Architektura
ARCHITEKTURA
Wieżowce na świecie – podsumowanie 2013 roku

Najlepsze wieżowce na świecie – podsumowanie 2013 roku. Zobacz, o jakich wieżowcach pisała Archirama przez ostatni rok!

  • Komentarze

STYCZEŃ – Najszybsze windy w wieżowcach

STYCZEŃ – Najszybsze windy w wieżowcach

Styczeń rozpoczęliśmy od odjechanego artykułu na temat prędkości wind w najwyższych budynkach na świecie. 3 miejsce zajął obecnie najwyży wieżowiec świata Burj Khalifa. to architektura z portfolio architektów pracowni Skidmore, Owings i Merrill LLP. Wieżowiec ma zainstalowane najszybsze na świecie dwupoziomowe windy marki Otis, które transportują pasażerów na najdłuższy na świecie odcinek, jaki obecnie są w stanie pokonać windy – czyli 504 metry – znajdujące się na najwyżej na świecie położonym przystanku na wysokości 638 metrów. Windy osiągają prędkość 600 m/min, czyli 36 km/h    

ZOBACZ WIĘCEJ

Fot: Axel Schmies

Postęp w architekturze przyczynił się do wzrostu ilości nowoczesnych wieżowców. Z miesiąca na miesiąc na wszystkich kontynentach powstają coraz to nowsze i bardziej spektakularne inwestycje. Aby się w tym nie pogubić, przygotowaliśmy dla was podsumowanie najciekawszych wieżowców, o których Archirama pisała w 2013 roku!

Ostatnie słowo w kategorii wieżowców nie zostało jeszcze powiedziane. Architekci ciągle walczą o rekord wysokości. Przez ostatni rok mieliśmy do czynienia z niebywałym postępem technologicznym w dziedzinie budowy wieżowców. Powstały plany budowy drapacza chmur w 90 dni, powstał wieżowiec przekraczający 800 metrów wysokości.

>> Najlepsze budynki użyteczności publicznej - podsumowanie 2013 roku!

W Polsce także nie brakuje inwestycji związanych z budową wieżowców. W Warszawie ciągle pnie się w górę Warsaw Spire, powoli dobiega końca budowa Cosmopolitan, a warszawska Złota 44 zdobyła miano najwyższego budynku mieszkalnego w Europie. Jednym słowem – działo się i ostatni rok był bardzo owocny także dla polskiej ilości wieżowców.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Ghelamco Poland, Photos.com, © Iwan Baan, Axel Schmies, Barbara L. Hanson / Wikimedia Commons, JW Marriott Marquis Dubai 2012, materiały prasowe, Print Screen z http://www.youtube.com/watch?v=MvX40RHW81w Więcej http://www.archirama.pl/architektura/90-dni-na-budowe-najwyzszego-wiezowca-na-swiecie-jak-myslicie-dojdzie-do-realizacji-projektu,67_2710.html
Data publikacji: 30.12.2013 21:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.