Budynek biurowy Media-TIC projektu Cloud 9 został zwycięzcą Światowego Festiwalu Architektury 2011 w Barcelonie (World Architecture Festival). Podczas ogłoszenia wyników Paul Finch, dyrektor WAF mówił, że ten obiekt to „magnes przyciągający ludzi twórczych, pełnych nowych idei”.
Budynek Media-TIC wygrał WAF 2011 za skalę swoich ambicji, a także dlatego, że jest symbolem potęgi wyobraźni, która może odmienić nasze miasta. Ten ekologiczny biurowiec jest też przykładem jak należy kształtować architekturę zrównoważonego rozwoju.
biurowiec w 22@Barcelona
Budynek Media-TIC usytuowany jest w nowoczesnej dzielnicy, 22@Barcelona (części przemysłowego Poble Nou) w Barcelonie. Obiekt mieści w sobie biura dla firm z branży ICT (information and communication technology) oraz przestrzeń wystawową otwartą dla zwiedzających. Oba te elementy tworzą środowisko wymiany informacji pomiędzy naukowcami, wynalazcami i użytkownikami nowych technologii.
Projekt został ufundowany przez firmę El Consorci, a jego autorami są architekci z hiszpańskiego biura Cloud 9. W związku z nowoczesnym przeznaczeniem obiektu, architekt i założyciel Cloud 9, Enric Ruiz Geli, uczynił technologię tematem przewodnim pracy. Zespół stworzył projekt przy pomocy systemu CAD/CAM i wykorzystał zaawansowane technologie, aby poprawić wydajność energetyczną budynku.
Ruiz opisuje swój projekt jako architekturę performatywną, w której forma podąża za funkcją. Według niego budynki mają być aktorami w przestrzeni miejskiej, a dobry aktor słucha swej publiczności. Architekt ma więc tak stosować zaawansowane technologie, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne warunki klimatyczne.
biurowiec w poduszkach
Z tej filozofii bierze się nietypowa forma budynku Media-TIC. Dwie jego elewacje, najbardziej wystawione na operowanie promieni słonecznych, są osłonięte specjalnymi panelami ochronnymi. Część z nich działa jak okulary przeciwsłoneczne, ograniczając dopływ światła od strony południowo-wschodniej.
Od strony południowo-zachodniej elewacja ma poduszki wypełnione parą wodną - chmura ogranicza nagrzewanie się elewacji aż o 90%. Dzięki zastosowaniu takich proekologicznych rozwiązań udało się ograniczyć zużycie energii w budynku Media-TIC o 20% i zmniejszono o 95% produkcję dwutlenku węgla.
Część dachu biurowca zajmują baterie słoneczne, zaś na reszcie założono ogród z rozchodników, do podlewania którego wykorzystywana jest woda deszczowa gromadzona w specjalnym zbiorniku.
Czytaj też: Zobacz najlepszy pawilon na świecie od Snøhetta

-
Ekologiczny, bezpieczny dla użytkownika, a zarazem atrakcyjny – taki właśnie chce być dzisiejszy design. Istnieją jednak marki, które nie zważając na panujące trendy, tworzą dobre wzornictwo z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i zdrowia swoich klientów. Jednym z nich jest włoski producent podłóg Listone Giordano, który od początku swojej działalności reprezentuje proekologiczne i społecznie odpowiedzialne podejście do biznesu. więcej
-
Pożary w Amazonii, wszechobecny plastik, tony śmieci w oceanach, smog… Ochrona środowiska to już nie tylko moda, ale konieczność. W ratowanie planety angażuje się coraz więcej środowisk - artyści, przedstawiciele branży modowej, a także… architekci. W jaki sposób chronią środowisko? więcej
-
Biuro MVRDV zakończyło właśnie pracę nad projektem wyjątkowej architektury współczesnej – The Pushed Slab office w Paryżu. Ta 7 kondygnacyjna bryła to pierwszy w mieście biurowiec o tak niskim zużyciu energii. Ekologiczna architektura jest w stanie wyprodukować ok. 90 MW energii rocznie. Najbardziej interesująca jest jednak sama forma obiektu więcej
-
Dziewiętnastowieczny sen o miastach-ogrodach okazuje się nieśmiertelny. Zamiast wyobrażać sobie miasta przyszłości jako zimne metropolie, coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jak przywrócić im choć odrobinę utraconej bioróżnorodności więcej

- LIFESTYLE: Ekologiczne podejście Listone Giordano do produkcji podłóg
- LIFESTYLE: Być jak superhero… Czy architekci uratują planetę?
- ARCHITEKTURA: Kontrowersyjna bryła The Pushed Slab od MVRDV. Projekt ekologicznej architektury współczesnej biurowca w Paryżu
- LIFESTYLE: Miasta-ogrody XXI wieku. Architektura współczesna i zieleń
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Forum Autodesk 2014 – Dotknij Innowacji na Stadionie Narodowym w Warszawie