważniejsze” powstaje nowa inwestycja miasta Toruń. Most będą charakteryzować dwa stalowe łuki. Cała konstrukcja oparta zostanie na trzech podporach. Obecnie na terenie budowy mostu trwają zaawansowane prace. Wszystko po to aby ukończyć wartą 753 miliony inwestycję.

>> Takie mosty buduje się w Chinach!

Co zobaczyć: mosty w Polsce: most Kotlarski w Krakowie

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Krakowski most został uznany za najdłuższy w Polsce most łukowy, który nie posiada filarów na rzece. Jego budowa zakończyła się w 2001 roku, a projektantem mostu był Witold Gawłowski, który stworzył projekt mostu przy współpracy z biurem architektonicznym MTWW. Budowa mostu kosztowała niespełna 133 mln złotych, a wykonawcą projektu był Mostostal Kraków S.A.

Co zobaczyć: mosty w Polsce: Most Rędziński – najwyższy w Polsce

Co zobaczyć: mosty w Polsce. Otwarty w 2011 roku Most Rędziński na Odrze uznany został za najwyższy most w Polsce. Wszystko za sprawą żelbetowego pylonu, który wzbija się na wysokość aż 122 metrów. Wysokość to nie jedyny rekord, który bije Most we Wrocławiu. Równocześnie jest to najdłuższy żelbetowy most podwieszony w Polsce, jego rekord pieczętuje zawieszenie całej konstrukcji tylko na jednym pylonie (w Polsce się to wcześniej nie udało). Na koniec most pobił również rekord najdłuższego przęsła żelbetowego w Polsce, aż 256 metrów!  

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Piotr Brichacek (Briho) / Wikimedia Commons, Aotearoa / Wikimedia Commons, Masur / Wikimedia Commons, Macieias / Wikimedia Commons, Link PR, Zespół projektowy: ARCADIS Warszawa, PONT PROJEKT Gdańsk, Biuro Inżynierskie DAMART Szczecin, KONTRAKT Biuro Projektowo-Konsultingowe Gdańsk, Ja44.89 / Wikimedia Commons, Łukasz Czyżykowski / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.06.2013 11:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!