archirama.pl

Najpiękniejsza bryła Wrocławia? WROCŁAW architektura, projekty

Bryła budynku Thespian uznana została za najlepszy projekt, jaki zrealizowano w ostatnich latach we Wrocławiu. Budynek zdobywa kolejne nominacje w konkursach. Architekci starali się dopasować kształt bryły do istniejącej zabudowy. Jednak stworzenie odpowiedniego kształtu bryły nie okazało się wcale takie łatwe. Zobaczcie bryłę budynku Thespian we Wrocławiu!

Thespian pracowni Maćków

Budynek biurowo-mieszkaniowy Thespian we Wrocławiu, projektu pracowni Maćków. Nominowany do nagrody World Building of the Year 2011 przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Architektury w Barcelonie (World Architecture Festival)

Fot: Tomasz Lewandowski

Szklana bryła w zabytkowym otoczeniu

Dopasowanie bryły budynku mieszkalnego do istniejącej zabudowy okazało się niemałym wyzwaniem. Zaprojektowanie bryły, która będzie integralnie współgrać z otoczeniem wymagało rozwiązania kilku problemów.

Działka zlokalizowana jest w sąsiedztwie okrągłego placu, który okrążony jest historycznymi budynkami. Dodatkowo, od strony ulicy z bryłą Thespiana, sąsiadują budynki z lat 70. Problemem stało się rozwiązanie docelowej wysokości projektowanej bryły. Takie założenie wymusiło na projektantach stworzenie budynku, na który składają się dwie bryły.

Jedna z brył jest nieco niższa. Swoją wysokością dopasowuje się do zabytkowych budynków otaczających zielony plac. Druga bryła stara się dorównać budynkom zlokalizowanym od strony ulicy (są one nieco wyższe). Taki zabieg zaowocował dobudowaniem elementu składającego się z kilku pięter, na dachu pierwszej bryły. Wysokość tej części bryły jest równa z wysokością sąsiadującego z Thespianem, budynku mieszkalnego.

Można więc twierdzić, że bryła tego budynku jest wynikiem wnikliwej analizy otoczenia, przy jednoczesnym dostosowaniu się do założeń współczesnej architektury. Odpowiednie docinanie poszczególnych wysokości tworzy integralną całość, nawiązując do zabytkowych gzymsów i wykończeń.

>> Bryła wieżowca Złota 44 - hit czy kit?

Szklana bryła Thespiana to również funkcjonalne wnętrza

Bryła budynku Thespian to połączenie funkcji mieszkaniowej z usługową i biurową. Architekci z pracowni projektowej Maćków postanowili podzielić bryłę w sposób, który odseparuje od siebie część mieszkaniowa od tej usługowej. Prostą receptą na realizację tego założenia było zaprojektowanie oddzielnych wejść do budynku. Dzięki temu bryła zyskała również na swojej atrakcyjności. Od strony ulicy, gdzie przewidziano wejście do części usługowej, wycięto kawałek bryły, tworząc podcień.

Frontowa elewacja bryły została praktycznie w całości pokryta podwójnym szkłem. Taki materiał gwarantuje nam wyciszenie wnętrza. Ściany zewnętrzne w biurach są niemal całkowicie przeszklone. Można wręcz powiedzieć, że mamy biuro w parku. Bryła budynku Thespian to dobro luksusowe, a sam architekt porównuje je do salonów mercedesa – miejsce to nie pęka w szwach, ale klient jest tam bardzo wartościowy, a towar nie dla każdego.

A co wy sądzicie o tej bryle? Czy jest to perełka Wrocławia?

>> Czy bryła jest ważna dla rchitekta? Dowiedz się ile dla architekta znaczy sama bryła!

Najnowsze trendy w architekturze, wnętrzach, designie na www.archirama.pl to źródło informacji, projekty, wyposażenie. Prezentujemy, oceniamy, komentujemy.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Tomasz Lewandowski
Data publikacji: 9.07.2012 12:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!