Architektura
ARCHITEKTURA
Najpiękniejsze domy w Polsce - Archirama.pl

Najpiękniejsza bryła Wrocławia? WROCŁAW architektura, projekty

 • Komentarze

Thespian pracowni Maćków

Budynek biurowo-mieszkaniowy Thespian we Wrocławiu, projektu pracowni Maćków. Nominowany do nagrody World Building of the Year 2011 przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Architektury w Barcelonie (World Architecture Festival)

Fot: Tomasz Lewandowski
 • Thespian, pracownia Maćków
 • Thespian pracowni Maćków
 • Thespian pracowni Maćków
 • Thespian pracowni Maćków
 • Thespian pracowni Maćków
 • Thespian pracowni Maćków

Bryła budynku Thespian uznana została za najlepszy projekt, jaki zrealizowano w ostatnich latach we Wrocławiu. Budynek zdobywa kolejne nominacje w konkursach. Architekci starali się dopasować kształt bryły do istniejącej zabudowy. Jednak stworzenie odpowiedniego kształtu bryły nie okazało się wcale takie łatwe. Zobaczcie bryłę budynku Thespian we Wrocławiu!

Szklana bryła w zabytkowym otoczeniu

Dopasowanie bryły budynku mieszkalnego do istniejącej zabudowy okazało się niemałym wyzwaniem. Zaprojektowanie bryły, która będzie integralnie współgrać z otoczeniem wymagało rozwiązania kilku problemów.

Działka zlokalizowana jest w sąsiedztwie okrągłego placu, który okrążony jest historycznymi budynkami. Dodatkowo, od strony ulicy z bryłą Thespiana, sąsiadują budynki z lat 70. Problemem stało się rozwiązanie docelowej wysokości projektowanej bryły. Takie założenie wymusiło na projektantach stworzenie budynku, na który składają się dwie bryły.

Jedna z brył jest nieco niższa. Swoją wysokością dopasowuje się do zabytkowych budynków otaczających zielony plac. Druga bryła stara się dorównać budynkom zlokalizowanym od strony ulicy (są one nieco wyższe). Taki zabieg zaowocował dobudowaniem elementu składającego się z kilku pięter, na dachu pierwszej bryły. Wysokość tej części bryły jest równa z wysokością sąsiadującego z Thespianem, budynku mieszkalnego.

Można więc twierdzić, że bryła tego budynku jest wynikiem wnikliwej analizy otoczenia, przy jednoczesnym dostosowaniu się do założeń współczesnej architektury. Odpowiednie docinanie poszczególnych wysokości tworzy integralną całość, nawiązując do zabytkowych gzymsów i wykończeń.

>> Bryła wieżowca Złota 44 - hit czy kit?

Szklana bryła Thespiana to również funkcjonalne wnętrza

Bryła budynku Thespian to połączenie funkcji mieszkaniowej z usługową i biurową. Architekci z pracowni projektowej Maćków postanowili podzielić bryłę w sposób, który odseparuje od siebie część mieszkaniowa od tej usługowej. Prostą receptą na realizację tego założenia było zaprojektowanie oddzielnych wejść do budynku. Dzięki temu bryła zyskała również na swojej atrakcyjności. Od strony ulicy, gdzie przewidziano wejście do części usługowej, wycięto kawałek bryły, tworząc podcień.

Frontowa elewacja bryły została praktycznie w całości pokryta podwójnym szkłem. Taki materiał gwarantuje nam wyciszenie wnętrza. Ściany zewnętrzne w biurach są niemal całkowicie przeszklone. Można wręcz powiedzieć, że mamy biuro w parku. Bryła budynku Thespian to dobro luksusowe, a sam architekt porównuje je do salonów mercedesa – miejsce to nie pęka w szwach, ale klient jest tam bardzo wartościowy, a towar nie dla każdego.

A co wy sądzicie o tej bryle? Czy jest to perełka Wrocławia?

>> Czy bryła jest ważna dla rchitekta? Dowiedz się ile dla architekta znaczy sama bryła!

Najnowsze trendy w architekturze, wnętrzach, designie na www.archirama.pl to źródło informacji, projekty, wyposażenie. Prezentujemy, oceniamy, komentujemy.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.