archirama.pl

Najlepszy budynek świata – Media-TIC w Barcelonie!

Znamy już zwycięzcę tegorocznego World Architecture Festival 2011 w Barcelonie. Tytuł budynku roku otrzymał ekologiczny biurowiec Media-TIC, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Cloud 9. Obiekt ma ruchome elewacje z… plastikowych poduszek!

Ekologia króluje w Barcelonie - Budynek Media-TIC Enrica Ruiza Geli

Budynek Media-TIC w Barcelonie, projekt: Enric Ruiz Geli + Cloud 9

Fot: Luis Ros/www.ruiz-geli.com

Budynek biurowy Media-TIC projektu Cloud 9 został zwycięzcą Światowego Festiwalu Architektury 2011 w Barcelonie (World Architecture Festival). Podczas ogłoszenia wyników Paul Finch, dyrektor WAF mówił, że ten obiekt to „magnes przyciągający ludzi twórczych, pełnych nowych idei”.

Budynek Media-TIC wygrał WAF 2011 za skalę swoich ambicji, a także dlatego, że jest symbolem potęgi wyobraźni, która może odmienić nasze miasta. Ten ekologiczny biurowiec jest też przykładem jak należy kształtować architekturę zrównoważonego rozwoju.

biurowiec w 22@Barcelona

Budynek Media-TIC usytuowany jest w nowoczesnej dzielnicy, 22@Barcelona (części przemysłowego Poble Nou) w Barcelonie. Obiekt mieści w sobie biura dla firm z branży ICT (information and communication technology) oraz przestrzeń wystawową otwartą dla zwiedzających. Oba te elementy tworzą środowisko wymiany informacji pomiędzy naukowcami, wynalazcami i użytkownikami nowych technologii.

Projekt został ufundowany przez firmę El Consorci, a jego autorami są architekci z hiszpańskiego biura Cloud 9. W związku z nowoczesnym przeznaczeniem obiektu, architekt i założyciel Cloud 9, Enric Ruiz Geli, uczynił technologię tematem przewodnim pracy. Zespół stworzył projekt przy pomocy systemu CAD/CAM i wykorzystał zaawansowane technologie, aby poprawić wydajność energetyczną budynku.

Ruiz opisuje swój projekt jako architekturę performatywną, w której forma podąża za funkcją. Według niego budynki mają być aktorami w przestrzeni miejskiej, a dobry aktor słucha swej publiczności. Architekt ma więc tak stosować zaawansowane technologie, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne warunki klimatyczne.

biurowiec w poduszkach

Z tej filozofii bierze się nietypowa forma budynku Media-TIC. Dwie jego elewacje, najbardziej wystawione na operowanie promieni słonecznych, są osłonięte specjalnymi panelami ochronnymi. Część z nich działa jak okulary przeciwsłoneczne, ograniczając dopływ światła od strony południowo-wschodniej.

Od strony południowo-zachodniej elewacja ma poduszki wypełnione parą wodną - chmura ogranicza nagrzewanie się elewacji aż o 90%. Dzięki zastosowaniu takich proekologicznych rozwiązań udało się ograniczyć zużycie energii w budynku Media-TIC o 20% i zmniejszono o 95% produkcję dwutlenku węgla.

Część dachu biurowca zajmują baterie słoneczne, zaś na reszcie założono ogród z rozchodników, do podlewania którego wykorzystywana jest woda deszczowa gromadzona w specjalnym zbiorniku.

 

Czytaj też: Zobacz najlepszy pawilon na świecie od Snøhetta

Źródło: www.ruiz-geli.com
Autor: MI
Zdjęcia: José Miguel Hernandez/www.ruiz-geli.com, Luis Ros/www.ruiz-geli.com
Data publikacji: 13.07.2011 13:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!