Architektura
ARCHITEKTURA
Majówka 2014 w Krakowie

Najnowsze obiekty, które musisz zobaczyć w Krakowie podczas majówki 2014

  • Komentarze

Małopolski Ogród Sztuki

Nowoczesny obiekt o przeszklonej, nieregularnej fasadzie zastąpił zrujnowany budynek pracowni sceno-technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie. Punktem wyjścia projektu była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni, którą zaadaptował Teatr.

Fot: Marcin Czechowicz
  • Małopolski Ogród Sztuki
  • Idea architektoniczna ma w subtelny i wyważony sposób wiązać styl Młodej Polski z nowoczesną architekturą
  • architektura-brick-award-bryla-konkurs/muzeum-armii-krajowej.jpg
  • Podziemia Rynku w Krakowie to jedyny w Polsce pomysł na rozwiązanie muzeum pod ziemią. Muzeum jest już otwarte!
  • Muzeum Lotnictwa

Zastanawiasz się nad wyjazdem majowym? Tegoroczną majówkę możesz spędzić w Krakowie. Oto 5 obiektów, które powstały w tym mieście po 2010 roku. Każdy z nich prezentuje nietuzinkową architekturę.

Jednym z ciekawszych sposobów spędzenia majówki 2014 jest wyjazd na architektoniczną wędrówkę po Krakowie. Przygotowaliśmy dla was przykładową trasę „wędrówki z architekturą” po Krakowie. Na trasie nie zabraknie wrażeń. Wśród stacji znajdują się odrestaurowane podziemia Starego Rynku, nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Małopolski Ogród Sztuki.

Małopolski Ogród Sztuki - jedna z nowszych atrakcji na majówkę 2014

Jest to bardzo ciekawa propozycja na naszej liście must - see w Krakowie na majówkę 2014. Ten nowoczesny obiekt o przeszklonej, nieregularnej fasadzie zastąpił zrujnowany budynek pracowni sceno-technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie. Punktem wyjścia projektu była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni, którą zaadaptował Teatr. Warto zaznaczyć, iż sama nazwa „ogród sztuki” jest użyta w przenośni, ponieważ nazwa ta ukazuje mnogość funkcji, jakie będzie pełnił ten kompleks. Centralne miejsce w kompleksie stanowi mediateka, w której odnaleźć można szerokie zbiory multimedialne książek czy też muzyki. Ta część, dostępna od strony ulicy Szujskiego, stanowi uzupełnienie oferty biblioteki.

>> Przeczytaj więcej na temat Małopolskiego Ogrodu Sztuki!

Pozostała część kompleksu Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie koncentruje się wokół działalności teatralno-koncertowej, na potrzeby której obiekt pomieścić może ponad 280 osób. Oprócz tego możemy dostrzec również sale konferencyjno-wystawiennicze czy też lokale usługowe. Budynek połączony jest podziemnym tunelem ze znajdującą się nieopodal biblioteką wojewódzką.

Niewątpliwie zachęcamy do odwiedzin Małopolskiego Ogrodu Sztuki, gdyż jest to obiekt zyskujący coraz większe zainteresowanie nie tylko w Polsce ale też na świecie!

Zakupy podczas majówki 2014 w nowej galerii handlowej Bronowice

Jak sama nazwa wskazuje obiekt usytuowany jest w dzielnicy Bronowice i jest częścią długofalowych planów zagospodarowania tego obszaru Krakowa. W galerii zlokalizowano ponad 150 sklepów, restauracji czy kawiarni. Oprócz wspomnianych, typowych rozwiązań funkcjonalnych wnętrz, kompleks zawiera również miejsca rozrywki i sztuki. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest lokal Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studyjne kino Mikro, Galeria Forum czy też lokal Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jeśli chodzi o samą architekturę tego obiektu, to wyróżniającym elementem jest czerpanie wzorców z czasów krakowskiej secesji. Elewacje spotykane w czasie tzw. Młodej Polski wraz z elementami nowoczesnymi, tworzą spójną estetykę, która może stać się wizytówką Krakowa.

>> Przeczytaj więcej na temat Galerii Handlowej Bronowice!

Niewątpliwie jest to miejsce warte obejrzenia podczas majówki 2014, nie tylko ze względu na bogatą ofertę usługową ale także ze względu na walory estetyczne.

Muzeum Armii Krajowej im.gen. Fieldorfa-Nila w Krakowie

Muzeum AK to jedna z ciekawszych tego typu pozycji na kulturalnej liście Krakowa. Projekt stworzony przez architektów z pracowni AIR Jurgowscy z Katowic zachwyca odwiedzających od pierwszych dni otwarcia. Najważniejsze cechy to prostota oraz zachowany niepowtarzalny styl minimalistyczny. Najważniejszym zadaniem architektów było takie odrestaurowanie ceglanych ścian oraz elewacji, aby zachować charakter i przeznaczenie tego obiektu, jakim niewątpliwie jest ukazanie historii walki Armii Krajowej. Należy dodać, że Muzeum powstało poprzez restaurację budynku przy ul. Stwosza 12 w Krakowie.

Odrestaurowano zatem nie tylko elewacje, ale również wnętrza. Duże wrażenie robi znajdujący się w obiekcie dziedziniec, gdzie odbywają się wystawy oraz eksponowane są zbiory. Dach jest przeszkolony, co oprócz funkcji doświetlających wnętrze, pełni również zadania estetyczne. Dach budynku został pokryty dachówką ceramiczną, natomiast okna budynku to odtworzona wersja istniejących niegdyś okien skrzynkowych. Archirama zachęca do odwiedzin tego obiektu w czasie majówki 2014!

Podziemia Rynku Głównego – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod Rynkiem Głównym

Podziemia Rynku krakowskiego to filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum w całości znajduje się pod płytą Rynku Głównego z wejściem i wyjściem w narożniku Sukiennic. Muzeum otwarto 24 września 2010 roku po trwającej ponad rok przebudowie.

Podziemia Rynku w Krakowie to swoisty, niespotykany rezerwat relikwiów najstarszych budowli świeckich, wodociągów czy też kamiennych dróg. Pierwsze prace pod ziemią rozpoczęły się w połowie 2009 roku. Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 38 mln zł. Będzie można zobaczyć dawne zagrody, domy i kramy, wodociągi, a nawet groby. Podziemny szlak eksponuje unikatowy archeologiczny rezerwat z pozostałościami wczesnośredniowiecznej osady, ogromnego cmentarzyska i fragmenty zabudowań pamiętających czasy Wielkiej Lokacji Krakowa w 1257 roku.

Odkrycia archeologów, ale też dyskretnie użyta technologia XXI wieku, multimedialne instalacje i fabularyzowane dokumenty przeniosą zwiedzających w czasie i przestrzeni, przybliżą dzieje Krakowa i wielowiekowe tradycje krakowskich kupców. Użycie nowych technologii robi wrażenie. Miejsce historyczne a jednak zachwyca nowoczesnymi efektami specjalnymi. Pod nogami słyszymy kałuże, mimo że ich nie ma, tu nagle przestraszy nas wirtualny szczur, jak to bywa w piwnicach. Zdarza się też, że Kazimierz Wielki puści nam oko. Czas w podziemiach umilą nam trójwymiarowe filmy, nie raz wyświetlane na parze wodnej, przez którą przechodzimy.

Nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – musisz zobaczyć podczas majówki 2014

Obiekt ten, stanowiący kolejny etap rozbudowy istniejącego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie został wykonany przez Pysall Ruge Architekten oraz Bartłomieja Kisielewskiego. Obiekt jest usytuowany w sąsiedztwie historycznej zabudowy muzeum i już stał się unikalnym symbolem Lotniczego Parku Kulturowego, przyciągającym rzesze miłośników lotnictwa jak i turystów.

Jak przyznają projektanci, celem koncepcji było stworzenie budynku łączącego funkcje muzealne z odzwierciedleniem charakteru prezentowanych eksponatów. Dlatego budynek z lotu ptaka przypomina śmigło. Bryłę budynku stanowi jedna forma, która poprzez odpowiednie jej ukształtowanie tworzy 3 wewnętrzne i 3 zewnętrzne przestrzenie. Wnętrza na potrzeby ekspozycji, są dostosowane do ich gabarytów, tak więc możemy zauważyć ponad 10cio metrowe ściany, które pozwalają na stworzenie wiszących ekspozycji. Oprócz części wystawienniczej, obiekt zawiera również, niższą część konferencyjno-biurową. Wszystkie segmenty obiektu splatają się ze sobą w centralnym punkcie wspólnym, gdzie możemy zobaczyć foyer, wraz z restauracją i punktem spotkań. Co ważne, budynek został wykonany w rozumieniu zrównoważonego rozwoju. Mamy więc tutaj zastosowane energooszczędne oraz ergonomiczne rozwiązania. Przykładem może być podział na dwie strefy temperaturowe, czy też zastosowanie ogrzewania podłogowego.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, materiały prasowe, bazylek100/Robin / Wikimedia Commons
Data publikacji: 7.02.2014 09:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.