Architektura
ARCHITEKTURA
Oto projekty najlepszych urzędów i ratuszy w Polsce!

Najlepsze budynki polskich urzędów i ratuszy. Polskie ratusze i urzędy z nowoczesną architekturą

 • Komentarze

Najlepsze urzędy i ratusze w Polsce

Polskie urzędy i ratusze wychodzą z architektonicznego zaścianka. Wybraliśmy pięć najlepszych projektów ostatnich lat. Zobacz i oceń sam państwowe budynki.

 • Nowa część starostwa zostanie połączona ze starą częścią szklanym łącznikiem
 • Budynek doskonale wkomponuje się w istniejący tu las sosnowy
 • Tak ma prezentować się ratusz w Rewalu. Miejmy nadzieje, że znajda się środki na jego realizację!
 • Ratusz w Rewalu ma być ekologiczny i samowystarczalny między innymi dzięki turbinom zamieszczonym na dachu budynku
 • Ratusz w Zduńskiej Woli. Dzięki tarasowi widokowemy na wieży rośnie atrakcyjność ratusza dla mieszkańców
 • Wnętrze Ratusza w Zduńskiej Woli prezentuje się bardoz przyjaźnie
 • Ratusz w Zduńskiej Woli nocą zostanie podświetlony, dzięki czemu wyraźnie widać zarys jego bryły
 • Oto całe planowane założenie Urzędu Miasta w Gdyni
 • Urząd Miasta w Gdyni to idealny przykład szklanej bryły
 • Wnętrze Urzędu Miasta Gdynia prezentuje się równie dobrze co zewnętrze
 • Urząd Marszałkowski w Lublinie. Duże przedsięwzięcie i ciekawy pomysł architektów
 • Urząd Marszałkowski w Lublinie. Ciekawe rozwiązanie szklanych łączników nadaje budynkowi lekkości

Wybraliśmy 5 najlepszych budynków ratuszy, urzędów i starostw. Są one przykładami nowej ery w budownictwie obiektów użyteczności publicznej. Uważacie, że takie budynki użyteczności publicznej mogą podnieść standard miast w Polsce? Macie własne przykłady takich budynków? Czekamy na wasze komentarze i opinie!

Prezentowana przez nas lista najlepszych ratuszy i urzędów nie jest rankingiem. To wam pozostawiamy możliwość głosowania i wybierania najlepszego i najgorszego w przedstawionej piątki. [WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ SONDZIE NA KOLUMNIE PO PRAWEJ STRONIE. ZDECYDUJ, KTÓRY URZĄD JEST NAJŁADNIEJSZY]

Starostwo w Otwocku - nawiązanie do otoczenia

Kandydat numer jeden do naszego rankingu to projekt pracowni 81.waw.pl. Zaproponowali oni nietuzinkowe rozwiązanie rozbudowy starostwa w Otwocku. Pierwszą zmianą, jaką założyli architekci była zmiana miejsca lokalizacji obiektu. Taka radykalna zmiana to wynik chęci zlokalizowania wszystkich wydziałów w jednym budynku. Obecnie poszczególne wydziały są rozrzucone po Otwocku. Bardzo ważne dla architektów z pracowni 81.waw.pl było nawiązanie do uzdrowiskowo- sanatoryjnego otocznia działki. Zalesiona działka wymaga konkretnych rozwiązań. Elewacje budynku wyglądają, jak wykonane z drewna, a wszystko za sprawą betonowych odlewów, które kolorem i kształtem do złudzenia przypominają drewniane deski. Wzrok przykuwa również całkowicie przeszklony łącznik oraz dokładnie ukształtowana, witrażowa ozdoba znajdująca się na jednej z elewacji, która nawiązuje do wykształtowanego na tym obszarze stylu „Świdermajera”

>> Zabytkowe ratusze też mają swój urok!

Ratusz w Rewalu - ekologia przede wszystkim

Warto także zwrócić uwagę na projekt Ratusza w Rewalu. Konkurs na projekt tego ratusza wygrali architekci z pracowni MXL4. Z powodów finansowych realizacja projektu przewidziana jest najwcześniej na lata 2014-2015. Bryła Ratusza bardzo dobrze komponuje się z kształtem działki. Dodatkowo uwagę przykuwają zaprojektowane na dachu budynku wiatraki wytwarzające energię oraz kolektory słoneczne. Co więcej dach został pokryty trawą. A wszystko po to aby powstał budynek ekologiczny i przynajmniej po części samowystarczalny. Z jednej strony bryły została zaprojektowana całkowicie przeszklona wieża. Widać tam klatkę schodową, jednak w tym przeszklonym elemencie ma także znaleźć się gabinet wójta.

Ratusz w Zduńskiej Woli - nawiązanie do historii

20 marca 2012 roku rozpoczęto budowę Ratusza w Zduńskiej Woli. Budynek o powierzchni 4 675 m2 stanie na Placu Wolności w Zduńskiej Woli. Zakończenie budowy ratusza planowane jest na rok 2014. Najbardziej charakterystycznym elementem obiektu jest wysoka wieża zegarowa, na szczycie której znajdzie się taras widokowy. Dodatkowo kształt bryły nawiązuje do historycznego kształtu istniejącego w tym miejscu ratusza, rozebranego przez Niemców podczas II wojny światowej. Aby uzyskać projektowany kolor elewacji, wykorzysta się okładzinę z piaskowca. W ratuszu zaprojektowano między innymi: salę widowiskową na 400 osób, salę kameralną na 150 osób, przestrzeń wystawienniczą, salę wielofunkcyjną, kawiarnię, czy biuro informacji turystycznej.

>> Zobacz jeszcze projekt ratusza w Suwałkach!

Urząd Miasta gdynia - szklany cud czeka na realizację

Przedostatni kandydat na naszej liście to projekt Urzędu Miasta w Gdyni. Szklane bryły Urzędu mają kosztować aż 100 mln złotych! Założenie ma składać się z dwóch budynków, zaprojektowanie bryły ze szkła nadaje budynkowi lekkości i sprawia, że wewnętrzne przestrzenie sa dobrze doświetlone i przestronne. Na powierzchni 15 tys. m2 zaprojektowany zostanie między innymi dwukondygnacyjny parking podziemny oraz 10 pięter samego urzędu. Przeszklona dominanta bryły ma być metaforą nowoczesności i dążenia do tejże nowoczesności. Kształt brył budynków przypomina żagle, które maja górować na najbliżym otoczeniem. Szklany Urząd stanie się zapewne wizytówką Gdyni. 

Urząd Marszałkowski w Lublinie - zabawa szkłem

Na sam koniec prezentujemy projekt Urzędu Marszałkowskiego, który ma zostać zrealizowany w Lublinie. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest całkowicie przeszklone wejście. Przeszklenie rozciąga się aż do samego dachu. Dodatkowo ten element został wykonany na planie koła, przez co powstało bardzo atrakcyjne wejście. Samo koło zostało również odzwierciedlone w projektowanej posadzce parteru, gdzie odnajdujemy także ten kształt. Urząd będzie zapewne jednym z ciekawszych elementów architektonicznych miasta Lublin, dlatego z niecierpliwością czekamy na jego realizację, a prace budowlane mają zakończyć się już w 2014 roku!

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: 81.waw.pl, Dzięki uprzejmości Biura a90, dzięki uprzejmości pracowni Arch-Deco, materiały prasowe MXL4, Dzięki uprzejmości Biura Projekt PBPA
Data publikacji: 23.08.2012 11:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.